BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE TO SZTUKA PRZEWIDYWANIA ZAGROŻEŃ.

Aktualności

Artykuly

Gwiazdy zachęcają do noszenia odblasków
Na drogach wciąż giną lub ulegają powżnym wypadkom dzieci. Najczęściej są pieszymi. Po zmierzchu wyglądają jak małe, niewidoczne w ciemności punkty. Niestety nie wszyscy są świadomi, że niewielki odblaskowy element przyczepiony do kurtki czy buta może zapobiec tragedii. Własnie o tym, żeby nosić odblaski przypomina kampania społeczna "Bezpieczny, bo widoczny".
Nieobowiązkowa teoria. Zagrożenie czy szansa?
W środę, w sali konferencyjnej szczecińskiego WORD-u odbyła się prezentacja nowego modelu biznesowego, który pozwoli na optymalne wykorzystanie warunków, które już od 1 stycznia tworzy nowa ustawa.
Piaskownica Pana Tomasza. Ostatni felieton Kubisia
Odchodzą szefowie rządów, ministrowie, dyrektorzy departamentów, a pan Tomasz pozostaje królem piaskownicy. Chyba nikt mu nie powiedział, że to, co kleci, to nie są babki z piasku, które można co i rusz burzyć i stawiać na nowo, tylko przepisy prawa.
Żeglarz pokochał gwiazdę
Oprócz regat i gry w golfa Mateusz Kusznierewicz uwielbia piękne samochody, szczególnie marki Mercedes.
Piaskownica Pana Tomasza
Odchodzą szefowie rządów, ministrowie, dyrektorzy departamentów, a pan Tomasz pozostaje królem piaskownicy. Chyba nikt mu nie powiedział, że to, co kleci, to nie są babki z piasku, które można co i rusz burzyć i stawiać na nowo, tylko przepisy prawa.
Kłopotliwy finał
Mamy nową symboliczną datę 24 sierpnia 2014 roku! Podobnie jak wiele innych szczególnych dla naszego środowiska dat ‒ przeszła już do historii. Tak jak w poprzednich przypadkach po latach pracy otrzymaliśmy dokument kolejny raz nowelizujący UoKP.
Co dalej z bazą?
W pierwszym kwartale przyszłego roku baza pytań egzaminacyjnych będzie zweryfikowana i zatwierdzona przez ministra – zapowiada Tomasz Piętka z departamentu transportu drogowego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
O opłatach drogowych znowu głośno
System elektronicznego poboru opłat funkcjonuje w Polsce już od ponad trzech lat, a ciągle wiele się o nim mówi.
Jak w radiowozie
Zataczający się na jezdnię pieszy, stado dzikich zwierząt albo nagły atak zimy – to wszystko można zaprogramować w symulatorze jazdy, o jaki wzbogaciła się we wrześniu Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.
Uniewinnienie
Po prawie dwuletniej batalii z polskim wymiarem sprawiedliwości Michał Jóźwiak, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców „Motoklub” w Więcborku, został przez Sąd Najwyższy uznany za niewinnego od przedstawianego mu zarzutu, czyli przewożenia w elce zbyt dużej liczby osób.
Jazdy motocyklem trzeba się nauczyć
Już od ponad miesiąca posiadacze prawa jazdy kat. B mogą legalnie prowadzić motocykl o pojemności skokowej do 125 cm3. Rozpoczęły się również kursy przygotowawcze dla świeżych motocyklistów. Czy jest zainteresowanie?
Moda na sto dwudziestkę piątkę
Możliwość kierowania motocyklami o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3 przez osoby posiadające jedynie prawo jazdy kat. B od co najmniej trzech lat napędziło rynek motocykli.
Jak zostałem instruktorem
Pewnego letniego wieczoru siedziałem u znajomych na grillu. Jak to zwykle bywa, po kilku piwach ludzie stają się bardziej wylewni... - pisze Marcin Zygmunt.
Najnowocześniejszy WORD już otwarty
Na początku października, po dwóch latach budowy otwarto nową siedzibę WORD-u w Szczecinie. Jest ładnie i nowocześnie.
Jest projekt kolejnego rozporządzenia
Resort przedstawił projekt rozporządzenia regulującego zasady funkcjonowania komisji, która ma zajmować się katalogiem pytań obowiązującym na państwowym egzaminie teoretycznym na prawo jazdy
NIK rozpoczęła kontrole w OSK i urzędach
Efektem finalnym prowadzonych kontroli będzie raport, przygotowany specjalnie dla Sejmu. Znajdzie się w nim ocena funkcjonowania systemu szkolenia i egzaminowania w Polsce. 
Katowicki WORD zaprosił szefów OSK i urzędników [zdjęcia]
„Zasady badań lekarskich, szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców”- tak brzmi tytuł konferencji, na którą zaprosił katowicki WORD. Spotkanie przeznaczone było dla naczelników wydziałów komunikacji urzędów miast i starostw oraz kierowników ośrodków szkolenia kierowców.
Dwadzieścia lat minęło… (galeria zdjęć)
Wręczenie odznaczeń, uroczysty obiad i zabawa przy dźwiękach zespołu „Barwy Duszy” – tak 20 rocznicę powstania gorzowskiego Stowarzyszenia Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Kierowców świętowali jego członkowie.
Szybko, sprawnie, bez gotówki
PWPW SA oferuje szereg rozwiązań ułatwiających obsługę osób, które starają się o uzyskanie prawa jazdy. Oprócz portalu OSK oraz funkcjonujących w całym kraju systemów informatycznych wspierających wykonywanie czynności realizowanych w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego (SI WORD), a także wydziałach komunikacji(SI PiK – Pojazd i Kierowca), PWPW SA udostępnia również platformę internetową Info-Car.pl.  
Październikowy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany... Tak w skrócie można określić to, co dzieje się w branży szkolenia kierowców. Z kierowania Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju zrezygnowała Elżbieta Bieńkowska, jej funkcję objęła Maria Wasiak. Szykuje się także rewolucja z pytaniami egzaminacyjnymi.  Już w pierwszym kwartale przyszłego roku baza ma być zweryfikowana i zatwierdzona przez ministra. O tych oraz innych nowościach przeczytacie w najnowszym numerze "Szkoły Jazdy". Zapraszamy do lektury!
Memem w instruktora
W ostatnich latach furorę wśród użytkowników internetu robią występujące pod postacią filmików, obrazków, zdań, kilku słów tzw. memy. Zdarza się, że czasami dotyczą one tematyki szkolenia kierowców. Na portalu społecznościowym Facebook powstał nawet profil „Typowy instruktor prawka”.
Biuro na kółkach
‒ Auto musi mieć klimatyzację i dużo schowków. Moje córki śmieją się mówiąc, że mam w samochodzie biuro – opowiada Cezary Żak.
Z wyrazami należnego szacunku
Po czterech miesiącach oczekiwania, w odpowiedzi na moje pismo, otrzymałem od pana Łukasza Twardowskiego, dyrektora w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, wiadomość o wyrazach szacunku, jakie tenże składa prezesowi OIGOSK, panu Romanowi Stenclowi.
Wakacyjne powroty
Minione wakacje jeszcze bardziej utwierdziły mnie w przekonaniu, że należy znacznie zaostrzyć i rozszerzyć kryteria bezpieczeństwa dotyczące autokaru i kierowcy. Na stan dróg nie mamy niestety realnego wpływu.
RPO nie ustępuje
Rzecznik praw obywatelskich powraca do problemu pobierania dopłat za egzamin na prawo jazdy od osób, które zostały zapisane na egzamin państwowy do 18 stycznia 2013 roku, a zdawały go po tej dacie. Zdaniem Ireny Lipowicz, resort, na czele którego stoi teraz minister Bieńkowska, nie potraktował sprawy poważnie.
Dyscyplina narodowa?
Czy zdarzyło się Wam zdenerwować na geniusza, który wyprzedził Wasz samochód, a następnie po chwili przystąpił do manewru skrętu w lewo? Oczywiście kierowca wyhamował wszystkich tylko po to, żeby kupić sobie kawę i zapalić papierosa. Trudno po takiej sytuacji podejrzewać tego kierowcę o posługiwanie się logiką.
Nie zwiedzać, tylko uczyć!
‒ W odpowiedzialnej szkole jazdy instruktorzy nie zajmują się tylko zwiedzaniem miasta, a kursant nie odbywa szkolenia, a jest uczony – mówi Filip Grega, prezes nowo powstałej Fundacji SOS Odpowiedzialne Szkoły Jazdy.
Przejścia dla pieszych pod lupą
Zmiany w prawie o ruchu drogowym, które mają dać większe przywileje pieszym, będą wymagały sprawdzenia przejść na 380 tys. km dróg publicznych, lepszego ich oznakowania i być może likwidacji części z nich – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.
Mandat za bagażnik rowerowy
Sezon wakacyjnych wycieczek rowerowych dobiega końca. Niektórzy nie będą go miło wspominać – podróż z bagażnikiem rowerowym na tylnej klapie auta zakończyła się dla nich kilkusetzłotowym mandatem za niewidoczną tablicę rejestracyjną.
Włocławek: Szykują elki do egzaminów
Od 1 lipca we włocławskim WORD-zie można zdawać egzamin na prawo jazdy kat. B samochodem podstawionym przez ośrodek. Szkoły czekają jednak do 24 września na zmianę przepisów.
Trzy po trzy o rybach i grzybach
Chciałoby się wakacyjnie, tak po prostu i dosłownie, popleść o rybach i grzybach. Mimo radości przepełniającej telewizory – nie potrafię.
Stracona szansa
Żałuję, że wielki potencjał, jakim dysponuje federacja, poświęcenie i wieloletnia społeczna praca koleżanek i kolegów z całej Polski nie zostały przez nas wykorzystane do stworzenia jasnego, spójnego programu na przyszłość.
Wydawanie dokumentów. Jest już projekt rozporządzenia
Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowego rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.  Stanowi ono oczywiście następstwo czerwcowej nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami.
Z wyrazami należnego szacunku, czyli kolejny felieton Kubisia
Po czterech miesiącach oczekiwania, w odpowiedzi na moje pismo, otrzymałem od pana Łukasza Twardowskiego, dyrektora w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, wiadomość o wyrazach szacunku, jakie tenże składa prezesowi OIGOSK, panu Romanowi Stenclowi.
KIEROWCA.PL - Debata o nowelizacji
Jedenasta konferencja Stowarzyszenia KIEROWCA.PL odbyła się 18 września w warszawskim hotelu Puławska Residence. Spotkanie poświęcone było nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami.
Znamy następczynię Bieńkowskiej. To Maria Wasiak
Po niecałym roku szefowania Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju, Elżbieta Bieńkowska przenosi się do Brukseli. Jej następczynią w rządzie Ewy Kopacz jest Maria Wasiak, związana wcześniej z branżą kolejową.
Testy na prawo jazdy w "Gazecie Wyborczej"
We wtorek 16 września ukaże się, jako wkładka w „Gazecie Wyborczej” płyta DVD z bazą oficjalnych testów na prawo jazdy opracowaną przez PWPW i firmę e-kierowca.  
Kolejne zmiany w resorcie. Bieńkowska odchodzi do Brukseli
Wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska obejmie funkcję komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw) w nowej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Clauda Junckera. 
Lękliwa kursantka zatrzymana przez policję. Piła przed jazdą
19-latce grożą teraz surowe konsekwencje. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości może jej grozić kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności. Na okoliczność tej sytuacji został również przesłuchany instruktor nauki jazdy.  
Nie bądź cham, zatrzymaj się sam!
Zatrzymanie to chyba najłatwiejszy manewr dla każdego kierowcy, ale tylko w teorii. W niniejszym artykule poruszam dwie kwestie. Po pierwsze ‒ nie lubimy się zatrzymywać, po drugie ‒ dobrego zachowania wymagamy wyłącznie od pozostałych kierowców, niekoniecznie od siebie.
Kierowcy BOR-u na szkoleniach
Nie tylko kierowcy ambulansów i wozów strażackich uczestniczą w specjalnych ćwiczeniach. Również pracownicy Biura Ochrony Rządu, którzy wożą najważniejsze osoby w państwie, przechodzą trudne i długotrwałe szkolenia z techniki jazdy.
Darmowe drogi dla elek
Nie chcemy, aby opłaty drogowe stanowiły barierę ekonomiczną dla szkolenia kierowców na drogach płatnych – tak o zmianę przepisów apelują organizacje branżowe.
Uwaga! Poczta sprawdza abonament
Pracownicy Poczty Polskiej skontrolowali jedną ze szkół jazdy i stwierdzili, że jej właściciel nie zarejestrował samochodowych radioodbiorników oraz nie płacił za nie abonamentu. Teraz będzie musiał zapłacić karę. Takie nagłe kontrole zdarzają się coraz częściej.
Reporter za kierownicą
O swojej miłości do motoryzacji, a zwłaszcza do motocykli, opowiada nam Paweł Płuska, reporter Faktów TVN.
Strona internetowa dla OSK?
Witryny internetowe ośrodków szkolenia kierowców wyglądem odbiegają od profesjonalnych stron instytucji rządowych, międzynarodowych korporacji, instytucji samorządowych.
Wrześniowy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży
A w nim jak zwykle dużo ciekawych i ważnych dla branży tematów. Warto przeczytać!
E-kierowca dostawcą pytań na egzamin państwowy
Pod koniec sierpnia firma e-kierowca sp. z o.o. sp. komandytowa podpisała umowę o współpracy z PWPW. Zgodnie z zapisami umowy, spółka e-kierowca przekazała do oficjalnej bazy pytań obowiązujących na egzaminach państwowych blisko 400 pytań swojego autorstwa.
Trzy po trzy o rybach i grzybach - felieton E. Kubisia
Chciałoby się wakacyjnie, tak po prostu i dosłownie, popleść o rybach i grzybach. Mimo radości przepełniającej telewizory – nie potrafię.
RPO nie ustępuje
Rzecznik praw obywatelskich powraca do problemu pobierania dopłat za egzamin na prawo jazdy od osób, które zostały zapisane na egzamin państwowy do 18 stycznia 2013 roku, a zdawały go po tej dacie. Zdaniem Ireny Lipowicz, resort, na czele którego stoi teraz minister Bieńkowska, nie potraktował sprawy poważnie.
Instruktor ujął pijanego kierowcę
56-letni kierowca opla zawadził lusterkiem w stojący na poboczu pojazd nauki jazdy, po czym odjechał z miejsca zdarzenia. Mężczyzna został ujęty przez instruktora. Jak się okazało, miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie i nie posiadał przy sobie wymaganych dokumentów.
Jazda w warunkach specjalnych [aktualizacja]
Wojewoda Świętokrzyski wystosował do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju pismo o nieprawidłowościach i problemach związanych z organizacją i kontrolą szkoleń zawodowych kierowców.  
Szkolenie w Belgii
Jak wygląda szkolenie kierowców w Belgii? Podczas mojej podróży tam udało mi się porozmawiać z Concettą d’Eletto, prezesem organizacji podobnej pod względem organizacyjnym do naszej PFSSK ‒ FAA (Federation des Auto-Ecole Agréées ASBL).
Lubię samotność za kółkiem
‒ Jadąc samotnie stapiam się medytacyjnie z maszyną i stanowimy jedność – tak o swojej miłości do samochodów mówi nam znana z Kabaretu Olgi Lipińskiej aktorka Bella Olejnik.
Święta, święta i po świętach
9 kwietnia minister Rynasiewicz obiecał, że po świętach resort przedstawi gotowe propozycje kierunków, w których powinno pójść szkolenie i egzaminowanie, aby lepiej służyły bezpieczeństwu ruchu drogowego niż dotychczasowy system, niesprawdzający się i będący w nieodwracalnej zapaści.
Zmiany ‒ nie zawsze na lepsze
W ostatnim okresie posłowie znaczną część swych zdolności intelektualnych poświęcają wszelkiego rodzaju propozycjom dotyczącym zagadnieniom związanym z prawem jazdy. Czy ma to być zadośćuczynienie za spadek zainteresowania uzyskiwaniem prawa jazdy po zmianach wprowadzonych ustawą o kierujących?
Ekojazda na egzamin
Na początku maja Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opublikowało projekt zmiany jednego z rozporządzeń, tak żeby umożliwić ocenianie na egzaminie państwowym umiejętności ekojazdy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.
Właściciel zniknął, kursanci na lodzie
Wejherowska autoszkoła The Best of L’s, reklamująca się jako najlepsza w mieście, jest zamknięta na głucho, a z jej właścicielem nie ma kontaktu. Nie lada problem mają kursanci, którzy nie ukończyli szkolenia. Czują się rozgoryczeni i oszukani.
Prawie jak OSK
Od stycznia 2013 roku nie ma obowiązku umieszczania na samochodzie szkoleniowym informacji o nazwie szkoły, jej adresie. Większość szkół jazdy w Poznaniu pozdejmowała naklejki i magnesy ze swoich samochodów. Zastanawiam się, co skłoniło ich właścicieli do takiej decyzji?  
Jazdę ambulansem poćwiczysz na symulatorze
Od marca Laboratorium Symulacji Medycznych w Suwałkach dysponuje symulatorem ambulansu. Jest to jedyne tego typu urządzenie w Europie.
Powstrzymaj pijanego kierowcę!
Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aż 35 procent Polaków jest świadkiem prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Często w ogóle na ten fakt nie reagują. Właśnie dlatego rozpoczęła się ogólnopolska kampania „Powstrzymaj pijanego kierowcę”.
WORD i OSK na jednym placu
- To bulwersujące, aby na jednym placu manewrowym odbywały się egzaminy i szkolenia kandydatów na kierowców. Kandydaci na kierowców wypisują się z naszych szkół – skarży się kilku właścicieli OSK z Bolesławca. Co na to WORD? „Działamy w granicach prawa.”
Z jednym okiem na motocykl?
Od 24 sierpnia 2014 r. możliwe będzie prowadzenie motocykla przez osoby mające problemy z tzw. widzeniem stereoskopowym, czyli np. osoby pozbawione jednego oka lub cierpiące na zeza przez co mające problemy z postrzeganiem odległości. Poseł Twojego Ruchu Maciej Banaszak składa w tej sprawie interpelację.
Przepisy dla zawodowców
W Dzienniku Ustaw pod pozycją 1005 ukazało się rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy.
Przejścia dla pieszych pod lupą
Zmiany w prawie o ruchu drogowym, które mają dać większe przywileje będzie nieść za sobą sprawdzenia przejść na 380 tys. km dróg publicznych, lepszego ich oznakowania i być może likwidacji części z nich – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Nowelizacja opublikowana!
Wczoraj (24.07) nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami ukazała się w Dzienniku Ustaw pod pozycją 970. Znamy zatem dokładne daty wejścia w życie poszczególnych zmian:
Związek, na który nie jesteś gotowy
Prawie 70% Polaków nie zdaje sobie sprawy, że siadając za kierownicą cudzego auta bez OC, wstępuje z jego właścicielem w pewnego rodzaju związek.
Lublin: Mechanik z WORD kierował szajką
55 osób – w tym dwóch egzaminatorów WORD usłyszało oskarżenie o płatną protekcję. Główną figurą był jednak mechanik-kierowca, współpracujący kiedyś z WORD-em w Lublinie. O sprawie poinformował „Kurier Lubelski”.
UOKP: Kolejne przepisy wykonawcze weszły w życie
20 lipca weszły w życie dwa rozporządzenia ministra zdrowia do ustawy o kierujących pojazdami.
Błędy i braki, czyli ustawa o kierujących w Trybunale
Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu na rozprawie wniosku grupy posłów o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy o kierujących pojazdami i wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych orzekł wczoraj, że jeden z kwestionowanych przepisów jest zgodny z konstytucją, a w zakresie pozostałych umorzył postępowanie z uwagi na niedopuszczalność wyroku
Kiedy wejdą w życie zapisy ustawy? Oto niezbędnik
Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał w środę ustawę z dnia 26 czerwca 2014 r o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. W związku z powyższym ustawa powinna zostać niezwłocznie ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Co dalej?
Nowelizacja ustawy podpisana przez prezydenta
Nowelizacja Ustawy o kierujących pojazdami została dzisiaj podpisana przez prezydenta. 
CBA przeszukało biuro wiceministra Rynasiewicza
Jak poinformowało Radio RMF FM, agenci CBA przeszukali gabinet Zbigniewa Rynasiewicza, wiceministra infrastruktury i rozwoju i szefa podkarpackiej Platformy Obywatelskiej.
WORD-y: jednolita baza i więcej pytań
Od dziś wszystkie WORD-y w kraju będą korzystać z jednej bazy pytań egzaminacyjnych. Jak informuje PAP, ujednolicony zbiór będzie liczyć około 2400 pytań - z tego około 1300 dotyczyć będzie prawa jazdy kategorii B.
Wakacyjny numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
Pół roku po wejściu w życie ustawy o kierujących pojazdami sporządziliśmy ranking zdawalności nowego teoretycznego egzaminu państwowego na prawo jazdy. Wyniki były mizerne. Okazało się, że w skali całego kraju zdało go jedynie ponad 31 proc. osób. Mówiono wtedy, że kandydaci na kierowców nie oswoili się jeszcze z nową formułą egzaminu i po jakimś czasie wyniki się poprawią. Sprawdziliśmy to. I co się okazało? Wyniki nie napawają optymizmem. Między grudniem 2013 r. a majem br. egzamin zdało tylko 36,7 proc. osób. Wynik co prawda jest trochę lepszy, ale nie na tyle, żeby mówić o znaczącej poprawie. Ciekawe, jak na te wyniki wpłynie wprowadzenie w życie nowych przepisów, które zniosą obowiązkowy kurs teoretyczny w szkołach jazdy. Pożyjemy, zobaczymy - komentuje nasz najnowszy raport redaktor naczelny "Szkoły Jazdy" Krzysztof Giżycki.
Włocławek: Samochody OSK na egzaminach
Od 1 lipca we włocławskim WORD-zie można zdawać egzamin na prawo jazdy kat. B na samochodzie podstawionym przez ośrodek. Warunek to podpisanie umowy z WORD-em i dostosowanie się do wymagań technicznych tam zawartych.
Szklarski nie jest już dyrektorem stołecznego WORD-u
Jak poinformowało nas biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Andrzej Szklarski zrezygnował z funkcji dyrektora warszawskiego WORD-u.
Sejm podzielił zdanie Komisji Infrastruktury
Prace nad nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami z uwagi na i tak już opóźnioną implementację norm unijnych miały przebiegać ekspresowo. W ich trakcie pojawiły się jednak poprawki, które powodowały wydłużanie się procesu legislacyjnego. Tak oto ustawą ponownie zająć się musiał Sejm, żeby pochylić się nad poprawkami przyjętymi przez Senat. Sejmowa Komisja Infrastruktury odniosła się do tych poprawek na posiedzeniu 10 czerwca. Rekomendacje komisji zostały dziś przyjęte przez posłów.
Święta, święta i po świętach. Felieton Kubisia
9 kwietnia minister Rynasiewicz obiecał, że po świętach resort przedstawi gotowe propozycje kierunków, w których powinno pójść szkolenie i egzaminowanie, aby lepiej służyły bezpieczeństwu ruchu drogowego niż dotychczasowy system, niesprawdzający się i będący w nieodwracalnej zapaści.
Hodowcy żab
Hodowcy rzadko hodują coś na własny użytek. Ba, często wiedząc, co i jak hodują, unikają produktów własnego chowu.
Roma locuta, causa finita!
W dowolnym, lecz całkowicie wystarczającym dla potrzeb tego artykułu tłumaczeniu oznacza to, że najwyższa władza, a taką jest Sejm RP, podjęła ostateczną decyzję.  
Nie ma dobrych kierowców
Przeżyła ciężki wypadek drogowy, po którym zdecydowała się działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dziś prowadzi fundację Nadzieja. O motoryzacji rozmawiamy z aktorką i piosenkarką Dorotą Stalińską.
Bezpieczna jazda w kinie
W Warszawie i Krakowie ruszył edukacyjny projekt Cinema Drive. Dwugodzinne seanse kinowe poruszające najważniejsze aspekty bezpieczeństwa na drogach adresowane są dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych.
Szybka jazda
Aż 64 proc. kierowców w Polsce jeździ powyżej dopuszczalnego limitu. Czterech na pięciu kierujących przekracza prędkość na drogach krajowych przebiegających przez teren zabudowany i na dwujezdniowych ulicach miast - to wyniki najnowszych badań prędkości pojazdów przeprowadzonych na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przez ekspertów z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej.
Tablica rejestracyjna jako nośnik informacji
W naszym kraju tablice służą do indywidualnej identyfikacji pojazdu. W innych krajach na tablicach można wyczytać również inne dane.
Tragedia po kontroli
Elbląg: Właściciel szkoły nauki jazdy odebrał sobie życie.
Eco driving to stan umysłu
Ideą tzw. eco-jazdy jest przede wszystkim płynność i świadomie precyzyjne posługiwanie się samochodem. Doskonałe wyczucie pojazdu, dopasowanie techniki jazdy do warunków i do możliwości samochodu.
Nowa siedziba WORD w Świdnicy
Po piętnastu latach możliwość zdawania egzaminu państwowego na prawo jazdy w Świdnicy ponownie stała się faktem. Dotąd na Dolnym Śląsku działała tylko jedna zamiejscowa filia w Kłodzku, która powstała w latach 90. na specjalnych zasadach. 17 kwietnia, w samo południe, uroczyście otwarto pierwszą w Polsce po wejściu nowej ustawy filię Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
Rośnie liczba pytań egzaminacyjnych
Jak poinformował nas rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński, najpóźniej do 7 lipca we wszystkich WORD-ach będzie funkcjowała powiększona baza pytań.
Decyzja pozbawiająca praw jazdy uchylona
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, która pozbawiała prawa jazdy ponad 500 osób.
Mariusz Pierzynka instruktorem roku [galeria zdjęć]
Wałbrzyszanin Mariusz Pierzynka wygrał piętnastą edycję ogólnopolskiego konkursu Instruktor Roku. Tuż za nim w klasyfikacji generalnej uplasowali się Sebastian Wróblewski i Tomasz Zimnoch.    
American Cars Mania
W dniach 27-28-29 czerwca w Miliczu odbędzie się druga edycja zlotu American Cars Mania. W tym roku jednym z patronów wydarzenia jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kierowca.PL.  
Darmowe drogi dla „elek”
Nie chcemy, aby opłaty drogowe stanowiły barierę ekonomiczną dla szkolenia kierowców na drogach płatnych – tak o zmianę przepisów apelują organizacje branżowe.
Czerwcowy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
A co znajduje się w środku? Przeczytajcie sami!
„Z zebrania OIGOSK wyprosiła nas policja”
Miało być rozpatrywanie odwołania od decyzji zarządu, a skończyło się interwencją policji. Tak dla dwojga - byłych już członków OIGOSK - wyglądał ostatni zjazd delegatów.
Nowelizacja w Senacie
Na wtorkowym posiedzeniu senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (druk senacki nr 638, druki sejmowe nr 1957, 2292 i 2292-A).
Hodowcy żab. Felieton Eugeniusza Kubisia
Hodowcy rzadko hodują coś na własny użytek. Ba, często wiedząc, co i jak hodują, unikają produktów własnego chowu.
Orłoś za kółkiem
Znany dziennikarz i prezenter telewizyjny lubi auta wygodne, bezpieczne, ekonomiczne, najlepiej z napędem na cztery koła. Przede wszystkim jednak takie, gdzie działają wszystkie biegi, bo w maluchach, od których rozpoczęła się jego przygoda z motoryzacją, było z tym różnie.
Forma czy treść?
Znów zrobiliśmy krok w stronę normalności. Jak wielki to był wysiłek i ile czasu nam to zabrało, wiemy już dzisiaj wszyscy. Wystarczy prześledzić sprawozdania z prac specjalnej podkomisji sejmowej, aby ocenić wagę dorobku zawartego w druku 1957.
Neverending story
Obejrzałem kolejny odcinek serialu pt. „Prace podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami”. Od pewnego czasu rozglądam się intensywnie za Mojżeszem, który wyprowadzi nas z tej jałowej rzeczywistości. Pan poseł Leszek Aleksandrzak raczej nim nie będzie, ale trzeba przyznać, że daje dobrą zmianę.
Dlaczego tak trudno uzyskać wynik pozytywny?
Gdybym był egzaminatorem oczekiwałbym od kandydata na kierowcę przyzwoitej jazdy oraz myślenia.
Policja w Elicie
Dzięki współpracy Szkoły Jazdy „Elita” z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej w Świeciu kandydaci na kierowców mają okazję porozmawiać z policjantami na każdy interesujący ich temat. Jest to dodatkowa i bezpłatna godzina kursu. Chętnych nie brakuje.
Trzy pasy i 40 km/h? To nie dla mnie!
Często jadąc zgodnie z maksymalną dozwoloną prędkością prawym pasem jesteśmy przyczyną nerwów pozostałych kierowców. Ale dlaczego denerwują się na kogoś, kto chce przestrzegać przepisów?
Dwa plus jeden
Dwa pasy w jedną stronę, a jeden w drugą. Po przejechaniu kilku kilometrów zmiana: jeden pas w jedną stronę i dwa w drugą. To rozwiązanie rodem ze Skandynawii. Czy przypadło do gustu polskim kierowcom?
Pana Michała batalia z sądami
Sprawa właściciela Ośrodka Szkolenia Kierowców „Motoklub” w Więcborku, Michała Jóźwiaka, którą opisywaliśmy w grudniowym numerze „Szkoły Jazdy”, cały czas jest w toku. Nastąpił jednak nieoczekiwany zwrot akcji. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy przyznał się do błędu i wniósł o kasację wyroku do prokuratora generalnego.
Jesteśmy reprezentantami państwa
O nadchodzących zmianach w ustawie o kierujących, samochodach OSK na egzaminie i jawności pytań egzaminacyjnych rozmawiamy z Łukaszem Kucharskim, prezesem Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD.
Błyskawicznie stracisz prawko za prędkość
Przekroczyłeś prędkość o 50 km/h? Policja zabierze ci prawo jazdy na miejscu.
Olsztyńska akcja „Elka”
Policjanci z olsztyńskiej drogówki wspólnie z przedstawicielami Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta w Olsztynie przeprowadzili działania „Elka”.
Sejm przyjął projekt ustawy
Na posiedzeniu Sejmu, które odbyło się 9 maja posłowie przyjęli całość projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Teraz projekt trafi do Senatu.
Poprawki do ustawy w większości przyjęte
Na wieczornym posiedzeniu 6 maja komisja Infrastruktury zajęła się poprawkami zgłoszonymi przez posłów w drugim czytaniu. Już 9 maja projektem ponownie zajmie się sejm i tym razem zostanie prawdopodobnie przegłosowany.
Majowy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
A co znajduje się w środku? Przeczytajcie sami!
Ekojazda na egzaminie. Jest projekt rozporządzenia
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przedstawiło projekt zmiany rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów. Wszystkie nowości podyktowane są wprowadzeniem na egzamin ekojazdy.
Nowelizacja wraca do komisji [aktualizacja]
Projekt zmiany ustawy o kierujących pojazdami był wczoraj czytany na posiedzeniu Sejmu, ale ze względu na zgłoszone poprawki został ponownie skierowany do Komisji Infrastruktury.
1% na fundację Nadzieja
O fundacji Nadzieja, która działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego rozmawiamy z Dorotą Stalińską, założycielką orgazniacji. 
Tadeusz Sobotka: Science fiction czy rzeczywistość?
Od kilku miesięcy trwają prace nad rzekomą poprawą aktu prawnego, jakim jest ustawa o kierujących. Uczestnicy tego procedowania co pewien czas zaskakują nas różnorodnymi pomysłami i próbą wprowadzania zmian do UoKP, jeżeli nie wprost, to od kuchni – prawdziwi mistrzowie kamuflażu.
Wesołych Świąt!
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych wszystkim Klientom i Partnerom w imieniu Zarządu oraz pracowników stowarzyszenia przesyłamy serdeczne życzenia!
Wesołych świąt!
Zdrowych i rodzinnych świąt Wielkanocnych życzy zespół redakcyjny miesięcznika "Szkoła Jazdy".
KIEROWCA.PL członkiem CIECA
Stowarzyszenie KIEROWCA.PL zostało członkiem międzynarodowej organizacji CIECA
Ranking dotyczący stanu transportu w Europie
Komisja Europejska opracowała ranking dotyczący stanu transportu. Wśród państw członkowskich Unii Europejskiej Polska zajęła niechlubne ostatnie miejsce. 
Jubileusz „Szkoły Jazdy”
To już setny numer naszego miesięcznika. Obserwujemy i opisujemy wydarzenia związane z branżą szkolenia kierowców od listopada 2005 roku.
Nowelizacja w komisji, czyli WORD-y kontra OSK
- Wszyscy chyba zdają sobie sprawę, że proponowana nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami to tylko próba załatania sytuacji, nie prawdziwe rozwiązanie problemu – tak do spierających się podczas środowego posiedzenia komisji infrastruktury przedstawicieli WORD-ów i autoszkół rzucił wiceminister resortu infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz.
Nowelizacja w komisji, czyli WORD-y kontra OSK
- Wszyscy chyba zdają sobie sprawę, że proponowana nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami to tylko próba załatania sytuacji, nie prawdziwe rozwiązanie problemu – tak do spierających się podczas środowego posiedzenia komisji infrastruktury przedstawicieli WORD-ów i autoszkół rzucił wiceminister resortu infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz.
Jakie zmiany przyniesie ustawa?
Dotarliśmy do jednolitego projektu ustawy o kierujących, nad którą przez ostatnie miesiące pracowała podkomisja sejmowa. 
Setny numer już w sprzedaży
Zapoznaj się z zawartością najnowszego, jubileuszowego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 4/2014 (100)!
Zmiana wachty
Zakończyliśmy pierwszy, ale chyba najważniejszy etap naszych starań o poprawę zapisów w ustawie o kierujących. Powołanie specjalnej podkomisji sejmowej, której zadaniem było przeanalizowanie ponad stu poprawek, zgłoszonych zarówno przez ministerstwo, jak i przedstawicieli organizacji pozarządowych, wskazuje na ogrom i zakres prac nad błędami świeżo uchwalonej ustawy.
Armagedon czy niestrawność?
Pamiętacie „Wesele” Smarzowskiego? Rozwiązywanie problemów za wszelką cenę, byle jak i pokrętnie przynosi serię katastrof. Ktoś, kto miał prawie wszystko, mógł prawie wszystko, kończy opuszczony, zrujnowany, skompromitowany.
W poszukiwaniu nowych wyzwań
Miss Polonia 2011 to kobieta nad wyraz odważna. Skok z rampy na skuterze śnieżnym czy jazda terenówką po marokańskich bezdrożach nie budzą w niej większych obaw. Pewnie dlatego, że motoryzacja to jej pasja. W przeciwieństwie do odśnieżania auta i walki z przymarzającymi wycieraczkami…
Szacunek dla norm
Czy w naszym społeczeństwie brakuje czegoś, co można byłoby określić świadomością istnienia norm prawnych?
Polskie bariery w drodze do prawa jazdy kategorii B
Publikujemy list do redakcji, który nadesłał do nas Wiesław Lustyk, instruktor z ponad 30-letnim stażem pracy. Czytelnik postanowił podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami odnośnie procesu zdobywania prawa jazdy w Polsce.
Do egzaminu trzeba się przygotować
Czas na podsumowanie artykułów z cyklu „Dlaczego nie zdają?”. Omówiłem w nich najważniejsze problemy, jakie pojawiają się na egzaminie państwowym na prawo jazdy.
Karta może uratować ci życie
Pozornie zwykły świstek papieru wożony w samochodzie pozwala skrócić czas akcji ratowniczej aż o 6 ‒ 9 często decydujących minut. Trzeba tylko go mieć. Do korzystania z kart ratowniczych zachęcają: Związek Dealerów Samochodów, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i strażacy.
Pierwsze auto za 5000 zł
Zdanie egzaminu na prawo jazdy jest przepustką do zakupu pierwszego samochodu. Który model wybrać? Takie pytanie często pada już podczas kursu na prawo jazdy. Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji przyszłego kierowcy oraz budżetu, który przeznaczył na zakup auta. Przedstawiamy kilka propozycji za pięć tysięcy złotych.
Kłopotliwa ekojazda
Wedle procedowanej w Sejmie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, kandydat na kierowcę będzie podczas państwowego egzaminu praktycznego sprawdzany z umiejętności energooszczędnej jazdy. Właściciele autoszkół, instruktorzy, a nawet szefowie WORD-ów głowią się, jak miałoby to wyglądać. Odpowiedzi na razie nie ma.
Sprostowanie
Na podstawie art. 31a ustawy prawo prasowe publikujemy sprostowanie napisane przez Tomasza Mroza, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej OIGOSK, w nawiązaniu do artykułu „OIGOSK: Czy prezes jest legalny? Jest wynik kontroli”.
Nowa organizacja branżowa nie powstała
Wczorajsza wiadomość, z której wynikało, że cztery organizacje zajmujące się problematyką szkolenia kierowców połączyły się w jedną o nazwie "Autoszkoły Razem" była tylko i wyłącznie naszym wymysłem. 
Idzie rewolucja! Teoria nieobowiązkowa?
Na wtorkowym posiedzeniu podkomisja procedująca nowelizację ustawy o kierujących przyjęła poprawkę Arkadiusza Litwińskiego znoszącą obowiązkowe szkolenie teoretyczne na prawo jazdy. 
Sensacja! Powstała nowa organizacja branżowa
„Autoszkoły Razem” – tak nazywa się nowa organizacja branżowa, która powstała w wyniku połączenia PFSSK, OIGOSK, LOK, PIGOSK.
Bandos nowym prezesem PFSSK
W walce o fotel szefa Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców łowiczanin Krzysztof Bandos pokonał łodzianina Krzysztofa Kołodziejczaka stosunkiem głosów 23:16. Wybory odbyły się 22 marca w Gorzowie, podczas XVI Zjazdu Delegatów Stowarzyszeń PFSSK.
Czy akredytacja kuratora oświaty jest potrzebna OSK?
Akredytacja kuratora oświaty jest nie tylko potwierdzeniem najwyższej jakości kształcenia, ale też możliwością zdobycia dodatkowych punktów w procesach przetargowych, co wiąże się z okazją zwiększenia przychodów ośrodka i wzrostu jego konkurencyjności. 19 lutego 2014 roku posłowie przegłosowali poprawkę do projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami, pozwalającej na uzyskanie statutu tzw. SUPER OSK na poszczególne kategorie. Do tej pory ośrodek chcący uzyskać poświadczenie spełnienia dodatkowych wymagań musiał szkolić we wszystkich kategoriach. Prawdopodobnie SUPER OSK będzie mógł zostać ośrodek szkolący tylko w ramach jednej kategorii. W takiej sytuacji akredytacja znowu zyskuje na znaczeniu, gdyż jest ona jednym z warunków w procesie ubiegania się ośrodka o miano SUPER.  
III Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników
W trakcie Targów Techniki Motoryzacyjnej w Poznaniu w dniach 28-29 marca 2014 r odbędą się III Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników
OIGOSK: Czy prezes jest legalny? Jest wynik kontroli
Jest wynik kontroli przeprowadzonej przez komisję rewizyjną Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców w sprawie legalności wyboru Romana Stencla na prezesa.
"Tak" dla samochodów OSK na egzaminie i inne poprawki!
12 marca odbyło się kolejne spotkanie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Tym razem najszersza dyskusja toczyła się wokół sprawy upublicznia bazy danych oraz samochodów OSK na egzaminie.
Baza pytań. Tajność czy nieudolność?
Tym razem Tadeusz Sobotka, szkoleniowiec i działacz społeczny postanowił podzielić się z nami swoimi przemyśleniami na temat bazy pytań egzaminacyjnych.
Marcin Ślęzak nowym dyrektorem ITS
Decyzją Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Infrastruktury i Rozwoju Pani Elżbiety Bieńkowskiej dr hab. inż. Marcin Ślęzak z dniem 11 marca 2014 roku został powołany na stanowisko dyrektora Instytutu Transportu Samochodowego. 
Frankenstein nie odpuszcza. Felieton Kubisia
W styczniu powinniśmy byli obchodzić trzecią rocznicę uchwalenia ustawy o kierujących pojazdami. Miała wprowadzić nas do Europy, a zdaniem znaczącego lidera środowiska OSK, stanowiła rewolucję na skalę światową. Obchodów nie było! - pisze Eugeniusz Kubiś.
W samochodzie wolę ciszę
Piosenkarz Wojciech Gąssowski lubi jazdę samochodem, ale tylko po nowych drogach i w swojej ulubionej hondzie.
Powrót do edukacji
Czy w Polsce mamy jeszcze szansę na edukację komunikacyjną z prawdziwego zdarzenia?
Frankenstein nie odpuszcza
W styczniu powinniśmy obchodzić trzecią rocznicę uchwalenia ustawy o kierujących pojazdami. Miała wprowadzić nas do Europy, a zdaniem znaczącego lidera środowiska OSK, stanowiła rewolucję na skalę światową. Obchodów nie było!
Na rzecz niepełnosprawnych
‒ Wszyscy starają się robić tak, żeby niepełnosprawni wykazujący się odpowiednią znajomością przepisów i mający opanowaną technikę jazdy byli w stanie w rzetelny sposób przejść przez procedurę kursu i podejść do egzaminu. Wszystko jednak dzieje się na zasadzie odruchu serca, a nie w oparciu o przepisy. Chcemy to zmienić – mówi Piotr Rybicki z ITS.
Jazda defensywna – studium przypadku
Warto uczyć podstaw jazdy defensywnej, bo znacznie ułatwiają proces kształcenia kierowców, dają dużo większy margines na błędy i przede wszystkim szanse młodemu człowiekowi na bezpieczniejszy początek samodzielnej jazdy już po zdanym egzaminie.
Znaki poziome
W ostatnim artykule jako powód niezdawania egzaminów podałem niezastosowanie się do znaków pionowych bądź ich nieznajomość. Czas zatem teraz na znaki poziome.
NIK skontroluje system szkolenia kierowców
Tak wynika z wystąpienia prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego, które miało miejsce zaraz po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim.
Piraci i furiaci
Niebezpieczna jazda czy świadome łamanie przepisów ruchu drogowego to objawy agresji drogowej.
Rząd chce zaostrzyć prawo dla pijanych kierowców
Obowiązkowe alkomaty i wyższe kary dla pijanych kierowców to pomysł rządu na walkę z jeżdżącymi pod wpływem alkoholu. Czy to wystarczy?
Czy jak straciłeś kat. B to pojeździsz ciężarówką? Jest wyrok Sądu Najwyższego
Według wyroku SN, który przedstawiła „Gazeta Prawna:, jeżeli sąd orzekł o zakazie prowadzenia pojazdów, do kierowania którymi potrzebne jest prawo jazdy kategorii B, to kierowca nie dostanie dokumentu w zakresie innych kategorii, ale też zakaz nie rozciąga się na te uprawnienia, które wcześniej posiadał.
Marcowy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
A w nim jak zwykle mnóstwo arcyciekawych tematów, zarówno ogólnopolskich, jak i tych lokalnych. Nie zabrakło interesujących felietonów, recenzji oraz kolejnej gwiazdy, którą zaprosiliśmy na miłą pogawędkę o motoryzacji. Zachęcamy do lektury! 
Nadszedł czas opamiętania
Obserwuję przez długie lata, jak trwają próby stworzenia ważnego aktu prawnego, jakim niewątpliwie jest ustawa o kierujących pojazdami. Z obserwacji tego procesu i w oczekiwaniu na wymarzony akt prawny dochodzimy do wniosku, że to wszystko lipa, ściema i wychodzi bubel za bublem... żenada – pisze Tadeusz Sobotka.
Posłowie nie chcą ograniczenia e-learningu
Na dzisiejszym posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami posłowie odrzucili poprawkę, która oznaczałaby faktyczny demontaż metody e-learningu. - Nie możemy cofać się w rozwoju, do systemu prawnego istniejącego w latach 80-tych - mówił Arkadiusz Litwiński (PO).
Komu przeszkadza nowoczesne szkolenie na odległość?
List otwarty o takim tytule opublikowały dzisiaj firmy wydające pomoce naukowe do szkolenia kierowców oraz szkoły jazdy spełniające dodatkowe wymagania. Jest to protest przeciwko planowanemu przez resort infrastruktury i rozwoju oraz część przedstawicieli branży szkolenia ograniczeniu wykorzystania metody kształcenia zdalnego na kursie dla kandydatów na kierowców.
Tadeusza Sobotki wołanie o pomstę do nieba
O błędach i niedoróbkach, orgazniacjach społecznych i nadziei na lepsze przepisy dla kierujących pojazdami - pisze szkoleniowiec i wieloletni działacz Tadeusz Sobotka. 
WORD Szczecin: jest porozumienie w sprawie samochodów
Ośrodki szkolenia niepokoją się kolejnymi orzeczeniami w sprawie zamówienia na nowe samochody dla WORD-u. Lokalne stowarzyszenie podpisało z WORD-em porozumienie: Jeżeli samochody znikną, będą egzaminować na swoich.
Gorzów podsumował rok w szkoleniu i egzaminowaniu
31 stycznia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim tradycyjnie po raz 14 podsumowano szkolenie i egzaminowanie kierowców za 2013 r.
Poprawki do noweli ustawy. Zobacz pełne zestawienie
Przedstwiamy zestawienie tabelaryczne poprawek do projektu noweilziacji ustawy o kierujących pojazdami, której procedowanie trwa obecnie w Sejmie.   
Lutowy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży + DODATEK SPECJALNY
Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 2/2014 (98)! Uwaga! Dodatek specjalny TYLKO DLA PRENUMERATORÓW: PŁYTA DVD Z OFICJALNYMI TESTAMI NA PRAWO JAZDY Z BAZY PWPW!  
Blondynka – ostatnia nadzieja branży
Najpierw pochwaliła Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej za to, że było w ostatnich latach dobrze zarządzane, kilka dni później spuściła po ostrzu noża czterech wiceministrów tegoż resortu. Po wszystkim, w pięknym górniczym mundurze, ze śpiewem na radosnej twarzy, rozbujała premiera Tuska i kilkuset górników. Minister do tańca i do różańca - pisze Eugeniusz Kubiś.
Minął rok!
Tak, to prawda .Mija właśnie rok od wprowadzenia w życie Ustawy o kierujących. Data 19.01.2013 roku przejdzie na pewno do historii jako symbol wieloletniej pracy urzędników ministerstwa transportu, Sejmu oraz szeroko pojętej reprezentacji ośrodków szkolenia kierowców, stanowiących tak zwaną stronę społeczną podczas długich negocjacji. Jest ona godna zapamiętania, ponieważ zamiast stanowić okazję do upamiętniania i świętowania sukcesu, dla wielu z nas była sygnałem do usunięcia braków i zagrożeń dla systemu szkolenia i egzaminowania.
Blondynka – ostatnia nadzieja branży
Najpierw pochwaliła Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej za to, że było w ostatnich latach dobrze zarządzane, kilka dni później spuściła po ostrzu noża czterech wiceministrów tegoż resortu. Po wszystkim, w pięknym górniczym mundurze, ze śpiewem na radosnej twarzy, rozbujała premiera Tuska i kilkuset górników. Minister do tańca i do różańca.
Rozważna i romantyczna
Podczas dłuższej podróży jej auto zamienia się w mobilny zakład pracy. W samochodzie można znaleźć nawet resoraki! W płynnej jeździe nie przeszkadzają jej nawet buty na obcasach. Zapraszamy do lektury wywiadu z Agnieszką Cegielską.
Pożegnaliśmy kolejny rok...
Był pełen zmian i niespodziewanych obrotów akcji. Jaki będzie kolejny?
OSK jako organizacja ucząca się
Czy firma, która uczy (naucza) innych, sama też może się uczyć? Im bardziej skomplikowany jest świat, zarządzanie staje się sztuką zdobywania wiedzy i takich umiejętności, które są niezbędne do przetrwania i rozwoju w ciągle zmieniającym się otoczeniu.
Zimowe lenistwo
Oblodzone i nieodśnieżone samochody to w Polsce podczas zimy widok codzienny. Powód? Lenistwo kierowców.
Uważajmy na pieszych
Rozmowa z Wojciechem Pasiecznym nie tylko o kampanii „10 mniej ratuje życie”
Łapówki, przekręty, fałszerstwa
Wyroki, zatrzymania i odbierane uprawnienia to konsekwencje kolejnej fali afer związanych ze szkoleniem i egzaminowaniem kierowców w Polsce.
Kolejne elki egzaminacyjne w Zielonej Górze
Następni właściciele ośrodków szkolenia kierowców przygotowują się do podpisania z WORD-em Zielona Góra umowy na podstawianie samochodów szkoleniowych na egzamin kat. B.
O bezpieczeństwie w szkołach nauki jazdy
28 stycznia rozpoczęła się ogólnopolska kampania edukacyjna "Złote Zasady Michelin" propagująca najważniejsze reguły bezpiecznego zachowania na drodze. Biorą w niej udział ośrodki szkolenia i WORD-y.
Bydgoszcz: prokurator sprawdza dyrektora WORD
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie dyrektora bydgoskiego WORD-u Tadeusza Kondrusiewicza – donosi „Gazeta Pomorska”
Ponad sto poprawek do nowelizacji ustawy. Które przejdą?
Do zaproponowanej przez posłów nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz organizacje społeczne zgłosiły aż trzycyfrową liczbę poprawek. Część z nich wzajemnie się wyklucza.
Posłowie i senatorowie będą karani mandatami?
To propozycja zawarta w poselskim projekcie nowelizacji ustaw, której kierunek poparł ostatnio rząd.
Piłeś? Ubezpieczenie cię nie ochroni
Na rynku pojawiają się już polisy chroniące firmy przed skutkami wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców – informuje „Puls Biznesu”.
Instruktor z Piły skazany za molestowanie
Sąd Rejonowy wymierzył mężczyźnie karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata, rocznego zakazu prowadzenia nauki jazdy. 50-letni instruktor ma też zapłacić poszkodowanej - byłej kursantce 2 tys. zł nawiązki. Wyrok nie jest prawomocny - donosi "Głos Wielkopolski".
Kolejne zatrzymania w Lubelskiem. CBA działa
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejnych siedem osób podejrzanych o udział w korupcji przy zdawaniu egzaminów praktycznych na prawo jazdy.
NIK skontroluje system szkolenia kierowców
Tak wynika z wystąpienia prezesa Naczelnej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego, która miało miejsce zaraz po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim.
Nowelizacja wymaga poprawy
Przedstawiciele wszystkich organizacji, które jako strona społeczna opiniują poselski projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, uważają, że proponowane zmiany są daleko niewystarczające. Część z nich kwestionuje także zasadność niektórych poprawek wprowadzających np. możliwość prowadzenia przez WORD-y warsztatów dla instruktorów.
Są zarzuty dla Sławomira Nowaka
Byłemu ministrowi transportu a dziś posłowi prokuratura zarzuca składanie niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych.
Rząd zaostrza prawo dla pijanych kierowców
Obowiązkowe alkomaty i wyższe kary dla pijanych kierowców to pomysł rządu na walkę z jeżdżącymi pod wpływem alkoholu. Czy to wystarczy?
Najnowszy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
A w nim m.in. artykuły podsumowujące ubiegły rok, traktujące o próbach zmiany ustawy o kierujących pojazdami, kolejnej fali afer korupcyjnych, felietony, stałe rubryki naszych ekspertów. Zapraszamy do lektury!
Samochód w mojej pracy jest nieodzowny
Rudi Schuberth z samochodu korzysta nie tylko w działalności artystycznej, lecz również w rodzinnym biznesie. Za kierownicą stawia na komfort i bezpieczeństwo.
Amerykany są gorące
‒ Polacy nie są złymi kierowcami. Może czasami za bardzo ponosi nas fantazja, może brakuje dobrych dróg? Bądźmy jednak jak Amerykanie, wierzmy w siebie, myślmy pozytywnie – uważa Norbi, autor hitu „Kobiety są gorące”.
Samochód ma służyć kierowcy, a nie na odwrót
Choć dla Anny Guzik dzień zdjęciowy za kierownicą to męka, nie wyobraża sobie życia bez samochodu i wolności, którą daje.
I co dalej?
Uroczystości z okazji 15-lecia powstania Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców mamy już za sobą. Wśród licznych komentarzy, opinii napływających z całej szkoleniowej Polski kształtuje się przekonanie, że było to wydarzenie na niespotykaną dotychczas skalę.
Parkowanie, czyli ,święte krowy za kierownicą
Parkowanie to, jak wiemy, obowiązkowy element każdej podróży samochodem. Ileż to razy w mieście, centrum handlowym czy na swoim osiedlu trudno nam było znaleźć miejsce dla swojego auta. Winą obarczamy wtedy kierowców, którzy w bagażniku kultury nigdy nie wozili.
Pieszy w ruchu drogowym
W ostatnim czasie zrobiło się głośno o inicjatywie zmierzającej do usankcjonowania udzielania bezwzględnego pierwszeństwa pieszym, którzy zamierzają przekroczyć jezdnię. Tylko kto te przepisy będzie egzekwował?
Ustawa niezgodna z konstytucją? Wniosek już w trybunale
Grupa posłów PiS-u skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP części przepisów ustawy o kierujących pojazdami.
Kryzys autorytetu
W Polsce i na świecie chyba najbardziej brakuje obecnie silnych ludzi z zasadami. Można powiedzieć, że owszem, mamy kryzys, ale niekoniecznie gospodarczy, lecz związany z brakiem autorytetów. Wiele silnych i wyrazistych osobowości jest u schyłku swego życia lub już odeszło.
WORD Szczecin: Protest się udał, będzie kontrola
Buta i arogancja dyrektora WORD-u w Szczecinie oraz kontrowersyjna umowa na wymianę samochodów egzaminacyjnych to główne tematy protestu środowiska OSK, który odbywał się pod koniec października w Szczecinie. Radni sejmiku wojewódzkiego zarządzili już kontrolę ośrodka.
Atak zombi, czyli kursantów brak
Szkoły jazdy, ośrodki egzaminowania wypatrują, wyglądają, wyszukują kursantów, a ich od stycznia jak na lekarstwo. Co tak zniechęciło młodych ludzi do podjęcia wysiłku odbycia kursu na prawo jazdy?  
Hamowanie awaryjne. Na czym polega?
Tym razem chciałbym zająć się tematem hamowania awaryjnego, a przy okazji odpowiedzieć na list czytelnika, który prosi o wywołanie dyskusji na ten temat - pisze Adam Knietowski.
Późne zielone. Akcja warmińsko-mazurskiej policji
Na sygnalizatorze zmienia się światło z zielonego na pomarańczowe. Kierowca, zamiast hamować, dodaje gazu i wjeżdża na skrzyżowanie na czerwonym. Ile razy robi tak każdy z nas? Olsztyńska policja rozpoczęła wojnę z piratami drogowymi.
Wesołych Świąt!
Zdrowych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz samych szczęśliwych chwil w nadchodzącym 2014 roku życzy zespół redakcyjny miesięcznika "Szkoła Jazdy"! 
Klątwa. Felieton Eugeniusza Kubisia
No i stało się. Niewyobrażalne, niemożliwe, a jednak… Sławomira Nowaka nie ma już wśród ministrów. Jakaś klątwa o nieprawdopodobnej sile sprawczej ciąży nad ustawą o kierujących pojazdami. Wygląda na to, że za jej sprawą padli jak muchy rażone packą dwaj mocni dyrektorzy nie do ruszenia, jeden wiceminister maratończyk, silniejszy od starożytnego protoplasty, a teraz minister wysoko oceniany przez premiera, wręcz ozdoba gabinetu.
Ile osób może jechać w elce, czyli pana Michała przygody z policją
Na przestrzeni kilku miesięcy bydgoscy funkcjonariusze policji kilkakrotnie skontrolowali pojazd szkoleniowy Michała Jóźwiaka i stwierdzili, że jedzie w nim za dużo osób. Dwa razy sąd nie przyznał im racji, ostatnia sprawa jeszcze nie znalazła swojego finału.
FOR: WORD-y utrudniają Polakom życie
Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego specjalnie oblewają kandydatów na kierowców, żeby zmaksymalizować swoje zyski. Tym samym te instytucje publiczne odeszły od swojej działalności misyjnej i stały się prawie jak prywatna firma, która utrudnia życie Polakom – wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju, fundacji założonej przez Leszka Balcerowicza.
Komunikacja do szkół
Podczas debaty, która odbyła się przy okazji wręczenia milionowego prawa jazdy Andrzej Szklarski, dyrektor WORD-u w Warszawie zapytał, czy nie warto byłoby zlikwidować obowiązkowego szkolenia kursantów. Na sali zawrzało. Wszyscy jednak zgodzili się, że warto pracować nad wprowadzeniem do szkół wychowania komunikacyjnego.
Wręczono milionowe prawo jazdy!
We wtorek 17 grudnia w Sejmie odbyła się uroczystość wręczenia milionowego prawa jazdy nowego wzoru. 
Joanna Galuba z milionowym prawem jazdy [zdjęcia]
Uroczystość wręczenia blankietu według nowego wzoru 22-letniej warszawiance odbyła się 17 grudnia w sejmowej Sali Kolumnowej. Wydarzeniu towarzyszył wernisaż wystawy wiceprezesa stowarzyszenia KIEROWCA.PL Jerzego Kociszewskiego „Prawo jazdy na ziemiach polskich”.
Kolejne elki egzaminacyjne w Zielonej Górze
Następni właściciele ośrodków szkolenia kierowców przygotowują się do podpisania z WORD-em Zielona Góra umowy na podstawianie samochodów szkoleniowych na egzamin kat. B.
To nie czas na rewolucję?
Projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie i został skierowany do specjalnie utworzonej ośmioosobowej podkomisji. – To nie czas na rewolucję. Trzeba poprawić w ustawie to, co się da – mówił Zbigniew Rynasiewicz, wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Najlepiej zarabia się w Wielkopolsce
Na samym szczycie przygotowanej przez nas listy znajduje się Aleksander Kowalewicz, szef Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu. Miesięcznie zarabia 15,5 tys. zł brutto. Najniższą pensję pobiera dyrektor WORD Tarnobrzeg Lucjusz Nadbereżny. Jego miesięczny dochód to 8 tys. zł brutto.
Zmiany w ustawie do pierwszego czytania
W czwartek 12 grudnia sejmowa komisja infrastruktury zajmie się projektem zmiany ustawy o kierujących pojazdami.
Uwaga na katalizatory!
Coraz częściej obiektem zainteresowania złodziei aut są katalizatory. Dlaczego? Po pierwsze ze względu na ich łatwy demontaż, po drugie ze względu na wartość rynkową materiałów, z których są wykonywane – mówi rzecznik prasowy Stowarzyszenia KIEROWCA.PL Dariusz Piorunkiewicz na antenie radiowej Czwórki.
Legnica: 549 osób może stracić prawko
Sprawa dotyczy właściciela jednej ze szkół, który bez uprawnień przeszkolił ponad pół tysiąca osób. Fałszował także dokumenty i łamał sądowy zakaz jazdy samochodem.
Straż miejska może korzystać z fotoradarów
Takie stanowisko przyjął Sąd Najwyższy, oddalając kasację Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego z 7 maja.  Zapadł on w sprawie ukarania przez straż miejską kierowcy pojazdu, który nie zastosował się do sygnalizatora nadającego światło czerwone, a wykroczenie te zarejestrowane zostało przez fotoradar stacjonarny.
Nie będzie obowiązku zmiany opon na zimowe
Wiele dyskusji społecznych wzbudził projekt ustawy, który zakłada obowiązek od 1 listopada do 31 marca zmiany opon letnich na zimowe. W polsatowskim programie „Kto ma rację” Włodzimierz Zientarski prezes stowarzyszenia Kierowca.pl polemizował z pomysłodawczynią projektu – posłanką PO Beatą Bublewicz.  
Super OSK lekiem na całe zło?
Szkoleniowiec i działacz społeczny Tadeusz Sobotka przesłał do nas tekst, gdzie żali się na trudną sytuację w branży szkolenia. Czy da się temu zaradzić?
Grudniowy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
Ile zarabiają dyrektorzy WORD-ów, jakie zdanie o ośrodkach ma założone przez Leszka Balcerowicza Forum Obywatelskiego Rozwoju, kto skierował ustawę o kierujących pojazdami do Trybunału Konstytucyjnego? - odpowiedzi m.in na takie pytania znajdziecie czytając najnowszy numer "Szkoły Jazdy". Zapraszamy do lektury!
Wysiadywanie zbuka - felieton E. Kubisia
Jak obejść się ze zbukiem? Na pewno nie wysiadywać. Kury ni koguta już z tego nie będzie. Dlaczego gospodarz udaje, że nic nie czuje? Niektórzy nawet śpiewają pasowną, bo kibicowską, śpiewkę: „Polacy, nic się nie stało! Polacy, nic się nie stało! Polacy, nic się nie staaało!”
Korupcja w Tarnowie. Są pierwsze zatrzymania
Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie wykryli korupcję w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie, związaną z powoływaniem się na wpływy i przyjmowaniem korzyści majątkowych, w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy.
Słodko-gorzki jubileusz PFSSK
Za nami jubileusz XV-lecia Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców. Były wyróżnienia i gesty przyjaźni, ale i słowa rozgoryczenia trudną sytuacją w branży. 
Czy w Polsce ciężko zdać egzamin na prawo jazdy?
W ostatnim czasie Internet obiegł film, w którym młoda dziewczyna po niezdanym egzaminie na prawo jazdy usiłuje odjechać pojazdem egzaminacyjnym, zostawiając na ulicy egzaminatora, który wysiadł z auta, chcąc zamienić się miejscami z kursantką.
Jakie są konsekwencje za ucieczkę z miejsca wypadku?
Coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy sprawcy wypadku drogowego - uciekają. Jest to wynik szoku, jakiego doznają i obawy przed czekającymi konsekwencjami – mówi rzecznik prasowy stowarzyszenia KIEROWCA.PL Dariusz Piorunkiewicz na antenie Polskiego Radia.
Federacja ma już 15 lat!
22 listopada odbędzie się jubileusz 15-lecia Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców.
Elżbieta Bieńkowska ministrem infrastruktury i rozwoju
Bieńkowska obejmie tekę wicepremiera i szefa nowopowstałego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Ustawa niezgodna z konstytucją? Wniosek już w trybunale
Grupa posłów PiS-u skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP części przepisów ustawy o kierujących pojazdami.
Główne grzechy polskich kierowców
Prezes Stowarzyszenia KIEROWCA.PL Włodzimierz Zientarski udzielił wywiadu dla tygodnika „Przełom” na temat największych grzechów popełnianych przez polskich kierowców. 
Frustracja na egzaminie: "Ile razy można zdawać w tym pie.. WORD-zie?"
Do nietypowej sytuacji doszło w Rybniku. Zaraz po tym, jak egzaminator obwieścił młodej kobiecie, że oblała egzamin praktyczny, ta postanowiła wykorzystać chwilę, gdy nie było go w samochodzie, nacisnęła pedał gazu i odjechała. Jej samowolna wycieczka nie trwała jednak długo.
Szczecin: będzie kontrola w WORD-zie?
Decyzję o kontroli podjęła wczoraj komisja rewizyjna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego po wysłuchaniu uwag do pracy dyrektora Cezarego Tkaczyka przedstawionych przez Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia w Szczecinie. Brak współpracy, przerost zatrudnienia i zła polityka finansowa – to główne zarzuty szkoleniowców.
Dymisja ministra Nowaka
Sławomir Nowak złożył dymisję z funkcji szefa Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Obowiązki szefa resortu pełni Zbigniew Rynasiewicz. 
WORD-y nie chcą tyle płacić za system
22 listopada Krajowe Stowarzyszenie Dyrektorów WORD spotka się, aby ustalić uwagi do projektu zmian w ustawie o kierujących. Jedno jest pewne, za system płacić nie chcą.
Mazowieckie WORD-y unieważniły przetarg
Pisma z taką informacją mają zostać jeszcze dzisiaj wysłane do pięciu firm, które weszły do drugiego etapu przetargu na dostarczenie do wszystkich WORD-ów na Mazowszu systemu teleinformatycznego.
Pieniądze za prawko. CBA zatrzymało 24 osoby
We wtorek rano agenci CBA zatrzymali 24 osoby z województwa lubelskiego, w tym 5 kobiet i 19 mężczyzn w wieku od 37 do 67 lat. Są one podejrzewane o udział w korupcji przy zdawaniu egzaminów praktycznych na prawo jazdy.
Szczecin: Radny sejmiku na pół etatu w WORD-zie
W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Szczecinie pracuje na pół etatu radny PO z zachodniopomorskiego sejmiku, Jerzy Faliński. Gdzie są standardy i uczciwość? – pytają politycy Prawa i Sprawiedliwości. O sprawie donosi Radio Szczecin.
Czy Polska jest demokratycznym państwem prawa?
Utrata zaufania do państwa jest o wiele bardziej dotkliwa i trudniejsza do odbudowania niż straty ekonomiczne.
Dennis Rodman pozwie Bartosza Węglarczyka!
Czy to prawda? Nie, to tylko prawdopodobna prawda z prawdopodobieństwem równym zero. Ale mógłby. I to skutecznie, gdyby gdziekolwiek na świecie o takich sprawach decydowali ludzie o mentalności panów prezesów Stencla i Popławskiego.
Z puzonem w bagażniku
‒ Najwięcej pomysłów zrodzonych podczas jazdy samochodem jest na naszej pierwszej płycie. Były to „Crazy is my life”, „Chałpa się poliła”. Były to czasy, kiedy Golec uOrkiestra raczkowała, a my większość czasu spędzaliśmy w naszym wysłużonym oplu kadetcie – opowiada Paweł Golec.
Tak się szkoli w… Indiach
Zdobycie prawa jazdy w Indiach nie jest specjalnie trudne, choć tak naprawdę nie do końca przydatne, biorąc pod uwagę to, co się dzieje na drogach w tym kraju. Ale po kolei.
Polskie drogi i bezdroża
Jadąc przez Polskę trafiamy na różnego rodzaju infrastrukturę, która przecina ciągłość drogi. Na przykład na przeprawę promową.
Tania jazda na CNG
Wolniejsze spalanie, cichsza praca silnika, niska emisja zanieczyszczeń – to według zwolenników CNG największe zalety stosowania jako paliwa samochodowego sprężonego gazu ziemnego. Na takie rozwiązanie, prawdopodobnie jako pierwszy ośrodek szkolenia w Polsce, zdecydował się gorzowski Super OSK Mikrus.
Jazda bez przejazdów?
Byli i obecni pracownicy katowickiego WORD-u zarzucają dyrekcji złe wytyczenie tras egzaminacyjnych na kategorie A, A1 i B1 w latach 2008 ‒ 2012. Uważają, że egzaminy były przeprowadzane niezgodnie z prawem. Domagają się dymisji dyrektora i jego zastępcy ds. egzaminowania.
Jest pierwsza egzaminacyjna elka
W WORD-zie Zielona Góra 9 września przeprowadzony został pierwszy egzamin okamerowanym samochodem szkoleniowym należącym do OSK Motorex. – To duży sukces – mówi Eugeniusz Kubiś, właściciel.
Kto może szkolić na kategorie A2 i AM?
Z całego kraju docierają do nas informacje o problemach instruktorów z uzyskaniem wpisu do ewidencji w zakresie uprawnień do szkolenia osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii AM i A2. Egzaminowania osób na te kategorie odmawiają również niektóre WORD-y.
Listopadowa "Szkoła Jazdy" już w sprzedaży
Zapoznaj się z treścią najnowszego numeru miesięcznika "Szkoła Jazdy"
KIO przyznała Decsoftowi rację. Co zrobią WORD-y?
Krajowa Izba Odwoławcza przychyliła się do najważniejszych zarzutów warszawskiej firmy Decsoft, która złożyła odwołanie do niektórych zapisów zawartych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia przetargu na wdrożenie systemu teleinformatycznego ogłoszonego przez MORD w Krakowie.
„Przebrała się miarka dla Czarka” [zdjęcia]
Buta i arogancja dyrektora WORD w Szczecinie oraz kontrowersyjna umowa na wymianę samochodów egzaminacyjnych – to główne tematy protestu środowiska OSK, który odbywał się dziś w Szczecinie.
Szczecin: Egzamin na dwóch samochodach, ale nie na zawsze
Jutro Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców w Szczecinie przygotowuje protest właścicieli OSK. Dyrekcja WORD-u w ostatniej chwili wychodzi naprzeciw żądaniom szkoleniowców – do rozstrzygnięcia przez Urząd Zamówień Publicznych postępowania przetargowego, egzaminy będą na dwóch markach samochodów.
WORD-y utrudniają życie Polakom
Między innymi taki wniosek płynie z najnowszej analizy sporządzonej przez ekspertów z Forum Obywatelskiego Rozwoju, organizacji którą założył prof. Leszek Balcerowicz.
Prokuratura i śledczy badają katowickie egzaminy
Przedmiotem ich zainteresowania są egzaminy praktyczne na kategorie A, A1 i B1 w latach 2008 ‒ 2012. Zdaniem Stowarzyszenia Egzaminatorów i Rzeczoznawców Ruchu Drogowego były one przeprowadzone niezgodnie z prawem. Sprawę ujawniliśmy w październikowym numerze "Szkoły Jazdy"
Uwaga! Nadchodzi kolejna rewolucja
Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o kierujących. Dotyczy on m.in. wprowadzenia obowiązku wyboru jednolitego dla wszystkich WORD-ów systemu teleinformatycznego i przywrócenia odpowiedzialności merytorycznej ministra za treści zawarte w pytaniach egzaminacyjnych.
Szczecin: Będzie protest OSK
Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców w Szczecinie przygotowuje protest właścicieli OSK. Powód? - Uświadomienie władzom województwa i radym brak współpracy oraz butę i arogancję dyrektora WORD w Szczecinie Cezarego Tkaczyka – informują organizatorzy.
Łagodniejsze prawo dla pijanych rowerzystów
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu postępowania karnego. Złagodzone zostaną kary za poruszanie się rowerem w stanie nietrzeźwym.
Zmarł Jacek Pok
Szczere wyrazy współczucia rodzinie składa zespół spółki e-kierowca oraz redakcja miesięcznika „Szkoła Jazdy”.
Przetarg w Krakowie: są pierwsze problemy
Warszawska spółka Decsoft przesłała do Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie do niektórych zapisów zawartych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia przetargu na wdrożenie systemu teleinformatycznego, który ogłosił MORD w Krakowie.
Resort: ośrodki skracają wykłady
- Programy układane są w ten sposób, by szkolenie objęło jedynie obowiązkowe 80 proc. To nadużywanie wprowadzonego zapisu – mówi w wywiadzie z miesięcznikiem „Szkoła Jazdy” Łukasz Twardowski, zastępcą dyrektora kierującym obecnie Departamentem Transportu Drogowego MTBiGM.
Felieton E. Kubisia: "Dennis Rodman pozwie Bartosza Węglarczyka!"
Czy to prawda? Nie, to tylko prawdopodobna prawda z prawdopodobieństwem równym zero. Ale mógłby. I to skutecznie, gdyby gdziekolwiek na świecie o takich sprawach decydowali ludzie o mentalności panów prezesów Stencla i Popławskiego.
Łatwiejszy egzamin? Nie ma szans
Dyrektor departamentu transportu drogowego Łukasz Twardowski wydał komunikat, w którym stwierdza, że resort nie pracuje, ani nie planuje żadnych zmian w funkcjonowaniu teoretycznego egzaminu na prawo jazdy.
Eugeniusz Kubiś podwójnie wyrzucony z OIGOSK
Nie tylko sąd koleżeński OIGOSK-u, ale teraz również zarząd tej organizacji wykluczył uchwałą Eugeniusza Kubisia, dotychczasowego prezesa oddziału lubuskiego, ze swoich szeregów.
Były dyrektor ITS sam sobie zlecał analizy
Jak donosi RMF FM, odwołany dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego sam sobie zlecał analizy, za które wypłacił sobie ponad 350 tys. zł.
Prokuratura zadecydowała. ITS niewinny
Prokuratura Rejonowa Warszawa - Praga Północ uznała, że zarzuty, które wobec pracowników ITS wysuwał były wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz są bezpodstawne.
ITS i PWPW w konsorcjum. Co dalej?
W czwartek Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych i Instytut Transportu Samochodowego podpisały umowę określającą zasady współpracy tych podmiotów w przygotowaniu jednolitego systemu teleinformatycznego i bazy pytań egzaminacyjnych dla potrzeb wszystkich WORD-ów. 
Zdążyć na warsztaty
Do końca 2013 roku blisko 50 tys. instruktorów i wykładowców musi ukończyć trzydniowe warsztaty doskonalenia zawodowego. W obecnej sytuacji jest to niemożliwe – mówią właściciele Super OSK.
Rondo prawie turbinowe
Media co pewien czas informują o budowie w Polsce nowych rond turbinowych. Niestety, autorzy tych newsów w większości przypadków niewłaściwie postrzegali pojęcie ronda turbinowego, wprowadzając do potocznej świadomości użytkowników dróg wadliwe skojarzenia.
Dla kogo ośrodki doskonalenia techniki jazdy - WORD-y liczą straty
Miało być mnóstwo klientów. Rozpoczęto potężne inwestycje. Teraz są straty i rozpaczliwe szukanie sposobów na ich zminimalizowanie. Mowa o zmianie przepisów związanych z doskonaleniem techniki jazdy.
Urzędnik wskaże, gdzie lepiej się szkolić?
Po wejściu w życie ustawy o kierujących kandydat, zanim zgłosi się do OSK, musi odwiedzić wydział komunikacji, aby otrzymać profil. Czy obawy, że niektórzy urzędnicy będą instruowali, gdzie lepiej iść, a gdzie nie, właśnie się sprawdzają?
Pustki w WORD-ach
Nowe przepisy dotyczące egzaminu teoretycznego, niż demograficzny to główne przyczyny pogarszającej się kondycji wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Jakie są konsekwencje? Bezpłatne urlopy, zwolnienia lub redukcja etatów.
Selekcja naturalna
Tytuł już sam w sobie jest wymowny i my, szkoleniowcy, doskonale powinniśmy rozumieć to przesłanie, zwłaszcza w specyficznie trudnych czasach, w których przyszło nam pracować.
Zmiana warunków technicznych dla elek
Od 30 września w życie weszły zmiany w zakresie warunków technicznych pojazdów wykorzystywanych do nauki jazdy. Co się zmieniło?
Prawo jazdy we Francji
Aby móc jeździć między lawendowymi polami gdzieś na południu Francji czy być jednym z uczestników ruchu drogowego w Paryżu, trzeba mieć prawo jazdy. Co muszą zrobić Francuzi, by je zdobyć?
Prawo jazdy we Francji
Aby móc jeździć między lawendowymi polami gdzieś na południu Francji czy być jednym z uczestników ruchu drogowego w Paryżu, trzeba mieć prawo jazdy. Co muszą zrobić Francuzi, by je zdobyć?
Prawo jazdy we Francji
Aby móc jeździć między lawendowymi polami gdzieś na południu Francji czy być jednym z uczestników ruchu drogowego w Paryżu, trzeba mieć prawo jazdy. Co muszą zrobić Francuzi, by je zdobyć?
Teoria do poprawki, czyli raport o zdawalności
Od drugiej połowy stycznia do 30 czerwca nowy egzamin teoretyczny na kategorię B zdało w całej Polsce tylko 31,5 proc. kandydatów na kierowców. W porównaniu z poprzednimi latami spadek jest ogromny. W 2011 i 2012 r. z wynikiem pozytywnym egzamin kończyło 76 proc. zdających.
Minister transportu odwołał dyrektora ITS!
Andrzej Wojciechowski zakończył swoją pracę w ITS wczoraj. Teraz pełniącym obowiązki szefa Instytutu Transportu Samochodowego jest Marcin Ślęzak, dotychczas pełniący funkcję zastępcy dyrektora ds. jakości.
Najnowszy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
A w nim mnóstwo ciekawych tekstów, m.in o planach ministerstwa dotyczących ujednolicenia bazy pytań egzaminacyjnych, czystkach w OIGOSK, działaniach "grupy roboczej" oraz pierwszej egzaminacyjnej elce. Zapraszamy do lektury!
Ofiary fałszywego instruktora tracą uprawnienia
Kierowcom z okolic Złotoryi, których uczuł skazany za oszustwa instruktor Piotr O. starostwo powiatowe zabiera uprawnienia.
Czy prezes OIGOSK jest legalny?
Eugeniusz Kubiś skierował do ministra Nowaka wniosek, gdzie domaga się sprawdzenia, czy Roman Stencel pełni funkcję prezesa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców w zgodzie z prawem.
Dyrektor WORD-u meteorologiem?
WORD Szczecin od 1 listopada wstrzymuje egzaminy na jednoślady ze względu na aurę. Czytelnik: Skąd dyrektor wie, jaka wtedy będzie pogoda. Dyrektor: Nie będę ryzykował, że ktoś zginie.
Koniec pory suchej - felieton Eugeniusza Kubisia
Wydaje się, że słońce spaliło prawie wszystko i dokona się dzieło ostatecznej zagłady. Tymczasem coś nowego wypełnia powietrze. Coś zaczyna się dziać na niebie, zaczyna padać rzęsisty deszcz, który nie ustaje, aż wszystko wokół ożywa. Niech żywi nie tracą nadziei.
Większe przywileje dla pieszych
Do sejmu trafił projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym zakładający pierwszeństwo pieszych już przed pasami oraz wprowadzający do egzaminu na prawo jazdy sprawdzanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy.
Zmiany w warunkach technicznych dla „elek”
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w serwisie Rządowego Centrum Legislacji, na etapie uzgodnień znajduje się projekt zmiany rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów i ich niezbędnego wyposażenia.
Prawo jazdy, czyli vozačka dozvola
Wciąż nie poznaliśmy kształtu najbardziej oczekiwanych projektów zmian w ustawie o kierujących pojazdami i rozporządzeń wydanych na jej podstawie, szczególnie tego dotyczącego egzaminowania. Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji ukazał się natomiast projekt zmiany rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami
Twardowski: priorytetem jest jednolita baza pytań
Podczas wtorkowego spotkania przedstawicieli MTBiGM z organizacjami branżowymi zastępca dyrektora departamentu transportu drogowego Łukasz Twardowski zaznaczył, że resort będzie dążył do szybkiego ujednolicenia bazy pytań i przejęcia przez resort odpowiedzialności za jej tworzenie i funkcjonowanie, co wymaga zmiany ustawy o kierujących pojazdami.
Nazwisko nie pasuje do prawa jazdy
Mieszkanka Honolulu ma problem. Na jej prawie jazdy wycięto imię oraz ostatnią literę nazwiska. Dlaczego? Bo do tej pory można na nim wpisać tylko 35 znaków. Jednak władze zapowiadają, że już niedługo kobieta dostanie taki dokument, na którym będzie widniało jej pełne nazwisko - informuje portal BBC News.
Sobotka: Za co nas wyrzucili z OIGOSK-u?
Podczas posiedzenia zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców podjęto decyzję o skreśleniu około 30 osób z listy członków. Oficjalnie podaje się, że powodem były zaległości w opłacaniu składek członkowskich. - Wykluczenie tych członków to ewidentna próba osłabienia i rozbicia środowiska, oraz pozbycia się ludzi niewygodnych – uważa Tadeusz Sobotka, jeden z wykluczonych członków OIGOSK-u.
Warsztaty dla instruktorów. Są pierwsze opinie
- Jestem instruktorem z wieloletnim stażem, uważam, że warsztaty to nowe doświadczenia i możliwość wymiany informacji o sposobach wykorzystywania wiedzy w szkoleniu - uważa Eugeniusz Matuszak, uczestnik szkolenia organizowanego 6,7 i 8 września przez Super OSK Mikrus.
Pierwszy egzamin „elką” zdali prawie wszyscy
Tylko jedna osoba z siedmiu nie zdała pierwszego egzaminu przeprowadzonego na samochodzie szkoleniowym w WORD-zie Zielona Góra. – To duży sukces – mówi Eugeniusz Kubiś, właściciel OSK Motorex
Eugeniusz Kubiś wykluczony z OIGOSK
Takie orzeczenie wydał sąd koleżeński Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców. Powód? Nazwanie liderów organizacji branżowych użytecznymi idiotami. Będę się odwoływał – mówi Kubiś.
Gorzów posumował półrocze [zdjęcia]
Spotkanie organizowane przez Gorzowskie Stowarzyszenie Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Kierowców odbyło się w sobotę w Lubniewicach.
Katowice: dyscyplinarka za nieudzielenie pomocy [film]
Podczas praktycznego egzaminu na prawo jazdy kobieta zauważyła leżącego na drodze człowieka. Jednak egzaminator polecił jej jechać dalej. Katowicki WORD obejrzał film nagrany z kamer zainstalowanych w aucie i postanowił swojego pracownika zwolnić.
Szczecin: ośrodki boją się wymiany floty
Wszystko przez zapowiedziane przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych postępowanie wyjaśniające dotyczące przeprowadzonego przez WORD Szczecin przetargu na nowe samochody, która ma zbadać, czy doszło do naruszenia przepisów.
Policja podsumowała. Mniej wakacyjnych wypadków
Przez cały lipiec i sierpień tego roku doszło do mniejszej liczby wypadków drogowych niż w tym samym okresie 2011 r.  Dodatkową dobrą informacją jest spadek liczby osób, które straciły życie w wypadkach – aż o 137 mniej, a także rannych  – mniej aż o 1592.
Egzaminacyjna „elka” czeka na pierwszy egzamin [FOTO]
Pierwszy egzamin na samochodzie szkoleniowym odbędzie się już 9 września. – Zapisało się już siedem osób – mówi w wywiadzie z nami Eugeniusz Kubiś, właściciel „elki”.
Instruktor na zleceniu zarobi mniej?
Pracujesz jako instruktor na umowie zleceniu? Wkrótce może ona zostać obciążona składkami na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Najnowszy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
A w nim mnóstwo ciekawych tekstów, m.in. raport ze zdawalności egzaminu teoretycznego we wszystkich WORD-ach, artykuły o dużym kryzysie ośrodków szkolenia kierowców, problemach z warsztatami dla instruktorów i egzaminatorów. Zapraszamy do lektury!
Jest pierwsza egzaminacyjna „elka”
Już od września w Zielonej Górze będzie można podstawić na egzamin kat. B auto ośrodka szkolenia kierowców. Na razie chętny jest jeden ośrodek.
PWPW godzi się z ITS
Do 23 września obie firmy spodziewają się zawiązać konsorcjum. Efektem porozumienia ma być jednolity system teleinformatyczny, z którego skorzystają wszystkie WORD-y.
Pytania wrócą pod skrzydła ministra?
Egzamin musi się odbywać w całej Polsce według takich samych reguł i pod nadzorem ministra – informuje „Rzeczpospolita”. Nowelizacja ustawy o kierujących jest już gotowa.
Instruktor i egzaminator zderegulowani
Pod koniec sierpnia w życie weszła pierwsza transza deregulacji zawodów, sztandarowego pomysłu Jarosława Gowina, byłego już ministra sprawiedliwości.
Egzamin dla niepełnosprawnych wbrew konstytucji
Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie obowiązku zapewnienia przez osoby niepełnosprawne, na potrzeby egzaminu na prawo jazdy, pojazdu przystosowanego do posiadanej niepełnosprawności skierowała Ewa Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich.
Lekarz molestował kursantki? Prokuratura stawia zarzuty
Pięć kobiet twierdzi, że leszczyński lekarz, który badał je przed kursem na prawo jazdy kazał im rozbierać się do naga i dotykał je w miejscach intymnych - donosi portal leszno.naszemiasto.pl
Kto kazał WORD-om wybierać system?
Na stronie MTBiGM ukazało się sprostowanie do informacji tygodnika „Wprost”, gdzie sugeruje się, że „W 2012 r. kierowany przez ministra Sławomira Nowaka resort wymyślił prowizorkę i zamiast jednego przetargu polecił, by wyborem firm dostarczających program egzaminacyjny zajęły się WORD-y”.
PJN chce znieść obowiązkowe kursy
Marek Migalski, europoseł partii Polska Jest Najważniejsza zaprezentował w Katowicach 10 propozycji zmian w kodeksie drogowym. Chce m.in. znieść, na wzór amerykański, konieczność odbywania obowiązkowego kursu przed egzaminem na prawo jazdy .
Sprawdź mandat od straży miejskiej. Może być nieważny
Mandat z fotoradaru stacjonarnego od straży gminnej lub miejskiej można wyrzucić do kosza. Tak wynika ze stanowiska prokuratury generalnej dotyczącym wykorzystywania przez straż gminną (miejską) stacjonarnych urządzeń rejestrujących tzw. fotoradarów stacjonarnych.
Lewe zaświadczenia w Gliwicach. Instruktorzy zatrzymani
Policjanci zwalczający korupcję zatrzymali czterech instruktorów nauki jazdy. Mężczyźni są podejrzani o wystawianie fałszywych zaświadczeń o ukończeniu dodatkowego szkolenia na prawo jazdy (po trzykrotnym oblaniu egzaminu praktycznego), w zamian za korzyść majątkową.
Zdawalność teorii wzrośnie? Jest szansa
Ośrodki szkolenia kierowców naciskają posłów sejmowej komisji infrastruktury, żeby namówili resort transportu do obniżenia progu punktowego potrzebnego do zdania państowego egzaminu teoretycznego na prawo jazdy - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".
Pół roku w bałaganie
Mija właśnie pierwsze półrocze obowiązywania nowej ustawy o kierujących. Przypomnę kilka jej podstawowych mankamentów, z którymi dotychczas nie potrafią sobie poradzić zarówno twórcy, a więc strona rządowa, legislatorzy ‒ Sejm RP, oraz my, szkoleniowcy.  
Tysiąc elek na Warszawę!
Nie chodzi o efektowny tytuł. Chodzi o jakość naszego polskiego życia. Ktoś powie: prawo jazdy to nie całe życie, jest dużo ważniejszych spraw itd., itp. Po pierwsze ‒ nie da się mówić jednocześnie o wszystkim, po drugie ‒ mówię o dziedzinie naszego życia, o której mam jako takie pojęcie, po trzecie ‒ bez prawa jazdy nie ma motoryzacji, a motoryzacja to jeden z fundamentów naszej cywilizacji.
W drodze na koncert
Woda mineralna, szminka ochronna i telefon. Bez tych trzech rzeczy pod ręką Ania Wyszkoni nie wyobraża sobie jazdy samochodem. No i jeszcze bez dyktafonu. Dlaczego? Może być pomocny w komponowaniu nowych piosenek.
Jak szkolić na motocyklu? Edukacyjne i atrakcyjne motowycieczki
W poprzednich numerach „Szkoły Jazdy” pisałem o tym, jak szkolić motocyklistów ubiegających się o prawo jazdy kategorii A, A1, A2 czy AM. Odnosiłem się do zadań wykonywanych na placu manewrowym, prawideł techniki jazdy, a w ostatnim numerze poruszyłem moim zdaniem ważny problem, jakim jest jazda poza utwardzonymi drogami.
Wewnętrzny na dwa sposoby
Teoretyczny egzamin wewnętrzny możemy przeprowadzić bezpośrednio po zakończeniu nauczania teorii, ale tylko wówczas, gdy odbywało się ono metodą e-learningową. Przy tradycyjnym szkoleniu egzamin powinien odbyć się po całości szkolenia. Taką interpretację uzyskaliśmy z resortu transportu po liście jednego z czytelników, który nie był pewien, jak rozumieć odnoszące się do egzaminu wewnętrznego zapisy ustawy o kierujących pojazdami.
Jazda na wakacje!
Wielu z nas już niedługo spakuje do samochodu mniej lub bardziej potrzebne bagaże i wyruszy na podbój Europy. O czym trzeba pamiętać? Co należy z sobą wziąć? Czego się wystrzegać? Na co być gotowym? Sprawdźmy to.
Na filie WORD-ów nie ma pieniędzy
Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, pozwalająca na egzaminowanie na kategorie AM, A1, A2, A, B1 i B w mniejszych miastach została 7 czerwca ogłoszona w Dzienniku Ustaw, więc wejdzie w życie 8 lipca.
WORD przeciwko łapówkom
Bydgoski ośrodek wdraża właśnie System Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym. Koordynatorem projektu jest jego pracownik Andrzej Libiszewski, który został także doradcą etycznym WORD-u.
Wszystkie grzechy (byłego) wiceministra
Po sześciu latach pracy w resortach infrastruktury i transportu z posadą sekretarza stanu pożegnał się Tadeusz Jarmuziewicz. Jest to efekt ujawnienia serii jego poważnych wpadek. Decyzję podjął premier Donald Tusk.
Umowa podpisana. Szczecin postawił na hyundaie
W środę szczeciński WORD podpisał umowę na czteroletnie wypożyczenie nowych aut. Będzie to kosztowało jedynie... 9 zł.
Trzy scenariusze ministra Nowaka
Szef resortu transportu rozważa kilka koncepcji, które mają uporządkować bałagan w egzaminach na prawo jazdy - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". 
Sobotka: wieloryby połknęły plankton
- Dajcie panowie sobie spokój. Szkoda waszej energii, zdrowia, czasu i pieniędzy społecznych. Czas grupy roboczej minął bezpowrotnie - w taki sposób list prezesów organizacji branżowych do ministra Nowaka komentuje Tadeusz Sobotka, wiceprezes gdańskiego oddziału terenowego OIGOSK.
Grupa robocza w opałach. Zmian nie będzie?
Szefowie czterech organizacji związanych ze szkoleniem kierowców: PFSSK, OIGOSK, PIGOSK i LOK wysłali do ministra Sławomira Nowaka wniosek o jak najszybsze wdrożenie postulowanych przez nich zmian w ustawie o kierujących pojazdami. Problem w tym, że ustalenia, które zapadały podczas posiedzeń tzw. grupy roboczej akceptowali Tadeusz Jarmuziewicz i Andrzej Bogdanowicz - osoby, które ze swoich ministerialnych posad zostały zwolnione. 
Rynasiewicz zapowiada zmiany w ustawie
W rozmowie z reporterem RMF FM nowy wiceminister transportu powiedział, że resort chce odzyskać kontrolę na pytaniami teoretycznymi na egzamin państwowy.
Powiaty mówią dość! Chcą iść do sądu
Związek Powiatów Polskich oszacował, że przeciągająca się informatyzacja obiegu dokumentów na linii samorządy - WORD-y kosztowała te pierwsze ok. 5-6 mln zł.  Powiaty chcą złożyć do sądu pozew przeciwko państwu i domagać się zwrotu poniesionych kosztów - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Pustki w WORD-ach. Są zwolnienia i urlopy
Nowe przepisy dotyczące egzaminu teoretycznego, niż demograficzny to główne przyczyny pogarszającej się kondycji wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Jakie są konsekwencje? Bezpłatne urlopy, zwolnienia lub redukcja etatów.
„Na wymianę samochodów nie mamy pieniędzy”
Ośrodki szkolenia kierowców mówią stanowcze „nie” nowym samochodom. Szczeciński WORD za wypożyczenie Hyundai i20 na 4 lata zapłaci nieco ponad 9 złotych. Ile zakup nowych pojazdów wyniesie szkoły jazdy? Prawie milion złotych.
Nowe przepisy dla kierowców zawodowych
30 minut przerwy po 6 godzinach czy prowadzenie ewidencji czasu pracy – to niektóre przepisy dla zawodowych kierowców, które obowiązują od tego tygodnia. Przestrzegania ich nadzorować będzie Inspekcja Transportu Drogowego.
Kubiś: "Tysiąc elek na Warszawę!"
Nie chodzi o efektowny tytuł. Chodzi o jakość naszego polskiego życia - pisze w swoim felietonie Eugeniusz Kupiś.  Ktoś powie: prawo jazdy to nie całe życie, jest dużo ważniejszych spraw itd., itp. Po pierwsze ‒ nie da się mówić jednocześnie o wszystkim, po drugie ‒ mówię o dziedzinie naszego życia, o której mam jako takie pojęcie, po trzecie ‒ bez prawa jazdy nie ma motoryzacji, a motoryzacja to jeden z fundamentów naszej cywilizacji.
Unieważnienia praw jazdy - lewych zaświadczeń ciąg dalszy
Unieważnienie praw jazdy uzyskanych dzięki nieprawdziwym zaświadczeniom – tego chce krakowska prokuratura. Wnioski w tej sprawie trafiły do tamtejszego magistratu. A co na to kierowcy? Mogą się odwołać.
Chciał zdawać po pijaku
Próba zdania egzaminu na prawo jazdy skończyła się fiaskiem. Mężczyzna z Włocławka chciał przystąpił do egzaminu praktycznego pod wpływem alkoholu. Nie udało mu się to dzięki szybkiej reakcji egzaminatora.
Kierowcy samochodów służbowych nie chcą się szkolić
Szkolenia kierowców poruszających się służbowymi samochodami wykonuje niespełna 20% firm. Powód? Pracownicy nie chcą się doszkalać.
Andrzej Bogdanowicz odwołany!
Dyrektor Departamentu Transportu w Ministerstwie transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Andrzej Bogdanowicz został odwołany z funkcji.
Prawo jazdy za łapówkę. 18 osób oskarżonych
Od 800 do prawie 2,5 tys. złotych – tyle wynosiła „drobna” zapłata za załatwienie zainteresowanym prawa jazdy. Na ławie oskarżonych zasiądzie 18 osób, między innymi lekarze i egzaminatorzy z Katowic, którym postawiono zarzuty o charakterze gospodarczym i korupcyjnym. Wszystkim grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.  
Jak szkolić z zagrożeń w ruchu?
W Dzienniku Ustaw ogłoszone zostało Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 17 czerwca 2013 r. w sprawie kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.
Wymiary tablicy rejestracyjnej, czyli absurdy na egzaminie
Jakie wymiary powinna mieć tablica rejestracyjna czy jaka jest długość drążka od skrzyni biegów?” - to tylko niektóre przykładowe pytania egzaminacyjne, które według relacji internautów można spotkać na państwowym egzaminie. Prezes gdańskiego oddziału Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców Janusz Chmielowiec na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” ironicznie zastanawia się, czy obecnie ośrodki szkolenia powinny szkolić kierowców, czy przekwalifikować się na szkolenia mechaników.
WORD Szczecin. Będą nowe samochody
Już pod koniec listopada w szczecińskim WORD-zie egzaminy na kat. B odbywały się będą na samochodach Hyundai i20.
Czystka w podkarpackich WORD-ach. Dyrektorzy zwolnieni
- Zmian dokonano w odpowiedzi na liczne nieprawidłowości i problemy w prawie wszystkich ośrodkach - tłumaczył  Polskiej Agencji Prasowej Tomasz Leyko z podkarpackiego urzędu marszałkowskiego. Jednak prawdziwym powodem wydaje się być niedawna zmiana koalicji rządzącej województwem i marszałka.    
Tajemniczy egzaminator wabi kursantów
Przed wejściem do radomskiego WORD-u co jakiś czas pojawia się mężczyzna, który szybko rozdaje wizytówki, po czym znika. Okazuje się, że to reklama kursu nauki jazdy prowadzonej przez egzaminatora. Problem w tym, że ma on tylko uprawnienia, nie pracuje w żadnym WORD-zie - relacjonuje "Gazeta Wyborcza".
Wakacyjny numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży
Teraz aż 48 stron artykułów branżowych w nowej szacie graficznej. Zapoznaj się z zawartością nowego, podówjnego numeru "Szkoły Jazdy". Zapraszamy do lektury: 
Tego radaru nie oszukasz
Wojsko szykuje bat na piratów drogowych. Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej pracują nad nową generacją radaru mierzącego prędkość – donosi TVN24.
Pocztówka z Chicago
Jak mało wiemy o życiu i mentalności obywateli USA, przekonałem się podczas pobytu w Chicago.
Miałem sen…
Wyobraźcie sobie taką scenę: „Titanic” tonie, orkiestra gra, a do burty przybija korweta z wysłannikami Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Inspektorzy przypłynęli, żeby skontrolować umowy o pracę załogi. Kodeks pracy i umowy na stół!
Aktor musi umieć jeździć!
Włodzimierz Matuszak, znany m.in. z roli proboszcza w serialu „Plebania”, musiał nauczyć się prowadzenia samochodu w jeden dzień. Od tego zależała rola w jednym z filmów. Udało się!
Bezterminowe prawo jazdy odeszło do lamusa
Radykalna zmiana przepisów, jakie zostały wprowadzone w życie zapisami ustawy o kierujących pojazdami, wywołała falę niezadowolenia tych kierowców, którzy posiadają bezterminowe prawa jazdy.
Jazda bez uprawnień [zdjęcia]
Przybywa kierowców, którzy jeżdżą bez uprawnień. W 2012 r. policjanci w całym kraju zatrzymali ponad 5 tys. osób, które siadają za kierownicę mimo orzeczonego sądowego zakazu, a kolejne 1800 za przekroczenie dozwolonego limitu punktów karnych. Nieoficjalnie szacuje się, że bez uprawnień może jeździć ok. pół miliona osób!
Oszczędności po polsku
Kryzys to słowo magiczne, zamykające nasze portfele na wszelkiego rodzaju wydatki, które wydają się fanaberią dla zdroworozsądkowych biznesmenów prowadzących ośrodki szkolenia kierowców.
OSK w WORD
W styczniu na naszej stronie internetowej pisaliśmy o łódzkim WORD-zie, gdzie rozpoczęła działalność szkoła jazdy. Dyrekcji wciąż nie udało się rozwiązać sprawy.
Z ZORD-u do WORD-u, czyli system ciągle szwankuje
Po zaliczonym egzaminie teoretycznym i oblanym praktycznym w ZORD-zie Koszalin dwaj kursanci postanowili podejść do egzaminu w Szczecinie. Tam jednak okazało się, że profile kandydata Łukasza i Piotra były puste. Nie było tam żadnej informacji o pozytywnym wyniku egzaminu w Koszalinie.
Nowy prezes: Nie uznaję wojen ideologicznych
W pewnym momencie pomiędzy dyrektorami WORD-ów zaczęła się tworzyć wojna ideologiczna. Ci, którzy wybrali PWPW, zaczęli krzyczeć na tych, co wybrali system ITS/Sygnity i na odwrót. Od początku byłem przeciwny tego typu rozgrywkom – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” Łukasz Kucharski, nowy prezes Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD.
Strażnicy z dala od kierowców?
Rozpoczęły się prace legislacyjne nad poselskim projektem o zmianie ustaw o straży gminnej oraz prawa o ruchu drogowym. Zakłada on odebranie straży miejskiej uprawnień do karania kierowców za parkowanie i wykroczenia zarejestrowane przez fotoradar.
Walne stowarzyszenia: po pierwsze bezpieczna motoryzacja
W miniony piątek w Szczecinie odbyło się coroczne walne zgromadzenie zarządu i założycieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kierowca.PL.
Komisja infrastruktury. Nowy szef poprze zmiany w ustawie?
Tzw. zespół roboczy po raz kolejny spotkała się w resorcie transportu, aby doprecyzować ostatecznie zmiany w ustawie i przedstawić gotowy projekt nowemu szefowi sejmowej komisji infrastruktury.
Paweł Łagoda najlepszym instruktorem
Białostoczcczanin wygrał w swoim mieście zawody, które co roku organizuje Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców.
Jarmuziewicz. CBA zawiadamia prokuraturę
Odwołanym z funkcji wiceministra transportu Tadeuszem Jarmuziewiczem tym razem zajmie prokuratura. Powód? Wykryte przez Centralne Biuro Antykorupcyjne nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych.
Rynasiewicz nowym wiceministrem transportu!
Poseł PO Zbigniew Rynasiewicz otrzymał nominację na funkcję wiceministra transportu. Zastąpił odwołanego jeszcze w tym tygodniu Tadeusza Jarmuziewicza. 
Jarmuziewicz odwołany!
Premier Donald Tusk  podpisał dzisiaj niezbędne dokumenty, które pozbawiiły Tadeusza Jarmuziewicza funkcji wiceministra transportu.
Eugeniusz Kubiś: "Miałem sen…"
Wyobraźcie sobie taką scenę: „Titanic” tonie, orkiestra gra, a do burty przybija korweta z wysłannikami Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Inspektorzy przypłynęli, żeby skontrolować umowy o pracę załogi. Kodeks pracy i umowy na stół!
Kolejna nowelizacja ustawy o kierujących
Tym razem na podpis prezydenta czeka kolejna nowelizacja (Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.), która dotyczy przesunięcia wejścia w życie nowych wymogów dotyczących kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Dopiero od 2016 roku obowiązkowym będzie ukończenie kursu w ODTJ.
Ostrołęka: Kolejne wyroki za korupcję
Jak informuje Tygodnik Ostrołęcki, zapadły pierwsze wyroki po procesie sądowym w sprawie korupcji w ostrołęckim WORD.
Jarmuziewicz odejdzie? Decyzja być może w tym tygodniu
Na razie wiceminister transportu jest na urlopie, ale we wtorek musiał stawić się w pracy. Powód? Na dywanik wezwał go jego przełożony, czyli Sławomir Nowak - informuje RMF FM.
Grupa robocza ogłosiła projekt zmian w ustawie
Tzw. grupa robocza 7 czerwca znów spotkała się w ministerstwie. Owocem jest projekt zmian w ustawie o kierujących. Dokument ten nie odbiega znacząco od uprzednio poczynionych uzgodnień, o których wcześniej informowaliśmy.
Sam zatankujesz LPG!
Nowy projekt restortu gospodarki przewiduje, że na stacji będziemy mieli mozliwość samodzielnego tankowania LPG. 
Odblaski zwiększą bezpieczeństwo?
Po pierwszym czytaniu sejmowa komisja infrastruktury wniosła o uchwalenie od dawna dyskutowanej nowelizacji prawa o ruchu drogowym, która może istotnie zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.
Paraliż WORD-ów powróci?
Dziennik Gazeta Prawna przewiduje, że na początku 2014 r. powtórzy się sytuacja z początków bieżącego roku. Niepokoi się również zarząd KSD WORD i śle pismo do resortu.
Czerwcowy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
A w nim jak zwykle dużo ciekawych artykułów, wywiadów, porad ekspertów. Zapraszamy do czytania!
Jarmuziewicz wróci do Opola?
Jeśli Sąd Okręgowy w Bielsku - Białej podtrzyma stanowisko niższej instancji, to z urzędem prezydenta Opola pożegna się Ryszard Zembaczyński, a do czasu nowych wyborów może zostać powołany komisarz. Jednym z kandydatów jest wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz - czytamy na portalu 300polityka.pl.
Prezydent podpisał ustawę o mikroWORD-ach
Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę w sprawie powoływania filii WORD-ów w miastach prezydenckich.
MikroWORD-y od 5 lipca
Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, pozwalająca na egzaminowanie na kategorie AM, A1, A2, A, B1 i B w mniejszych miastach została 7 czerwca ogłoszona w Dzienniku Ustaw, więc wejdzie w życie 8 lipca.  
Pocztówka z Vanvouver
System szkolenia i egzaminowania w Kanadzie diametralnie różni się od naszego. Czy jest lepszy?
Narkotyki grożą wypadkiem
Najczęściej wypadki powodują osoby będące pod wpływem narkotyków. Łatwość dostępu do tych środków, a także spadające ceny spowodowały, że sięga po nie coraz większa liczba osób.
Hałas komunikacyjny
Czy rzeczywiście montowane coraz częściej przy naszych drogach ekrany przeciwhałasowe to jedyne lekarstwo na walkę z hałasem? Czy istnieją inne rozwiązania?
Pan Józek za kierownicą
„Ja wiedziałem, że tak będzie” – refren tej piosenki własnego autorstwa musiał zaśpiewać pewnego razu Grzegorz Halama, aby wyciągnięto jego samochód z zaspy.
Szkoleniowcy przeciwko jazdom próbnym w WORD-zie
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Elblągu umożliwił niedawno odbywanie jazdy próbnej przed egzaminem na kat. B i B+E. Dyrekcja podkreśla, że celem oferty jest ograniczenie stresu egzaminacyjnego. ‒ WORD przekroczył swoje kompetencje – protestują szkoleniowcy.
Gdy użyteczni idioci palą głupa…
To mamy polnische Wirtschaft. Trwoga mnie ogarnia, nie gniew.
Od września egzamin na samochodach OSK
Już od września w Zielonej Górze będzie można podstawić na egzamin kat. B auto ośrodka szkolenia kierowców. To efekt porozumienia, które zostało niedawno podpisane pomiędzy WORD-em a zielonogórskim środowiskiem szkoleniowców.
Internetowa samopomoc
Zdezorientowani kandydaci na kierowców, bojąc się nowego egzaminu teoretycznego, szukają wskazówek w internecie. Dlaczego tam? W ostatnim czasie w sieci pojawiło się kilka stron oraz profili na społecznościowym serwisie Facebook, gdzie ludzie zamieszczają pytania i szukają na nie odpowiedzi.
Systemy teleinformatyczne. Postęp czy podstęp?
Wszyscy jesteśmy świadomi rozwoju techniki teleinformacyjnej, coraz częściej korzystamy z jej dobrodziejstw. Doświadczać tej wygody powinny także wszystkie podmioty biorące udział w procesie uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami.
Poseł pyta o prawo jazdy
Poseł PO Michał Jaros pyta ministerstwo transportu o systemy informatyczne PWPW „Pojazd” i „Kierowca”. Jaros wspomina również, że nie dla wszystkich kierowców jest także w pełni zrozumiały system wyboru PWPW na podmiot zajmujący się produkcją blankietów prawa jazdy.
Opóźnione rozporządzenie
Lepiej późno niż wcale.  Z ponad czteromiesięcznym opóźnieniem ukazało się właśnie rozporządzenie w sprawie w sprawie kursów dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów przewożących wartości pieniężne.
Ostatnie dwa tygodnie Jarmuziewicza?
Premier Donald Tusk powiedział, że decyzję co do przyszłości wiceministra Tadeusza Jarmuziewicza podejmie po jego urlopie. Stanie się to za dwa tygodnie - donosi RMF FM.
Resort transportu znalazł winnych
Wiceminister Tadeusz Jarmuziewicz uważa, że ministerstwo nie popełniło żadnych błędów przy wprowadzaniu nowych zasad egzaminowania kandydatów na kierowców. To odpowiedź na pisma, które w marcu i kwietniu skierowała do resortu transportu rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. Do dokumentu dotarł reporter RMF FM.
Ministerstwo gra na zwłokę?
17 maja odbyło się kolejne spotkanie killku organizacji związanych ze szkoleniem kierowców (PFSSK, LOK, OIGOSK, PIGOSK) z przedstawicielami ministerstwa transportu.
Jarmuziewicz urlopowany
Jak poinformowała stacja RMF FM minister transportu Sławomir Nowak zdecydował o wysłaniu na urlop wiceministra Tadeusza Jarmuziewicza.
Prokuratura zainteresowana kontrolą w ITS
Warszawska prokuratura zwróci się do ministerstwa transportu o wyniki kontroli dotyczącej wprowadzania nowego systemu egzaminowania przyszłych kierowców - ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski.
Nowy egzamin: lobbing w ministerstwie?
Dziennikarka RMF FM dotarła do wniosków z wewnętrznej kontroli przeprowadzonej przez ministerstwo transportu w ITS. Kontrolerzy uważają, że Tadeusz Jarmuziewicz i jego podwładni podjęli wiele wątpliwych decyzji dotyczących systemów teleinformatycznych.
CBA zbada sprawę notatki GDDKiA
Dziennikarka RMF FM dotarła do notatki sporządzonej przez pracowników GDDKiA opisującej „dziwne” zachowanie Tadeusza Jarmuziewicza podczas rozmów na temat budowy odcinka autostrady A1 Świerklany – Gorzyczki. Sprawę zbada CBA.
Gdy użyteczni idioci palą głupa…[felieton Eugeniusza Kubisia]
To mamy polnische Wirtschaft. Trwoga mnie ogarnia, nie gniew.
UOKiK bada, czy PWPW narusza konkurencję
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił wszcząć postępowanie wyjaśniające. 
"Nie zdam? Wysadzę was w powietrze!"
Takie słowa skierowała do wicedyrektora lubelskiego WORD-u kursantka, która chciała zdać prawo kategorii A i B. Stało się to w lipcu ubiegłego roku, jednak kilka dni temu kobieta stanęła przed sądem - donosi "Gazeta Wyborcza Lublin"
Instruktor tylko na umowie o pracę?
Taką interpretację przepisów przedstawił w specjalnym piśmie dyrektor departamentu transportu drogowego w MTBiGM Andrzej Bogdanowicz. 
Ustawa trafi do trybunału!
Na zlecenie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości powstała ekspertyza będąca podstawą wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności ustawy z Konstytucją RP.
Właściciel OSK zatrzymany za gwałt
Policjanci aresztowali 56-letniego mieszkańca Skarżyska - Kamiennej podejrzanego o zgwałcenie 23-letniej kobiety. Mężczyznie grozi za to do 12 lat więzienia.
WORD Katowice. Motocyklem wjechał w ciężarówkę
W sobotę 27 kwietnia w katowickim WORD-zie doszło do wypadku. W trakcie egzaminu zdający na kat. A mężczyzna wjechał w samochód ciężarowy. Przypadek, czy świadome działanie?
Tydzień BRD dla bezpieczeństwa pieszych
Od 6 do 12 potrwa ONZ-owski Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Tym razem zostanie on poświęcony bezpieczeństwu pieszych. Tydzień BRD jest inicjatywą wpisującą się w Dekadę Działań na Rzecz BRD 2011-2020, której celem jest między innymi zminimalizowanie liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych o 5 milionów.
Baza pytań będzie jawna!
W piątek Instytut transportu Samochodowego, wydawnictwa Liwona i e-kierowca podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie tworzenia, utrzymania, rozwoju i dystrybucji pytań egzaminacyjnych.
Tarnobrzeg: korupcja w WORD
Tysiąc osób chce przesłuchać prokuratura badające sprawę korupcji w WORD-zie w Tarnobrzegu. Dowodów na to, że kursantom łapówki rzeczywiście pomogły w pozytywnym zdaniu egzaminu ciągle brakuje.
OSK w kryzysie. Wożą buraki i gości weselnych
Niż demograficzny oraz strach przyszłych kandydatów na kierowców przed zdawaniem nowych egzaminów teoretycznych sprawiają, że szkoły jazdy szukają dodatkowego zarobku - donosi lubelski oddział "Gazety Wyborczej".
RPO krytykuje ministerstwo
Tym razem Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na brak przepisów przejściowych w opublikowanym przez ministerstwo transportu rozporządzeniu dotyczącym opłat egzaminacyjnych. Skutek jest taki, że niektóre WORD-y wymagały od kandydatów na kierowców wpłacenia dodatkowych pieniędzy.
Senat za mikroWORD-ami, ale z poprawką
Egzamin na prawo jazdy będzie można zdawać także w miastach wskazanych przez sejmik województwa na wniosek marszałka województwa – taką poprawkę wprowadził Senat w noweli ustawy o kierujących.
Idzie nowe!
Skąd taki optymizm? W dniu 7 marca br. brałem udział w posiedzeniu podkomisji infrastruktury, którą zwołano, aby omówić i podjąć ewentualną decyzję o dalszych pracach legislacyjnych w Sejmie - pisze Wojciech Szemetyłło.
Czy zawsze będziemy ogrywani?
Czytając moje teksty, słuchając tego, co mówię, można pomyśleć, że jestem jakimś anarchistą domowej roboty. Zapewniam wszystkich, w tym pana premiera Tuska i pana ministra Nowaka, że nie ma nic bardziej błędnego, niż takie domniemanie. Sprawdźcie w Googlach, gdzie najczęściej występuje nazwisko Kubiś. Jest to Wielkopolska, a najczęściej Czarnków, gdzie się urodziłem. Szacunek dla władzy i porządku publicznego mam we krwi - pisze Eugeniusz Kubiś.
Koneser klasycznych aut
– W pobliżu Stadionu Dziesięciolecia odbywał się kiedyś międzynarodowy zlot oldtimerów. Zajrzałem tam, obejrzałem auta i właśnie wtedy zakiełkowało we mnie zainteresowanie starymi samochodami. Szczególnie upodobałem sobie mercedesy – mówi Jacek Borkowski.
Wstęp do techniki prowadzenia autem
Celem szkolenia w zakresie bezpiecznej jazdy jest pokazanie bezsilności człowieka wobec utraty kontroli nad pojazdem i potęgi sił działających na całe otoczenie przez rozpędzony pojazd. Największe zdziwienie uczestników szkoleń budzi minimalna różnica prędkości, która nie daje szans na opanowanie sytuacji.
MikroWORD-y coraz bliżej
Projekt zmiany ustawy o kierujących pojazdami, który wprowadza możliwość przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy w blisko 40 nowych miastach, jest już po pierwszym czytaniu. Dyrektorzy WORD-ów nie są jednak optymistami.
Nowe przepisy po cichu wprowadzane w życie!
Polskę ogarnął istny szał. Wszyscy się złoszczą na nowe przepisy wprowadzone ustawą o kierujących pojazdami i towarzyszącymi jej rozporządzeniami.
Nie musimy umierać na drogach
W ostatnich pięciu latach nastąpiła zauważalna poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach naszego kraju. Liczba wypadków spadła z 49054 w 2008 roku do 36927 w 2012 roku – mniej o 12127 wypadków.
Administrowanie w kryzysie
„Firma, która chce być innowacyjna i przedsiębiorcza, musi stworzyć przedsiębiorczy zespół zarządzający. Musi przyjąć politykę, która w całej firmie wywoła apetyt na innowacje i nowe przedsięwzięcia” - P. Drucker.  
Droga przez mękę
Co powinien zrobić cudzoziemiec, który chce się uczyć jeździć i zdać egzamin, a niezbyt dobrze zna język polski? Okazuje się, że wymaga to sporo zachodu.
Szkoleniowcy spotkali się w Bełchatowie
Dziesiąta konferencja Stowarzyszenia KIEROWCA.PL za nami. Oprócz wykładów odbyło się wiele dyskusji, których głównym tematem była ustawa o kierujących pojazdami.
Sejm przyjął deregulację zawodów
Podczas piątkowego głosowania posłowie opowiedzieli się za ustawą łagodzącą dostęp do niektórych zawodów, m.in. instruktora nauki jazdy i egzaminatora.
Toruń rezygnuje z ITS
 - Jesteśmy w takiej sytuacji, że nie mamy innego wyjścia. Musimy zacząć normalnie egzaminować. Dlatego od poniedziałku planujemy zacząć pracę na systemie PWPW/HP - uzasadnia swoją decyzję Marek Staszczyk, dyrektor WORD Toruń.
Żołnierze, psychologowie. Szykuje się kolejna nowela ustawy
Sejm pracuje nad kolejną niewielką nowelizacją do ustawy o kierujących pojazdami. W parlamentarnej komisji infrastruktury odbyło się już pierwsze czytanie.
Zespół roboczy wypracowuje porozumienie z resortem
17 kwietnia w resorcie transportu odbyło się kolejne spotkanie zespołu roboczego złożonego z przedstawicieli MTBiGM i strony społecznej.
Bielsko - Biała i Szczecin przechodzą do PWPW
Bielski ośrodek pracuje na nowym oprogramowaniu od poniedziałku, Szczecin ma to zrobić na początku następnego tygodnia.
UOKiK chce zbadać, czy PWPW narusza konkurencję
Wynika to z pisma, które Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wysłał w środę do OIGOSK. - Prezes planuje wszczęcie postępowania wyjaśniającego i analizy pod kątem stosowania przez PWPW praktyk antykonkurencyjnych - pisze Hubert Worobiej, naczelnik Wydziału Handlu, Infrastruktury i Turystyki Departamentu Polityki Konsumenckiej UOKiK.
Kontrola CBA powodem dymisji dyrektora?
Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego w Rzeszowie ma nowego szefa. Na początku tygodnia został nim Michał Wilk. Pełniący do tej pory funkcję dyrektora Marek Poręba złożył zarządowi województwa podkarpackiego dymisję zaraz po tym, jak w lokalnej prasie zamieszczono artykuł o kontroli CBA w ośrodku - donosi rzeszowski oddział "Gazety Wyborczej".
Egzaminy teoretyczne w starostwach?
Przeniesienie państwowego egzaminu teoretycznego do siedzib starostw powiatowych – to pomysł, który został zaprezentowany w zapytaniu poselskim, które do ministra Sławomira Nowaka wystosował poseł Adam Szejnfeld.
Jarmuziewicz: pytania są na jednakowym poziomie trudności
 - Tezę tą potwierdzają wyniki części teoretycznej egzaminów państwowych na prawo jazdy przeprowadzanych po 18 stycznia  - pisze w odpowiedzi na interpelację Jerzego Polaczka (PiS) wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz.
Ustawa o mikroWORD-ach uchwalona
Sejm przyjął ustawę umożliwiającą zdawanie egzaminu w miastach prezydenckich nieposiadających praw powiatu.
Karaluchem w ministra
Posłom opozycji nie udało się odwołać ministra transportu Sławomira Nowaka. Za wnioskiem Solidarnej Polski o wotum nieufności było 210 parlamentarzystów, przeciwko – 228. Jednak na sali sejmowej doszło w czwartek do ostrej wymiany zdań.
W Sejmie o mikroWORD-ach
Podczas posiedzenia, które odbyło się 3 kwietnia Sejm w jednym z punktów rozpatrzył projekt ustawy dający możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy. Głosowanie już w najbliższy piątek.
Szczecin chce kupić łącze od PWPW
Szczeciński ośrodek ma być kolejnym (po Katowicach i Toruniu) WORD-em, który zdecyduje się na tzw. mieszany system informatyczny - informuje Tomasz Maciejewski z lokalnego oddziału "Gazety Wyborczej".
Nowe odcinki dróg objęte systemem Viatoll
Do objętych już system elektronicznego poboru opłat dróg 30 marca dołączyły nowe.
Co chce zmienić zespół roboczy?
W przedświąteczny piątek odbyło trzecie już spotkanie specjalnego zespołu roboczego, którego celem jest poprawa części zapisów w ustawie o kierujących pojazdami. Przedstawiamy protokół roboczy, który został opracowany po spotkaniach. 
Kwietniowy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży
Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 04/2013 (88).
Piszcie na Berdyczów, obywatele
Biorąc pod uwagę losy wszystkich, ale to wszystkich wcześniejszych wystąpień parlamentarzystów, dyrektorów WORD-ów, środowiska OSK, w tym moich, odpowiedzi PT panów Sęsołów, Jarmuziewiczów, Piętków powinny kończyć się grzecznościowym zwrotem: „kolejne wystąpienie w tej sprawie kierujcie, obywatele, na Berdyczów”.
Krajobraz po bitwie
Skąd im się biorą te pomysły? Analizuje ich Europa. Z piastowej puszczy? Z nurtów Wisły? Z dyrektora czy chłopa? Andrzej Jarecki 1960 r.  
K.A.S.A. leci na kabriolety
Choć dla Krzysztofa "K.A.S.Y" Kasowskiego samochód to niewiele więcej niż urządzenie do transportu, to większość refrenów do jego piosenek powstaje w samochodzie.
Kto nie wsiądzie na quada?
Osoby 18+ mogą bez prawa jazdy kierować motorowerem, a nie mogą czterokołowcem lekkim, choć ustawodawca określił, że kategoria AM, uprawnia do kierowania oboma pojazdami.  
Igraszki z BRD
Struktura Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013 – 2020 oparta jest na pięciu filarach: bezpieczne zachowania uczestników ruchu, pojazdy, bezpieczna infrastruktura drogowa, prędkość oraz system ratownictwa i pomocy medycznej.
Egzaminy w miastach bez praw powiatu
Wraca pomysł zwiększenia liczby miast, w których możliwe będzie zdawanie egzaminów na prawo jazdy kategorii A i B. Projekt noweli ustawy o kierujących, autorstwa posłów PO, jest już w na etapie komisji sejmowej.
Jest pierwsze Super OSK! [wywiad]
Ośrodek LOK-u w Grodkowie (woj. opolskie) prawdopodobnie jako pierwszy w Polsce uzyskał status ośrodka spełniającego dodatkowe wymagania.
Niezadowolenie wzrasta
Krótko po wejściu w życie ustawy o kierujących pojazdami kolejni przedstawiciele środowiska szkolenia kierowców zaczynają głośno artykułować swoje oburzenie. Dostało się także liderom organizacji branżowych.
Kto kazał dopłacać?
Problem z dopłatami za egzamin doskonale wpisuje się w ogólną tendencję łupienia obywatela przez państwo, gdzie tylko się da.
Pieszy napadł na "elkę". Uszkodził lusterko
Do niecodziennej sytuacji doszło we wtorek w Olsztynie. Pijany mężczyzna podszedł do zatrzymującego się przed nim i jego czterema kolegami pojazdu szkoleniowego, uderzył pięścią w zewnętrzne lusterko i ... zaczął uciekać. Szybko jednak został schwytany przez strażników miejskich.
Kolejny cios w ustawę
Tym razem na temat ustawy bardzo krytycznie wypowiedział się rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz. List z opinią trafił na biurko ministra Sławomira Nowaka.
Ministerstwo wyjaśnia wątpliwości
Instruktor nauki jazdy posiadający uprawnienia w zakresie kategorii A ma również odpowiednią wiedzę i umiejętności do prowadzenia szkolenia kategorii AM, A1 i A2 - wyjasnił w specjalnym piśmie wysłanym branżowym organizacjom Andrzej Bogdanowicz, dyrektor departamentu transportu MTBiGM.
Federacja pęka? [zdjęcia]
XV Zjazd Delegatów Stowarzyszeń PFSSK zamienił się w druzgocącą krytykę kierownictwa tej organizacji. Zarządowi zarzucano m.in. uległość wobec Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Szkoły jazdy potrzebują teraz natychmiastowej pomocy! – apelowali delegaci.
KIEROWCA.PL: "Solidaryzujemy się z protestującymi"
"Wierzymy, że pikiety w pozytywny sposób przyczynią się do poprawy niekorzystnych dla branży szkolenia kierowców zapisów w Ustawie o kierujących" - piszą przedstawiciele Stowarzysznia KIEROWCA.PL i deklarują pełne poparcie dla protestujących. 
Maskowy protest w Zielonej Górze [minuta po minucie]
21 marca w Zielonej Górze odbywa się kolejna manifestacja środowiska OSK. Szkoleniowcy protestują przeciwko złym, w ich ocenie, zapisom w ustawie o kierujących pojazdami. Zobacz relację minuta po minucie
Sensacja! PiS zaskarża ustawę do Trybunału Konstytucyjnego
Wnioskodawcy to grupa senatorów PiS, dwóch z SP i jeden z PSL. Niekonstytucyjność senatorowie zarzucają m.in. przepisom dotyczącym konieczności wymiany bezterminowych praw jazdy.
Jarmuziewicz zawiadomił, prokuratura wszczęła śledztwo
Prokuratura Rejonowa Warszawa - Praga Północ postanowiła zająć się zawiadomieniem wiceministra transportu Tadeusza Jarmuziewicza związanym z podejrzewanymi nieprawidłowościami w przetargach na dostarczenie systemu teleinformatycznego. Chodzi o możliwość popełnienia przestępstwa przez pracowników ITS.
Wczoraj Gdańsk, jutro Zielona Góra i Piła
„Znów jak wszystko w tym kraju zaczyna sie od Gdańska” – mówił wczoraj Tadeusz Sobotka, jeden z organizatorów protestu OSK. Po Gdańsku przychodzi czas na Piłę i Zieloną Górę.
Najazd elek na Gdańsk [zdjęcia, filmy]
Blisko 300 pojazdów szkoleniowych uczestniczyło we wtorek w dużym proteście, który został zorganizowany w odpowiedzi na niekorzystne dla OSK zapisy w ustawie o kierujących pojazdami.
Manifestacja w Gdańsku [minuta po minucie]
19 marca w Gdańsku odbywa się protest środowiska OSK. Szkoleniowcy protestują przeciwko złym, w ich ocenie, zapisom w Ustawie o kierujących pojazdami. Zobacz relację minuta po minucie 
Zmiany w KSD WORD. Jest nowy prezes
Podczas poniedziałkowego walnego zgromadzenia Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD wybrano nowe władze. Nowym szefem organizacji został Łukasz Kucharski, kierujący Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Łodzi.
Protestujący: „Na spotkania jest już za późno”
Tuż przed protestami w Gdańsku, Zielonej Górze i Pile, MTBiGM pośpiesznie zwołuje przedstawicieli organizacji branżowych, aby omówić sytuację ośrodków szkolenia kierowców. – To tylko próba zdewaluowania naszego protestu – oburzają się organizatorzy.
Zaświadczenia ADR jednak przed bocianami
Miesiąc temu zastanawialiśmy się, co będzie wcześniej – zaświadczenia ADR, czy bociany. Zima przycisnęła ponownie, więc bociany opóźniły swój przylot. Za to zaczęto wreszcie wydawać zaświadczenia ADR dla kierowców.
PWPW ujawni pytania, ITS się zastanawia
W ciągu dwóch tygodni Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych udostępni zainteresowanym podmiotom komercyjnym ok. 10 proc. posiadanej przez nią bazy pytań egzaminacyjnych. Podobny ruch rozważa Instytut Transportu Samochodowego.
Sąd skazał byłego dyrektora WORD
Sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, ponad 5 tys. zł grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdami przez dwa lata - taką karę sąd wymierzył w środę  byłemu szefowi olsztyńskiego WORD-u.
Cztery partie za odwołaniem ministra transportu
Politycy PiS chcą poprzeć wniosek o wotum nieufności wobec ministra transportu Sławomira Nowaka, który w poniedziałek w Sejmie złożył klub Solidarnej Polski. Pod wnioskiem, oprócz SP, podpisali się też posłowie RP i SLD.
Kolejne WORD-y odchodzą od ITS
Tym razem na przejście na system informatyczny PWPW/HP zdecydowały się wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego w Nowym Sączu i Chełmie. 
KIEROWCA.PL zaprasza na konferencję!
Od 20 do 21 kwietnia w Hotelu Wodnik koło Bełchatowa odbędzie się dziesiąta ogólnopolska konferencja Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kierowca.pl. Tradycyjnie spotkają się na niej przedstawiciele branży szkolenia kierowców z całej Polski, aby wziąć udział w cyku wykładów dotyczących bieżących problemów rynku.    
Tusk czeka na dymisję. Jarmuziewicz w opałach
Portal RMF24 podał, że premier Donald Tusk czeka na decyzje personalne po zamieszaniu z zaświadczeniami na przewóz materiałów niebezpiecznych. Spekuluje się, że może paść na wiceministra Tadeusza Jarmuziewicza.
Słupsk: Przyszła pijana na egzamin
Do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku zgłosiła się 21-letnia kandydatka na kierowcę, która miała we krwi blisko 0,4 promila alkoholu. Grozi jej grzywna w wysokości nawet 5 tys. zł.
Sygnity ogłasza się w "Wyborczej"
"Mając na uwadze kontekst społeczny, bo problem z wydawaniem prawa jazdy dotyczy wielu obywateli, apelujemy do przedstawicieli administracji rządowej i stosownych ministerstw o powagę i zaangażowanie w skuteczną zmianę aktualnej sytuacji" - czytamy w oświadczeniu, które zarząd Sygnity zamieścił w formie ogłoszenia w czwartkowej "Gazecie Wyborczej".
Słupsk: Przyszła pijana na egzamin
Do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku zgłosiła się 21-letnia kandydatka na kierowcę, która miała we krwi blisko 0,4 promila alkoholu. Grozi jej grzywna nawet w wyskości 5 tys. zł grzywny.
Słupsk: Przyszła pijana na egzamin
Do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku zgłosiła się 21-letnia kandydatka na kierowcę, która miała we krwi blisko 0,4 promila alkoholu. Grozi jej grzywna w wysokosci 5 tys. zł.
Egzaminy na papierze? Minister opublikował nowele
Opublikowane zostały dwie nowe nowele wprowadzające poprawki do rozporządzeń dotyczących egzaminowania i wydawania uprawnień. Tymczasowo rozwiązuje to problem dostępu do PKK WORD-ów związanych umową z ITS/Sygnity.
Podkomisja za WORD-ami w miastach prezydenckich
Podkomisja jednogłośnie poparła projekt ustawy autorstwa grupy posłów PO, która ma umożliwić egzaminy na prawo jazdy w miastach prezydenckich, które nie posiadają praw powiatu.
Rejestracja i oznakowanie. Jest projekt noweli rozporządzenia
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej opublikowało nowy projekt rozporządzenia. Chodzi nowelizację rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznakowania pojazdów.
Kontrola w CEPiK-u: CBA zawiadamia prokuraturę
Zarzuty wobec osób z kierownictwa MSWiA, którzy swoje funkcje pełnili w latach 2005-2011 są poważne: celowe niestosowanie ustawy o zamówieniach publicznych, brak nadzoru nad wykonawcą systemu informatycznego oraz naruszenie zasad wydatkowania środków publicznych.
Najnowszy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
Zapoznaj się z zawartością marcowego wydania miesięcznika!
Lubuski oddział OIGOSK wesprze protest Kubisia
"Weźmiemy udział w proteście Eugeniusza Kubisia!" – deklarują członkowie lubuskiego oddziału Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców. Popierają również hasła protestu.
Kielce i Tarnów odchodzą od ITS
Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego w Kielcach i Tarnowie wypowiedziały umowy konsorcjum ITS/Sygnity, co w konsekwencji skutkuje tym, że będą korzystały z systemu informatycznego PWPW/HP.
Nowak podpisał rozporządzenia. Furtka otwarta
Minister transportu podpisał w piątek dwa rozporządzenia dotyczące egzaminowania i wydawania uprawnień. Zawarte tam zapisy otwierają furtkę do rozwiązania problemu dostępu do PKK WORD-om, które operują na systemie informatycznym ITS/Sygnity.
Szkoleniowcy przeciwko jazdom próbnym w WORD-zie
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Elblągu umożliwił niedawno odbywanie jazdy próbnej przed egzaminem na kat. B i B+E. Dyrekcja podkreśla, że celem oferty jest ograniczenie stresu egzaminacyjnego. - WORD przekroczył swoje kompetencje – protestują szkoleniowcy.
"Powstańmy z kolan i walczmy o miejsca pracy!"
Ustawa o Kierujących wraz z aktami wykonawczymi jest złem, które niszczy branże szkolenia i doprowadza do upadłości małe i średnie przedsiębiorstwa, jakimi są OSK – mówią przedstawiciele Pomorskiego Stowarzyszenia Instruktorów Nauki Jazdy i zapowiadają protest.
Koszalin wypowiedział umowę ITS
We wtorek Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koszalinie wypowiedział ITS/Sygnity umowę na wdrożony już tam system informatyczny związany m.in. z nowymi egzaminami praktycznymi. 
Sensacja! PWPW i Sygnity odpadły z przetargu
Do dalszego etapu przetargu na wdrożenie systemu informatycznego w mazowieckich WORD-ach nie przeszło dwóch murowanych faworytów: PWPW i Sygnity. O warty 5,7 mln zł kontrakt walczyć będzie pięć innych firm.
Chińczycy ważniejsi od problemów z ustawą
Każdy lubi przekazywać dobre wieści – my również, dlatego z przyjemnością informujemy, że resort transportu przygotował rozwiązanie jednego z najbardziej palących obecnie problemów, związanych z wydawaniem uprawnień do kierowania pojazdami.
Pyrrusowe zwycięstwo
Uważam, że absolutnie nie należy i nie wolno traktować przedstawicieli OSK i strony rządowej jako przeciwników toczących wyniszczające wojny - pisze Wojciech Szemetyłło.
Jarmuziewicz Style
Odprężając się przy myciu naczyń po całodziennej lekturze różnorodnych materiałów dotyczących ustawy o kierujących pojazdami z ostatnich dwóch lat pomyślałem, jakim ja byłem idiotą, kiedy w grudniu 2010 r. spokojnie, z lekkim zaciekawieniem czekałem na tę ustawę - pisze Eugeniusz Kubiś.
Muzyk z pasją
– Zacząłem od motoru. Miałem wtedy chyba 17 lat. Potem przyszedł czas na samochód osobowy, następnie zdobyłem uprawnienia kategorii T, B+E i D+E. Fajnie jeździło mi się autobusem, np. autosanem. Przerobiłem również stara z przyczepą – mówi Radek Liszewski, lider zespołu Weekend.
ITS zgarnął większość
Dopiero dwa tygodnie przed wejściem w życie nowych egzaminów teoretycznych ostatnie WORD-y zdecydowały się na wybranie systemu informatycznego. Rzutem na taśmę zrobiły to wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego na Mazowszu i w Krakowie.
WORD Olsztyn: przed nami kilka miesięcy stagnacji
Rozmowa ze Stanisławem Leszkiem Szatkowskim, dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie.
Umiem jeździć. Czy to wystarczy?
Kurs za nami, egzamin zdany, prawo jazdy odebrane, samochód kupiony i... zaczynają się kolejne problemy.
Obowiązkowe warsztaty
To tylko konieczność, podnoszenie kwalifikacji czy kolejne zaświadczenie do załatwienia?
Pstryk i mamy cię!
Funkcjonujący obecnie paradoksalny system jest bardzo prosty i niewymagający dużego nakładu pracy dla strony nakładającej mandat, a skomplikowany i wymagający dużego zaangażowania od osoby ukaranej we wszelkich potencjalnych procedurach odwoławczych.
ODTJ: Zmiana ustawy pogrążyła nas i bezpieczeństwo
Ośrodki Doskonalenia Techniki Jazdy stracą na nowelizacji ustawy o kierujących miliony. Ucierpi również bezpieczeństwo – ostrzega Polskie Stowarzyszenie Motorowe ODTJ.
Urzędnicy pytają o bałagan w ministerstwie
"Czy Szanowny Pan Minister ma pewność, że za pomocą właściwych współpracowników kieruje Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej?" – pytają w liście otwartym do ministra Sławomira Nowaka przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników wydziałów Komunikacji.
Instytut odpiera zarzuty wiceministra
"Zgodnie z wymaganiami ogłoszenia przetargowego wynikającymi z rozporządzenia dotyczącego systemu teleinformatycznego dla WORD, Konsorcjum ITS/Signity podało prawdziwe informacje na temat dostępu do systemu teleinformatycznego starostw powiatowych" - możemy przeczytać w oświadczeniu Instytutu Transportu Samochodowego przygotowanego w czwartek wieczorem w odpowiedzi na informacje o złożeniu przez wiceministra Tadeusza Jarmuziewicza do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. 
ITS popełnił przestępstwo? Jarmuziewicz zawiadomił prokuraturę
- Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ITS związane jest z nieprawidłowościami w przetargach na dostarczenie systemu teleinformatycznego. Wpłynęło do nas 19 lutego - informuje Paweł Śledziecki, szef Prokuratury Rejonowej Warszawa - Praga Północ.
Dopłaty do egzaminów zostają
Kolejnym z nowych projektów jest projekt rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego oraz stawek wynagrodzenia związanych z uzyskiwaniem uprawnień przez egzaminatorów.
Marszałkowie: rośnie niechęć, udostępnijcie PKK
Podczas Konwentu Marszałków Województw, który w środę zakończył się w Białowieży przyjęto dwa stanowiska związane z tematyką szkolenia i egzaminowania kierowców. Jedno dotyczy tzw. profilu kandydata na kierowcę, drugie - pomysłu przeprowadzania egzaminu w miastach nieposiadających praw powiatu.
Posłowie pytają o PKK i dopłaty do egzaminów
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości skierowali do ministra Nowaka interpelacje w sprawie wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego na prawo jazdy oraz w sprawie zmiany przepisów dotyczących uzyskania prawa jazdy. Obie interpelacje skierowane do MTBiGM skierowali posłowie: Jerzy Materna, Zbigniew Girzyński i Jan Warzecha.  
Szklarski: egzamin jak gra komputerowa. Żyjesz albo nie
Podczas środowego posiedzenia podkomisji ds. transportu drogowego i drogownictwa Andrzej Szklarski szef warszawskiego WORD-u i KSD WORD powiedział, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego nie dysponują nowymi pytaniami egzaminacyjnymi. - Niestety, ich właścicielami są operatorzy, ale chcemy to zmienić - mówił Szklarski.  - To jakiś ewenemet na skalę europejską, żeby za egzamin państowy odpowiadały prywatne firmy - replikował poseł Jerzy Polaczek (PiS).
E-kierowca zawiadamia UOKiK. „PWPW narusza ustawę”
„Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych posiada pozycję dominującą na rynku oprogramowania do komunikowania się z oprogramowaniem interfejsowym starostw, jej działania spełniają przesłanki uznania za działania naruszające art. 9 ust. 2 pkt 1, 5 i 6 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów” – czytamy w piśmie przesłanym we wtorek do UOKiK.
Pokrzywdzeni przez ustawę wyjdą na ulicę!
- Tylko Trybunał Konstytucyjny może nam pomóc w sprawie niewydarzonej, niekonstytucyjnej ustawy o kierujących pojazdami. Musimy wykrzyczeć głośno i wyraźnie to co mamy do powiedzenia w tej sprawie - pisze Eugeniusz Kubiś i zachęca do wzięcia udziału w pikiecie, która odbędzie się 21 marca w Zielonej Górze. 
Jak rozwiązać problem w WORD-ach? Ministerstwo ma pomysł
Do konsultacji społecznych zostały przekazane dwa nowe projekty wprowadzające poprawki do rozporządzeń dotyczących egzaminowania i wydawania uprawnień. Jeśli weszłyby one w życie, problem dostępu do PKK przez WORD-y związane umową z ITS/Sygnity zostanie rozwiązany.
Felieton Kubisia. Piszcie na Berdyczów, obywatele
Biorąc pod uwagę losy wszystkich, ale to wszystkich wcześniejszych wystąpień parlamentarzystów, dyrektorów WORD-ów, środowiska OSK, w tym moich, odpowiedzi PT panów Sęsołów, Jarmuziewiczów, Piętków powinny kończyć się grzecznościowym zwrotem: „kolejne wystąpienie w tej sprawie kierujcie, obywatele, na Berdyczów”.
PWPW ogranicza konkurencję? Zbada to UOKiK
Firma Sygnity skierowała dzisiaj do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pismo, w którym zawiadamia o podejrzeniu stosowania praktyk ograniczających konkurencję oraz zbiorowe interesy konsumentów przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.
Biała Podlaska przechodzi na system PWPW
Z potwierdzonych przez nas informacji wynika, że Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej wysłał ITS pismo o rezygnacji z ich systemu informatycznego. Tym samym firmą, której program do obsługi nowych egzaminów teoretycznych będzie funkcjonował w ośrodku, stanie się PWPW.
Pomóżmy dzieciom z fundacji Prodeste
Antek ma cztery lata. Nie potrafi mówić, ale rozpoznaje wszystkie marki samochodów. Dziesięcioletni Sebastian zna szczegółowo zasady ruchu drogowego i wszystkie znaki drogowe. Dwudziestoletni Paweł, student marketingu sportowego marzy, by kiedyś zrobić prawo jazdy. Antek, Sebastian i Paweł to osoby z autyzmem dziecięcym. Podopieczni naszej Fundacji.
ADR: nowe zaświadczenia razem z bocianami?
W styczniowym numerze "Szkoły Jazdy" pisałem o perturbacjach związanych z wprowadzeniem nowego wzoru zaświadczenia ADR. Naszym czytelnikom należy się kilka słów na temat aktualnej sytuacji - pisze Norbert Świderek, prezes Stowarzyszenia Doradców ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych DGSA.
Jest pierwsze Super OSK!
Ośrodek LOK-u w Grodkowie (woj. opolskie) prawdopodobnie jako pierwszy w Polsce uzyskał status ośrodka spełniającego dodatkowe wymagania.
Czy ustawa jest niekonstytucyjna? "Proszę zająć stanowisko"
Senator Helena Hatka (PO) zwróciła się do wiceministra Jarmuziewicza z prośbą o zapoznanie się z ekspertyzą prof. Andrzeja Bałabana dotyczącą zgodności ustawy o kierujących pojazdami z konstytucją i prawem Unii Europejskiej oraz zajęcie stanowiska w tej sprawie.
WORD-y: chcemy dostępu do PKK! [aktualizacja]
Dyrektorzy 35 wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, którzy wybrali system informatyczny ITS/Sygnity zwrócili się do ministra Sławomira Nowaka z wnioskiem o podjęcie działań w sprawie dostępu do tzw. profilu kandydata na kierowcę. List został wysłany w poniedziałek.
Tak wygląda egzamin PWPW [film]
W serwisie YouTube pojawił się kilkominutowy film instruktażowy, który pokazuje jak wygląda teoretyczny egzamin na prawo jazdy opracowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.
Gorzów podsumował rok
Tradycyjnie od wielu lat gorzowski WORD wspólnie ze Stowarzyszeniem Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Kierowców 8 lutego podsumowali szkolenie i egzaminowanie kandydatów na Kierowców w 2012 r.
Nowelizacja ustawy już w podkomisji
Połączone komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej poparły projekt nowelizacji ustawy o kierujących, która dotyczy możliwości zdawania egzaminu na prawo jazdy kat. A i B w miastach prezydenckich nieposiadających praw powiatu.
Oblał egzamin, pourywał lusterka [zdjęcia]
Do niecodziennej sytuacji doszło w piątek w konińskim WORD-zie. Kandydat na kierowcę zdenerwował się podczas jazdy na placu manewrowym tak bardzo, że zaczął demolować samochód.
Kubiś: ruszyła machina, zmieńmy ustawę!
Ustawie o kierujących pojazdami nie pomogło kilka nowelizacji uchwalonych przez parlament przed jej wejściem w życie.  W całym kraju panuje wielka smuta. Paraliż i zlodowacenie ogarnął kandydatów na kierowców, OSK, WORD-y i starostwa. Grupa posłów pod wodzą Krzysztofa Brejzy wniosła projekt kolejnej nowelizacji. Ruszyła machina legislacyjna. Apeluję do parlamentarzystów, rządu i liderów środowiska OSK o szybką i pełną nowelizację ustawy - pisze Eugeniusz Kubiś, właściciel zielonogórskiej szkoły jazdy Motorex.
Egzamin łatwiejszy, statystyki fatalne
Jeszcze w ubiegłym roku zdawalność teoretycznego egzaminu na prawo jazdy wynosiła 80 proc. Teraz niespełna 20 proc. Jaka jest tego przyczyna? Brak realnej znajomości przepisów, niezbędnej w sytuacji, kiedy nie ma już możliwości zdania testu na pamięć - uważają fachowcy.
Egzamin w miastach na prawach powiatu?
Wraca pomysł zwiększenia liczby miast, w których możliwe będzie zdawanie egzaminów na prawo jazdy kategorii A i B. Projekt noweli ustawy o kierujących, autorstwa posłów PO, jest już w na etapie komisji sejmowej.
Czas na zmianę warty
Władysław Drzazga do liderów organizacji branżowych: „Ja wam bardzo dziękuję. Wy już niczego dla branży nie załatwicie. Czas na zmianę warty”.
Najnowszy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
A w nim m.in. "Jazda z Gwiazdą": - Miałem niespełna 18 lat, jak kupiłem czerwonego opla kadetta. Za swoje pieniądze. Pracowałem po szkole, zbierałem, ciułałem pieniądze i się udało! Pamiętam go doskonale. Było to w 1994 r. Jak na tamte czasy to był pocisk - zwierza się w rozmowie ze "Szkołą Jazdy" Radek Liszewski, autor hitu "Ona tańczy dla mnie".
Ministerstwo tłumaczy: winni są... tłumacze
Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami obcokrajowiec, który nie zna języka polskiego, angielskiego lub niemieckiego nie może uzyskać prawa jazdy. Do 19 stycznia w takim egzaminie uczestniczyli tłumacze przysięgli. Dlaczego zdecydowano się z ich usług zrezygnować? - Za bardzo kandydatom na kierowców pomagali - tłumaczy "Gazecie Wyborczej" resort transportu.
Skarga na ministra. Za brak konsultacji
Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu zapowiedziano, że do premiera Tuska wpłynie skarga na ministra Nowaka. Chodzi o podpisanie rozporządzeń bez konsultacji - informuje Polska Agencja Prasowa. 
Egzamin bez praktyki. Będą kontrole?
Część szkół jazdy z Poznania przed wejściem w życie nowych przepisów nie prowadziło ze swoimi kursantami zajęć praktycznych. Dlaczego? Wszystkim zależało na tym, żeby jak najszybciej zdać egzamin praktyczny - donosi "Gazeta Wyborcza".
WORD Warszawa: do egzaminu nie trzeba dopłacać
W wielu WORD-ach trwa akcja ściągania dopłat od osób, które na egzamin zapisały się przed 19 stycznia, a termin miały wyznaczone już po tej dacie. WORD w Warszawie i prawnicy ze Stowarzyszenia KIEORWCA.PL twierdzą, że opłaty uzupełniającej nie powinno się pobierać.
Panie Januszu, dziękujemy!
„Nadszedł czas na świeże spojrzenie młodego pokolenia. Dziękuję redakcji za dotychczasową współpracę. Mam nadzieję, że od czasu do czasu znajdzie się u was miejsce na mój felieton” – tymi słowami z prowadzenia stałej rubryki „Krótko ujmując” zrezygnował nasz wieloletni publicysta Janusz Ujma.
Kajetanowicz: Lubię dawać ludziom radość
Ma opinię sportowca fair play, angażuje się w pomoc chorym dzieciom. Choć zagrał w serialu, to nie czuje się celebrytą. Rozmawiamy z Kajetanem Kajetanowiczem, trzykrotnym mistrzem Polski w rajdach samochodowych.
Jarmuziewicz: Za system odpowiadają WORD-y
„Bezpośrednio odpowiedzialne za realizację zadań związanych z przeprowadzaniem egzaminu na prawo jazdy są WORD-y” – pisze sekretarz stanu w MTBiGM Tadeusz Jarmuziewicz w odpowiedzi na interpelację posła Jerzego Materny.
Ryzyko na drogach krajowych
Wyniki badań obejmujących lata 2009 - 2011 wskazują na znaczną redukcję długości odcinków czarnych, o największym ryzyku zostania ofiarą śmiertelną lub ciężko ranną w wyniku wypadku drogowego, oraz wzrost długości odcinków zielonych, gdzie to ryzyko jest najmniejsze.
ADR: szykuje się kolejny bałagan
Jak pamiętamy, z powodu opieszałości organów państwa, a konkretnie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, z powodu braku aktów wykonawczych przez dwa miesiące nie można było prowadzić egzaminów dla kierowców. Wszystko wskazuje na to, że na początku 2013 roku będziemy mieli powtórkę z rozrywki.
Konsorcjum – krytyka wyssana z palca?
Tekst Romana Stencla, jaki ukazał się w Szkole Jazdy nr 12/2012 wzbudził kontrowersje wśród orędowników konsorcjum WORD i OSK, w celu wspólnego, tańszego zakupu lub wynajmu samochodów. Przedstawiamy polemikę szkoleniowców ze Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie.
Na samochodach OSK można egzaminować
„Czy resort bierze pod uwagę możliwość wprowadzenia egzaminów praktycznych na pojazdach, na których szkoleni byli kursanci?” – pytał w skierowanej do ministra Nowaka interpelacji poseł PO Waldemar Sługocki. „To już jest możliwe, więc nie planuje się zmian” – odpowiada resort.
Wszystkiego najlepszego, ustawo
Niewiele osób pamięta, że historia ustawy o kierujących pojazdami sięga 2003 r. W tym roku obchodzimy więc jej jubileusz.
Łódź: ośrodek szkolenia w WORD-zie
W łódzkim WORD rozpoczęła swoją działalność szkoła jazdy. Dyrekcja WORD-u wyjaśnia sprawę. O sprawie informuje „Dziennik Łódzki”.
Dopłaty do egzaminów. Kolejny błąd resortu?
Osoby, którzy mają termin egzaminu po 19 stycznia, a zapisali się przed tą datą, muszą robić dopłaty – 8 złotych do teorii, 28 złotych do praktycznego. Zdający i WORD-y nie są zadowolone.
Pomóżmy Marzenie Bogatek
U właścicielki radomskiego ośrodka szkolenia kierowców "Medal" wykryto nowotwór, który zagraża jej życiu. Rodzina prosi o wsparcie.
ITS prezentuje nowy egzamin teoretyczny
To krótki, trzyminutowy instruktaż, który pokazuje w jaki sposób powinno się postępowac podczas egzaminu w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego.
"Zlikwidujcie Super OSK"
Tego domagają się członkowie Stowarzyszenia Instruktorów i Ośrodków Szkolenia Kierowców w Sieradzu oraz Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów Regionu Piotrkowskiego. Wysłali w tej sprawie do ministra Sławomira Nowaka list otwarty.
Kierowca.pl: egzaminy z pierwszej pomocy to dobry pomysł
Rząd pracuje nad wdrożeniem Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020. Powód? Pomimo polepszających się statystyk, w Polsce ciągle ginie dwukrotnie więcej użytkowników dróg niż wynosi średnia europejska.
Resort zdrowia: orzeczenia to nie problem
Lekarze powinni posługiwać się "starymi" wzorami dokumentów. Na razie także w przypadku nowych kategorii prawa jazdy - tłumaczy Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. 
Będzie dostęp do systemu Kierowca
Starosta zobligowany jest do udostępnienia zestawienia stosowanych w oprogramowaniu interfejsowym systemu teleinformatycznego używanego przez starostwo struktur dokumentów elektronicznych i formatów danych – tak wynika z pisma ze stanowiskiem Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie integracji systemu informatycznego WORD-ów i starostw.
Kolejne rozporządzenia opublikowane
W dniu 19 stycznia 2013r. weszły w życie kolejne trzy rozporządzenia opublikowane w dniu 18 stycznia 2013 r. pod pozycją 91, 92 i 93, mające na celu dostosowanie przepisów prawa do nowych wymogów ustawy o kierujących.
Jarmuziewicz Style - felieton Eugeniusza Kubisia
Odprężając się przy myciu naczyń po całodziennej lekturze różnorodnych materiałów dotyczących ustawy o kierujących pojazdami z ostatnich dwóch lat pomyślałem, jakim ja byłem idiotą, kiedy w grudniu 2010 r. spokojnie, z lekkim zaciekawieniem czekałem na tę ustawę.
"WORD-y pogłębiają chaos"
Przeglądając dzisiaj o godz. 11 strony internetowe WORD-ów zauważam, że nie ma tam informacji o nowych zasadach egzaminowania. Egzamin teoretyczny, który możemy rozwiązać jest nieaktualny. Kryteria egzaminu teoretycznego i praktycznego - nieaktualne. Liczba pytań oraz czas trwania egzaminu, nieaktualne. Brak informacji, że funkcjonujemy w innej rzeczywistości prawnej - pisze Marcin Zygmunt, instruktor nauki jazdy.
Nowy egzamin: większość oblewa
Z 12 osób, które przystąpiły dzisiaj do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii B w Zielonej Górze, nikomu nie udało się uzyskać oceny pozytywnej. Podobnie było w Opolu. W Bydgoszczy (stan na godz. 11) było trochę lepiej: teorię zdało siedem osób.
Prawo jazdy i egzaminy jednak droższe
W piątek ukazało się w końcu rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Zapowiadana wczesniej podwyżka potwierdziła się.
Jakimi informacjami trzeba się dzielić z urzędem? [FILMY]
Od 19 stycznia br. obowiązują nowe przepisy ustalające zupełnie odmienny niż dotychczas sposób dokumentowania działalności OSK. Zmienia się obieg informacji, ilość i rodzaj wymaganych dokumentów oraz obowiązki informacyjne wobec urzędów.
WORD-y opóźniają egzaminy teoretyczne
Część wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego będzie w następnym tygodniu zamknięta. Powód? Szkolenia związane z wdrażaniem systemów informatycznych - informuje portal Interia.pl.
Egzamin na kat. A - na starych, czy nowych zasadach?
Portal Motogen opublikował niedawno pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, z którego wynika, że jeżeli zaczęło się kurs na prawo jazdy przed 19 stycznia, to egzamin można będzie zdawać również na starych zasadach. – To pomyłka – dementuje resort.
Nowelizacja ustawy i kolejne rozporządzenia opublikowane
17 stycznia, czyli dwa dni przed wejściem w życie ustawy o kierujących, opublikowano nowelizację ustawy o kierujących oraz kolejne rozporządzenia.
ITS zaprezentował WORD-om nową bazę pytań
Spotkanie odbyło się w Warszawie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, które wybrały system informatyczny ITS/Sygnity.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy
Stało się to w środę. Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami wejdzie w życie 18 stycznia.
Jest rozporządzenie w sprawie warunków technicznych
W ubiegłym tygodniu w Dzienniku Ustaw ogłoszone zostały dwa kolejne akty prawne związane z ustawą o kierujących pojazdami.
PWPW: jesteśmy gotowi
Zarówno system informatyczny jak i linia produkcyjna blankietów praw jazdy są przygotowane do rozpoczęcia produkcji - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej, którą zorganizowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Spółka zapewnia również, że w 14 WORD-ach, z którymi podpisała umowy, egzaminy na prawo jazdy będą odbywać się bez przeszkód.
Nowak o bezpieczeństwie i prawie jazdy
- Głównym celem, który w przyszłości chcielibyśmy spełnić jest, by kiedyś na drogach było zero ofiar. Nasze cele do 2020 r. to ograniczenie liczby zabitych o połowę i rannych o 40% - mówił 9 stycznia br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej minister Sławomir Nowak. Odniósł się również do spraw zdobywania prawa jazdy w Polsce.
Nowela czeka na podpis prezydenta
W środę senatorowie bez poprawek przyjęli nowelizację ustawy o kierujących pojazdami.
Wszystkie WORD-y zadecydowały. Klęska PWPW
Jako ostatni, system informatyczny potrzebny do obsługi nowych egzaminów teoretycznych, wybrał MORD w Krakowie. Wygrała oferta PWPW/HP. Jednak w skali całego kraju zdecydowanie skuteczniejsze w namawianiu swoich klientów było konsorcjum ITS/Sygnity. Ofertę tych dwóch firm wybrało 35 WORD-ów. Na PWPW/HP zdecydowało się jedynie 14 ośrodków.
WORD-y czasowo zawieszają teorię
Przynajmniej dwa wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego od 21 do 25 stycznia (w pierwszym tygodniu po wejściu w życie ustawy o kierujących pojazdami) nie będą przeprowadzały nowych egzaminów teoretycznych. Chodzi o Ostrołękę i Siedlce. Z kolei w Ciechanowie teorię będzie można zdać 24 stycznia.
Mazowsze za PWPW
WORD-y w Warszawie, Płocku, Radomiu, Ciechanowie, Siedlcach i Ostrołęce wybrały w końcu firmę, która wdroży tam system informatyczny z nową bazą pytań egzaminacyjnych. Jest nią Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Sejm przegłosował nowelizację ustawy
Za zmianami w ustawie o kierujących pojazdami było 249 posłów (PO, PSL, SLD), przeciw - 182 (PIS, SP i RP). Głosowanie odbyło się w piątek.
WORD Olsztyn ma nowego dyrektora
Stanisław Szatkowski został nowym dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Olsztynie.
Burza w Sejmie. Opozycja: Polacy wyjadą na Ukrainę
W czwartek odbyło się drugie czytanie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Została ona skierowana do komisji infrastruktury i po odrzuceniu poprawek ponownie wróciła do posłów. Żeby weszła w życie, musi zostać przyjęta przez Sejm, Senat i zostać zaakceptowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego do 19 stycznia.
Profil obejrzy nawet kursant
Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” – wgląd w profil kandydata na kierowcę dostępny będzie, nie tylko dla starosty, WORD-u i ośrodka szkolenie, ale również dla samego kursanta.
Zdasz egzamin, ale uprawnień możesz nie dostać
Jeśli osiemnastolatek zda egzamin na kat. A na "ostatni dzwonek", tuż przed wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami, jego zdany egzamin państwowy zachowa ważność również po 19 stycznia, jednak wcale nie oznacza to, że zostaną mu wydane uprawnienia, bo podstawą do ich wydania będą już nowe przepisy.
Wesołych świąt!
Zdrowych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz samych szczęśliwych chwil w zbliżającym się 2013 r. życzy zespół redakcyjny miesięcznika "Szkoła Jazdy".
Kontrole w niezdrowym państwie
Człowiek jest kontrolowany już od urodzenia. Na początku sprawdza się, czy nie trzeba mu wymienić pampersa, czy jest najedzony. Kontroluje także państwo. Rządzący nie mogliby chyba funkcjonować bez kontrolowania. Dlatego też powstało mnóstwo zajmujących się tym instytucji. Ale to kosztuje.
Kobieta w męskim świecie
- Jesteśmy kobiecym zespołem, a cały szereg działań związanych z tym faktem pobudza wyobraźnię kibiców. OtoMoto Team to prawdopodobnie jedyny taki zespół w rajdach cross-country na świecie! – mówi Klaudia Podkalicka
Warszawski system P&R
Powszechny dostęp do indywidualnych środków transportu z jednej strony ‒ zapewnia komfort podróżowania, a z drugiej ‒ stwarza szereg problemów komunikacyjnych w coraz bardziej zatłoczonych centrach również polskich miast.
Megatiry kością niezgody
Komisja Europejska rozważa zmianę unijnych przepisów i wpuszczenie na drogi w ruchu transgranicznym tzw. gigalinerów. Zalegalizowaniu blisko 60-tonowych ciężarówek sprzeciwia się aż 237 organizacji ze Starego Kontynentu, za są międzynarodowi przewoźnicy.
W jednej chwili straciłem wszystko
‒ To się nigdy nie powinno zdarzyć. Sam zachodzę teraz w głowę, jak do tego doszło – mówi Andrzej Szóstek, były już dyrektor WORD w Olsztynie.
Lusterka bez poprawki
Posłanka PO Małgorzata Niemczyk uważa, że kandydaci na kierowców powinni mieć możliwość więcej niż jednokrotnej zmiany położenia lusterek w autach egzaminacyjnych. Tadeusz Jarmuziewicz odpowiada: zmiany są niepotrzebne.
Egzamin wewnętrzny. Teoria po nowemu
Do wejścia w życie ustawy o kierujących zostało już mało czasu. Wielu szkoleniowców ciągle ma wątpliwości, jak według nowych zasad trzeba będzie przeprowadzać część teoretyczną egzaminu wewnętrznego.
Kasy fiskalne trafią do OSK
Od 1 marca ośrodki szkolenia kierowców będą musiały posiadać kasę fiskalną.
PWPW grozi ITS sądem
- W naszej ocenie konsorcjum ITS/Sygnity swoimi poczynianami dopuściło się wobec PWPW nieuczciwej konkurencji - czytamy w piśmie skierowanym do Instytutu Transportu Samochodowego przez Tadeusza Wachowskiego, dyrektora pionu produktów i usług identyfikacyjnych Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. ITS nie zamierza jednak na nie reagować.
Kubiś: szykuje się chaos
- W żadnym państwie na świecie nie opracowano i nie wdrożono w ciągu czterech miesięcy tak złożonego systemu teleinformatycznego.  Polskie doświadczenia  w zakresie tworzenia i wdrażania ogólnokrajowych systemów teleinformatycznych tym bardziej nie dają podstaw do tak optymistycznych założeń - pisze w liście adresowanym do parlamentarzystów i premiera Eugeniusz Kubiś, właściciel OSK Motorex.
Szkoleniowcy chcą poprawić ustawę
Pięć organizacji branżowych w jednym piśmie zgłosiło chęć podjęcia prac nad nowelizacją ustawy o kierujących. Chcą poprawki odnośnie braku vacatio legis w zakresie obowiązku zatrudnia w ośrodku szkolenia kierowców instruktora posiadającego uprawnienia oraz udokumentowaną 3-letnią praktykę w szkoleniu kandydatów na kierowców i pozwolenie ośrodkom na podstawianie na egzamin kat. B samochodów szkoleniowych.
Wzrosną ceny za prawo jazdy
Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami za wydanie prawa jazdy po 19 stycznia będzie trzeba zapłacić 100 zł, jego wersji międzynarodowej - 35 zł.
Egzaminy podrożeją
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego oraz stawek wynagrodzenia związanych z uzyskiwaniem uprawnień przez egzaminatorów. Egzaminy będą droższe. Zarówno te praktyczne jak i teoretyczne.
"Traktujecie nas jak chłystków"
Mimo głośnych sprzeciwów posłów opozycji większość członków sejmowej komisji infrastruktury przyjęła poselski projekt nowelizacji ustawy o kierujących.
Dzisiaj pierwsze czytanie nowelizacji ustawy
Odbędzie się ono na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury. Tymczasem pięć organizacji branżowych chce poprawki odnośnie braku vacatio legis w zakresie obowiązku zatrudniania w ośrodku szkolenia kierowców instruktora posiadającego uprawnienia oraz udokumentowaną 3-letnią praktykę w szkoleniu kandydatów na kierowców i pozwolenie ośrodkom na podstawianie na egzamin kat. B samochodów szkoleniowych.
Sejm: posłowie dopytują o egzaminy
Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłowie Solidarnej Polski i Platformy Obywatelskiej pytali m.in. o stan przygotowania WORD-ów do wdrożenia systemu informatycznego. Niektóre odpowiedzi wiceministra Jarmuziewicza są dosyć zaskakujące...
Jest projekt nowelizacji ustawy o kierujących
Na stronach sejmowych opublikowano właśnie poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami.
Na samochodach OSK można egzaminować
- Czy resort bierze pod uwagę możliwość wprowadzenie egzaminów praktycznych na pojazdach, na których szkoleni byli kursanci? – pytał w skierowanej do ministra Nowaka interpelacji poseł PO Waldemar Sługocki. – To już jest możliwe, więc nie planuje się zmian – odpowiada resort.
Egzamin: Mazowsze ciągle się waha
Serwis internetowy portalnaukijazdy.pl podał dziś informację, że wszystkie mazowieckie WORD-y zdecydowały się na system PWPW. Informacja okazała się niesprawdzona, przynajmniej jeden z WORD-ów ciągle się waha.  
Ustawa: Są nowe rozporzadzenia
Kontrola w WORD-ach, sprawozdania starostów i zdobywanie uprawnień przez instruktorów i wykładowców.
Jak dbać o światła? [FILM]
Rozpoczął się okres jesienno-zimowy, kiedy znacznie częściej podróżujemy samochodami po zmroku. Na nasze bezpieczeństwo w tym czasie wpływa prawidłowe oświetlenie – informuje instytut Transportu samochodowego, pomysłodawca Inicjatywy na rzecz dobrych świateł samochodowych. Do akcji włączyło się również Stowarzyszenie Kierowca.pl.
Wielkopolska weźmie system ITS/Sygnity
Łatwość wdrożenia i niższa cena zadecydowały o wyborze ITS/Sygnity jako dostarczyciela systemu teleinformatycznego dla wielkopolskich WORD-ach.
Portal prawojazdy.com.pl zaprasza na facebooka
Ciekawostki dotyczące szkolenia kierowców, nowości edukacyjne oraz liczne konkursy – to wszystko znajdziecie na naszym profilu facebookowym.
ABW weszła do WORD-ów
Takie informacje z dwóch niezależnych od siebie źródeł pozyskał "Dziennik Gazeta Prawna".
Świąteczny numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży
Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 12/2012 (84).
Jarmuziewicz mówi jedno, WORD-y robią drugie
22 listopada podczas posiedzenia Sejmu wiceminister Tadeusz Jarmuziewicz zapewnił posłów, że system informatyczny dla WORD-ów zrobi "jeden zawodnik, jedna firma informatyczna". Tymczasem już wtedy było wiadomo, że część wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego wybrała ITS/Sygnity, a Legnica postawiła na PWPW/HP.
OIGOSK: odznaczenia państwowe dla szkoleniowców
24 listopada w Centrum Wczasowo Konferencyjnym „SOLARIS” (Łazy k. Mielna) zorganizowano uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych dla zasłużonych działaczy OIGOSK-u.  
Autoszkoły chcą wejść do konsorcjum
Ośrodki szkolenia kierowców zadeklarowały już chęć wymiany 200 pojazdów - informuje Wojciech Szemetyłło, prezez SOSK.
5,7 mln zł netto za system teleinformatyczny
Tyle chcą zapłacić WORD-y w województwie mazowieckim za stworzenie jednolitego systemu teleinformatycznego. Ma on zastąpić mający obowiązywać przez rok system tymczasowy.  Zamówienie już opublikowała kancelaria prawnicza Ćwik i Partnerzy.
Jarmuziewicz: za system odpowiadają WORD-y
Bezpośrednio odpowiedzialne za realizację zadań związanych z przeprowadzaniem egzaminu na prawo jazdy są WORD-y – pisze sekretarz stanu w MTBiGM Tadeusz Jarmuziewicz w odpowiedzi na interpelację posła Jerzego Materny.
W autach będzie bezpieczniej [FILM]
Systemy przypominające o zapięciu pasów, monitorowanie ciśnienia w oponach, łatwe mocowania fotelików dziecięcych – takie wymogi od 1 listopada dotyczą rejestracji nowych samochodów.
Szczecin: baza pytań bez weryfikacji
Podczas środowego spotkania z szefami szkół jazdy dyrektor szczecińskiego WORD-u Cezary Tkaczyk zapowiedział, że nowe pytania na egzamin teoretyczny nie będą w żaden sposób sprawdzane.
Prawo jazdy na niby
W ramach kolejnych reform prawo jazdy ma być na próbę
Determinacja i upór są najważniejsze
O trudnej drodze do kariery rajdowca opowiada wielokrotny mistrz polski Tomasz Kuchar.
Fotoradary od zaplecza
W Polsce media, zamiast kreować właściwe postawy i uświadamiać społeczeństwo w zakresie zagrożeń, wyrażają tylko niezadowolenie z ustawiania nowych fotoradarów.
Kto pierwszy? Projekty zmian w prawie o ruchu drogowym
Rowerzysta musi zatrzymać się przed przejazdem ścieżką rowerową, mimo że ma zielone światło. Czy to poprawi bezpieczeństwo i statystyki wypadków? A może wręcz przeciwnie – wypadków będzie więcej?
Miejsce parkingowe dla ciężarnej. Będzie oficjalny znak?
W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie trwa akcja zbierania podpisów w sprawie wprowadzenia miejsc parkingowych przeznaczonych dla kobiet ciężarnych.
Rząd poparł projekt Gowina
Pod koniec września Rada Ministrów zatwierdziła projekt ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, który zakłada uwolnienie 50 profesji. Wśród nich są zawody instruktora nauki jazdy i egzaminatora.
Pierwsza pomoc na egzamin
Parlamentarny zespół do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego chce, żeby na państwowym egzaminie na prawo jazdy sprawdzane były praktyczne umiejętności z prowadzenia resuscytacji czy reanimacji.
Czy szkolenie jest dziełem?
Przedstawiamy list naszego Czytelnika, którego niepokoi problem, przed jakim stanęły kontrolowane przez ZUS ośrodki szkolenia kierowców współpracujące w przeszłości z instruktorami w oparciu o umowy o dzieło. Co na to prawo?
PSL weźmie transport?
Jak podaje portal Niezalezna.pl - Janusz Piechociński może zastąpić Sławomira Nowaka na stanowisku wicepremiera i ministra transportu. Dziennikarze powołują się tu na kuluarowe spekulacje dotyczące zmian w rządzie po tym jak były już szef PSL Waldemar Pawlak zrezygnował ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki.
Samochody OSK. Chcemy płacić tyle co WORD-y
Warszawskie Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców rozpoczyna ogólnopolską akcję związaną z tworzeniem konsorcjum przy Prezesie Stowarzyszenia Dyrektorów WORD.    
Jelenia Góra z ITS, Słupsk wstępnie też
WORD w Jeleniej Górze zdecydował, że najkorzystniejszą ofertę na wdrożenie i obsługę systemu informatycznego przedstawił ITS/Sygnity. Słupski ośrodek ostateczną decyzję podejmie po serii testów.
Projekty dwóch rozporządzeń. Tym razem kursy [dokumenty]
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało dzisiaj projekty dwóch rozporządzeń. Dotyczą one kursów dokształcających i reedukacyjnych.
Jak WORD Wrocław wybrał system. Rozmowa z dyrektorem
WORD we Wrocławiu zadecydował już o wyborze systemu egzaminacyjnego. Przyjęto ofertę ITS/Sygnity. O szczegółach rozmawiamy z Grzegorzem Kajcą, dyrektorem WORD-u Wrocław.
Sensacja! Wrocław i Wałbrzych wybrały ITS, Legnica PWPW
Dyrektor wrocławskiego WORD-u Grzegorz Kajca uzasadnia, że ITS spełnił wszystkie wymogi zapisane w postępowaniu ofertowym oraz zaproponował najniższą cenę. Z kolei legnicki ośrodek informuje tylko: "po przeanalizowaniu złożonych ofert oraz wniosków i spostrzeżeń z uczestnictwa w pokazach i testach produktów obu oferentów, postanowiła jako dostawcę systemu teleinformatycznego wybrać Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. wraz ze spółką Hewlett-Packard Polska".
ITS/Sygnity walczy o profil kandydata na kierowcę
- Stworzyliśmy własny profil kandydata na kierowcę w oparciu o wytyczne rozporządzenia. Do końca listopada zamierzamy zaoferować go starostwom powiatowym i ośrodkom szkolenia kierowców – informuje Marcin Ślęzak z Instytutu Transportu Samochodowego.
Ustawa: okres próbny dopiero za 3 lata
Przepisy dotyczące m.in. okresu próbnego dla młodych kierowców wejdą w życie dopiero 4 stycznia 2016 r. Taką informację podał jednemu z branżowych portali Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Olsztyn: pijany dyrektor WORD
W Olsztynie pijany kierowca Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego spowodował kolizję.
Opony zimowe: edukacja zamiast przymusu [film]
Parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego pracuje nad zmianami w przepisach dla kierowców. Jedną z propozycji jest obowiązek zakładania opon zimowych.
Łódź: Zdawała 23 razy, w końcu się udało
Łódzka rekordzistka egzamin na prawa jazdy zdała wreszcie za… 23 razem.
Akcja "Znicz": zginęło 36 osób
Podczas trwającej pięć dni akcji „Znicz” na polskich drogach doszło do 428 wypadków, w których zginęło 36 osób, kolejne 557 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1837 nietrzeźwych kierujących. Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy i nadmiernej prędkości.
Pytania bez odpowiedzi [komentarz]
Jak wygląda harmonogram działań WORD-ów w związku z procesem wprowadzenia nowego systemu teleinformatycznego? Czy są jakiekolwiek zagrożenia, że nowe egzaminy nie rozpoczną się w terminie? Co KSD WORD sądzi o kwestii pilotażowego dopuszczenia samochodów OSK na egzaminie w Zielonej Górze? To tylko kilka pytań, które w ostatnich tygodniach zadaliśmy prezesowi Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD Andrzejowi Szklarskiemu. Niestety, na żadne z nich nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Kampania akwizycyjna PWPW. Szkoleniowcy mówią „nie”
PWPW we współpracy ze starostwami przeprowadza w całej Polsce spotkania z przedsiębiorcami prowadzącymi OSK, gdzie prezentowane jest nowe oprogramowanie do korespondencji OSK ze starostwami. – To kampania akwizycyjna – oburzają się branżowcy i ślą pismo do ministra.
Szklarski do starostw: udostępnijcie nam profil [dokument]
Szef Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD Andrzej Szklarski wystosował do wszystkich starostw powiatowych pismo, w którym prosi o udostępnienie wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego profili kandydatów na kierowcę.
Nowy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 11/2012 (83).
Kolejne rozporządzenia do konsultacji [dokumenty]
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przekazało do konsultacji społecznych następne dwa projekty aktów wykonawczych do Ustawy z dnia 5 stycznia o kierujących pojazdami oraz projekt rozporządzenia dostosowującego do nadchodzących zmian rozporządzenie w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy. Wszystkie mają wejść w życie 19 stycznia.
Marszałkowie chcą podwyżki cen za egzamin
Konwent Marszałków Województw RP podczas posiedzenia, które odbyło się w dniach 18-19 października w Województwie Lubuskim w Parku Mużakowskim w Bad Muskau/Łeknica, wydał stanowisko, w którym zasygnalizowano pilną potrzebę zwiększenia stawek opłat pobieranych za przeprowadzanie egzaminów państwowych na prawo jazdy
Tym razem poseł PO pyta o ustawę
Super OSK, samochody OSK na egzaminie i oprogramowanie dla WORD-ów – to problemy, których wyjaśnienia domaga się od ministra Nowaka poseł PO Waldemar Sługocki. Kilka dni wcześniej o te kwestię zapytał równiez poseł PiS Jerzy Materna. Poniżej prezentujemy treść interpelacji. Resort ma na odpowiedź 21 dni.
Wszystkich Świętych: apel KIEROWCA.PL [film]
Zbliża się Wszystkich Świętych. To czas zadumy, refleksji, odwiedzania grobów naszych bliskich. Ale też okres wzmożonego ruchu samochodowego. Niestety, policyjne statystyki dotyczące wypadków, które wydarzyły się w ostatnich dniach października i pierwszych listopada są zatrważające.
ITS: kolejny zwrot akcji
- Mamy ponad 1,2 tys. pytań, które wystarczają do swobodnego losowania i przeprowadzania egzaminu - mówi Marcin Slęzak, koordynator prac nad nowym egzaminem na prawo jazdy z ramienia Instytutu Transportu Samochodowego.
PWPW: sporo niewiadomych
- Jest zbyt mało czasu żeby zwlekać z decyzją o wybranie dostawcy - uważa Tadeusz Wachowski, dyrektor pionu produktów i usług identyfikacyjnych PWPW SA.
„Motocyklowe lato w Zachodniopomorskiem 2012”
W poniedziałek 22 października w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyło się ostatnie szkolenie dla instruktorów nauki jazdy motocyklem przeprowadzone w ramach projektu „Motocyklowe lato w Zachodniopomorskiem” oraz spotkanie z mediami zamykające i podsumowujące akcję.
Ustawa o kierujących. Poseł Materna wyjaśni wątpliwości
Na prośbę ośrodków szkolenia, Poseł PiS Jerzy Materna wystosował interpelację do ministra o wyjaśnienie kilku wątpliwości związanych z ustawą o kierujących pojazdami.
Rewolucja, która spaliła na panewce. Dwukrotnie
Pierwszy raz niewypał ogłoszono w styczniu 2012 roku. Najpierw minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, a następnie, na jego wniosek, Sejm.
Ranking i marketing…
Marketing jest pewnego rodzaju oszustwem dobrze opakowanym w liczne upusty, a ranking w postaci słupków „na kogo byś głosował” gości codziennie w naszych telewizorach w ramach politycznego PR-u.
Kierunek Dakar
– Rajd Dakar rozpocznie się w przyszłym roku, ale przygotowania rozpocząłem już teraz. Trzy razy w tygodniu ćwiczę na siłowni, gram także w tenisa. Muszę być maksymalnie sprawny – mówi Michał Wiśniewski.
Egzamin kontrolny. Kontrowersyjne wyroki sądów
Często słyszymy, że z wyrokami niezawisłych sądów się nie dyskutuje. Niekiedy jednak trudno się z tym poglądem zgodzić i nie wyrazić odmiennego zdania. Przytoczę przykład budzących kontrowersje wyroków w sprawie z zakresu ruchu drogowego, a ściślej mówiąc – z zakresu uprawnień do kierowania pojazdami.
Ryzyko zawodowe
Instruktorze nauki jazdy, twoja praca jest niebezpieczna z wielu powodów! Masz prawo znać zagrożenia wynikające ze specyfiki swojej pracy, a twój pracodawca ma obowiązek cię z nimi zapoznać!
Kierowcy na cenzurowanym
„Codziennie na polskich drogach dochodzi do kradzieży paliwa, towaru, wyposażenia auta, przemytów alkoholu, a nawet narkotyków. Sprawcami tych czynów są Twoi pracownicy. Zrób krok przed nimi. Sprawdź, kogo zatrudniasz” – tak reklamuje się portal www.sprawdzkierowce.pl, gdzie przedsiębiorcy ostrzegają się przed nieuczciwymi kierowcami.
SuperOSK tylko z akredytacją
Zgodnie z zapisami ustawy o kierujących pojazdami, ośrodek szkolenia kierowców, który ma zostać tzw. SuperOSK, musi posiadać akredytację kuratora oświaty. W jej uzyskaniu pomoże Ogólnopolskie Stowarzyszenie KIEROWCA.PL.
24 lata drogi przez mękę
Wszyscy chyba znają dwa dokumenty, które Polska ogłosiła w dzienniku ustaw 24 lutego 1988 roku. Pierwszy dotyczy konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym, natomiast drugi ratyfikowany dokument to konwencja wiedeńska o znakach i sygnałach drogowych.
Nowy egzamin: WORD-y otrzymały dwie oferty
W ogłoszonym niedawno postępowaniu na wdrożenie systemu informatycznego dla WORD-ów zgłosiły się dwa podmioty: PWPW/HP oraz ITS/Sygnity. Wybór oferenta nastąpi na początku grudnia.
Samochód OSK na egzaminie. Za i przeciw
W WORD-zie w Zielonej Górze trwają już przygotowania do pilotażowego wprowadzenia samochodów OSK na egzaminie. Pomysł spotyka się różnymi reakcjami, o których pisze Eugeniusz Kubiś, właściciel OSK w Zielonej Górze.
Ustawa i rozporządzenia. Trwają szkolenia
Od dłuższego czasu głośno jest w branży o zmianach, jakie przyniesie wprowadzenie rozporządzeń do nowej Ustawy o kierujących pojazdami. Stowarzyszenie KIEROWCA.PL organizuje cykl szkoleń w całej Polsce.
Elektroniczny taryfikator dla każdego! [film]
Stowarzyszenie KIEROWCA.PL udostępniło aplikację, dzięki której odnalezienie odpowiedniego paragrafu potrwa kilka sekund. To Taryfikator Mandatów 2012 w wersji elektronicznej.
Egzamin: dyrektorzy WORD-ów zadecydowali
Wybrana przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego kancelaria prawna roześle do firm oferujących systemy teleinformatyczne zapytania o cenę i warunki ich funkcjonowania – taką decyzję podjęli członkowie KSD WORD podczas spotkania, które odbywało się od 9 do 11 października w Polańczyku.
Kto winien? WORD-y czy resort?
Według „Dziennika Gazety Prawnej” Ministerstwo Transportu oskarża WORD-y o opieszałość i żąda od nich gotowości na nowe przepisy do 19 stycznia 2013. KSD WORD zaprzecza zarzutom.
Nadchodzi rewolucja. Auta OSK na egzaminie [wywiad]
WORD w Zielonej Górze zapowiada dopuszczenie możliwości zdawania egzaminów na kat. B na autach podstawianych przez ośrodki szkolenia. O szczegółach rozmawiamy z dyrektorem WORD-u Rafałem Gajewskim.
Krosno: CBA w WORD-zie i autoszkołach
Prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne postępowanie dotyczy podejrzenia wręczania korzyści majątkowych w zamian za egzaminy na prawo jazdy i egzaminy doszkalające oraz możliwych nieprawidłowości w zamówieniach publicznych organizowanych przez PUP w Sanoku i Brzozowie. 
Kubiś do szefów WORD-ów: przerwijcie chocholi taniec
- KSD WORD odpowiada za znoszenie w ciszy i z pokorą arogancji ministra Jarmuziewicza i dyrektora Bogdanowicza oraz „wkręcenie się” w rzekomą odpowiedzialność za system teleinformatyczny - pisze w swoim apelu do Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD organziator protestu Eugeniusz Kubiś, organizator niedawnego protestu szkoleniowców w Zielonej Górze.
Od stycznia dwie bazy pytań [cały wywiad]
Jeśli WORD-y nie będą jednomyślne w swoich decyzjach dotyczących wyboru firmy wprowadzającej tzw. system informatyczny (m.in. nową formułę egzaminu teoretycznego), to na rynku zafunkcjonują dwie bazy pytań egzaminacyjnych. Co o tym sądzi Instytut Transportu Samochodowego, czyli jeden z oferentów? Przeczytaj eksluzywny wywiad z Marcinem Ślęzakiem, koordynatorem prac nad nowym egzaminem na prawo jazdy z ramienia tej instytucji.
W obronie polskich kierowców [film]
Zgłaszanie inicjatyw ustawodawczych polepszających sytuację polskich kierowców, pomoc przy rozwiązywaniu sygnalizowanych przez nich problemów oraz wywołanie ogólnopolskiej debaty na temat bezpieczeństwa na drodze – to działania, które podejmuje Włodzimierz Zientarski, kierujący Biurem Rzecznika Interesu Kierowców.
Nowy egzamin: będą dwie bazy pytań?
Trwa wyścig o obsługę systemu informatycznego, dzięki któremu możliwe będzie m.in przeprowadzenie nowego egzaminu teoretycznego. Jest już niemal pewne, że oferty ITS/Sygnity i PWPW/HP rozważy każdy WORD z osobna. Może dojść do sytuacji, że po 19 stycznia będą funkcjonowały aż dwie różne bazy pytań. 
Najnowszy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 10/2012 (82).
Miejsce parkingowe dla ciężarnej. Będzie oficjalny znak?
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie rozpoczyna akcję zbierania podpisów w sprawie wprowadzenia miejsc parkingowych przeznaczonych dla kobiet ciężarnych.
Dąbrowa Górnicza: elki przeszkadzają mieszkańcom
W całej Polsce trwa boom na prawo jazdy. W miastach, takich jak Dąbrowa Górnicza po ulicach jeździ codziennie 10-12 samochodów egzaminacyjnych na kat. B, jedna ciężarówka oraz jeden lub dwa motocykle i kilkaset samochodów nauki jazdy. Zaczyna to przeszkadzać mieszkańcom.
Szkoleniowcy spotkali się w Zegrzu [zdjęcia]
IX Ogólnopolska Konferencja Stowarzyszenia KIEROWCA. PL odbyła się w sobotę i niedzielę w Hotelu 500, malowniczo położonym nad Jeziorem Zegrzyńskim. Uczestniczyło w nim ponad 100 branżowców.
Szkoleniowcy spotkali się w Zegrzu [zdjęcia]
IX Ogólnopolska Konferencja Stowarzyszenia KIEROWCA PL odbyła się w sobotę i niedzielę w Hotelu 500, malowniczo położonym nad Jeziorem Zegrzyńskim. Uczestniczyło w nim ponad 100 branżowców.
Drzazga o konferencji: zawiodłem się już na samym początku
Swoje refleksje na temat konferencji „Rola systemu teleinformatycznego w procesie uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami oraz istotne zmiany w procesie szkolenia i egzaminowania kierowców” prezentuje Władysław Drzazga, prezes Stowarzyszenia Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Kierowców.
Nowy egzamin na antenie TVN24
Dziennikarze TVN24 przygotowali materiał dotyczący zmian w systemie egzaminowania, które zaczną obowiązywać od 19 stycznia 2013.    
Teoria, praktyka i ... pierwsza pomoc. Dojdzie kolejny egzamin?
Takiej zmiany w ustawie o kierujących pojazdami domagają się posłowie z zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". 
Autem OSK na egzamin? W Zielonej Górze to możliwe
WORD w Zielonej Górze zapowiada dopuszczenie możliwości zdawania egzaminów na kat. B na autach podstawianych przez ośrodki szkolenia. Jeszcze w tym roku może ruszyć program pilotażowy.
Rząd poparł deregulację zawodów. Teraz czas na posłów
We wtorek Rada Ministrów zatwierdziła projekt ministra Jarosława Gowina, który zakłada "uwolnienie" 50 profesji. Wśród nih znajdują się zawody instruktora nauki jazdy i egzaminatora.
Jak stracisz prawo jazdy? Wystarczy zemdleć
Grzegorz Melasa w ten właśnie sposób stracił prawo jazdy. Najpierw zemdlał w domu i trafił do szpitala, który powiadomił o tym wydział komunikacji. O sprawie informuje „Kurier Lubuski”.
To już pewne - ustawa wejdzie w życie
Wszystkie rozporządzenia do Ustawy o kierujących zostały opublikowane. Na prośbę środowiska związanego z edukacją kierowców, przedstawiciele resortu objaśnili czekające nas zmiany i zapewnili, że ustawa - bez względu na okoliczności - wejdzie w życie w terminie.
Biuro rzecznika zadba o interes kierowców.
Zgłaszanie inicjatyw ustawodawczych polepszających sytuację polskich kierowców, pomoc przy rozwiązywaniu sygnalizowanych przez nich problemów oraz wywołanie ogólnopolskiej debaty na temat bezpieczeństwa na drodze – to działania, które już wkrótce podejmie Włodzimierz Zientarski, kierujący Biurem Rzecznika Interesu Kierowców. Oficjalna prezentacja nowej komórki Stowarzyszenia KIEROWCA.PL odbyła się we wtorek podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie.
Interesy, interesiki…
Powinno już ukazać się rozporządzenie do Ustawy o kierujących pojazdami. Ten akt prawny po szeregu „niby konsultacji” z branżowymi organizacjami pozarządowymi utrzymał w mocy zasadniczy kierunek. Jaki? Prawo jazdy ma być przede wszystkim niezłym interesem dla wybranych grup.
Kabareciarz w trasie
Co artyści robią w drodze na występ i czym jest motoryzacyjna narkolepsja – opowiada Marcin Wójcik, członek kabaretu Ani Mru-Mru.
Niż demograficzny osłabia koniunkturę
Na rynku szkoleń kierowców trwa ostra walka o klientów. Ośrodki nauki jazdy robią wszystko, aby przekonać potencjalnych kursantów właśnie do swojej oferty. A wiadomo, że dla klientów cena jest najważniejsza.
Klapki, dres, czy garnitur? Co lepsze na egzamin?
Wiele osób ma wątpliwości i zadaje sobie pytanie: czy istnieją jakieś wymagania co do ubioru przystępujących do egzaminu na prawo jazdy?
Zatrzymaj się i żyj
Mimo ostrzeżeń policji i kampanii społecznych, tylko w dwóch pierwszych kwartałach tego roku na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 107 wypadków i kolizji. Aż 19 osób zostało rannych, 15 kolejnych poniosło śmierć. Już w lipcu pod pociąg wpadła kursantka. Zginęła na miejscu.
Cena minimalna nie jest lekarstwem na całe zło!
W środowisku szkoleniowym wiele się ostatnio mówi o konieczności wprowadzenia urzędowej ceny minimalnej za kurs prawa jazdy. Przyjrzyjmy się więc jakie są szanse osiągnięcia tego celu. Czy gra jest warta świeczki? A może powinniśmy zająć się realizacją innych postulatów redukujących patologie nękające naszą branżę? - zastanawiają się Dariusz Gil i Wojciech Szemetyłło.
Była pikieta, teraz jest list do ministra
Apeluję o możliwe szybkie zainicjowanie prac nad nowelizacją ustawy o kierujacych pojazdami - pisze w liście do ministra Nowaka Eugeniusz Kubiś, organizator ostatniej pikiety protestacyjnej środowiska OSK przed Urzędem Marszałkowskim w Zielonej Górze.
Co robią posłowie?
Jako że w polityce mamy aktualnie sezon ogórkowy, postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jak przez ostatnie miesiące pracowali posłowie. Patrzymy oczywiście z punktu widzenia branży szkolenia kierowców i szeroko pojętego transportu drogowego - pisze Radosław Biernat, specjalista ds. prawnych.
Szkoła jazdy z kasą fiskalną?
Minister finansów zaproponował niedawno wprowadzenie obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas do usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy. Powód? Nagminnie pojawiające się nieprawidłowości.
Marszałkowie: nie ma szans na nowy egzamin w terminie
Opublikowanie w drugiej połowie 2012 r. odpowiedniego rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach nie daje podstaw na realne szanse wdrożenia systemu teleinformatycznego w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego od dnia 19 stycznia 2013 roku – to oficjalne stanowisko konwentu marszałków.
Najważniejsze rozporządzenie opublikowane [dokument]
W Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 r.w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców.
Marszałkowie poprą postulaty protestujących? [zdjęcia]
Uczestniczący Konwentu Marszałków mają przyjąć stanowisko, aby egzaminy na prawo jazdy przesunąć w czasie – to według TVP Gorzów reakcja na protest, który przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej zorganizowało lubuskie środowisko szkoleniowców.
Szkoleniowcy protestowali przed Urzędem Marszałkowskim [zdjęcia]
Przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze zgromadziło się ok. 50 przedstawicieli branży szkolenia kierowców. Obecni byli przede wszystkim szkoleniowcy z województwa lubuskiego. Demonstranci liczyli na spotkanie z marszałkami, jednak się ich nie doczekali. Pikieta trwała ponad godzinę.
Szkolenie okresowe tylko na papierze. Są zatrzymania
Legniccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 37-letniego mieszkańca Chojnowa. Żeby uzyskać prawo jazdy kierowcy zawodowego przedłożył w starostwie powiatowym sfałszowany druk ukończenia szkolenia okresowego.
Jest kolejne rozporządzenie. Tym razem wydawanie dokumentów
Ważną nowością jest elektroniczny profil kandydata na kierowcę. Rozporządzenie wejdzie w życie razem z ustawą o kierujących pojazdami, a więc 19 stycznia 2013 r.
Eugeniusz Kubiś apeluje do marszałków
Przedstawiamy list otwarty do uczestników Konwentu Marszałków Województw, który przygotował Eugeniusz Kubiś organizator pikiety protestacyjnej środowiska OSK, która odbędzie się w Zielonej Górze 13 września 2012r.  
Burza, wiatr, ulewa… Jak się zachować? Podpowiada KIEROWCA.PL
W ostatnich latach możemy zaobserwować w Polsce coraz więcej anomalii pogodowych. Gwałtowne wyładowania atmosferyczne, nawałnice, szczególnie podczas lata, przechodzą przez niemal każdy zakątek kraju. I są szczególnie niebezpieczne dla użytkowników dróg.
O rozporządzeniach na konferencji
21 września w Warszawie odbędzie się konferencja otwierająca szkolenie w zakresie przepisów dotyczących wydawania uprawnień szkolenia i egzaminowania.
Rozporzadzenie w sprawie egzaminowania opublikowane
Jesteśmy o krok bliżej urzeczywistnienia rewolucji – w Dzienniku Ustaw opublikowano właśnie pierwsze z trzech najważniejszych rozporządzeń do Ustawy o kierujących pojazdami.
Będzie pikieta przeciwko ustawie o kierujących
Samochody dla WORD-ów za grosz, zbyt duże przywileje dla SuperOSK i absurdy wynikające z ustawy o kierujących pojazdami – to wszystko budzi sprzeciw środowiska OSK. Szkoleniowcy z Zielonej Góry przygotowują już ogólnopolską pikietę protestacyjną, która odbędzie się 13 września podczas Konwentu Marszałków Województw. Poniżej zamieszczamy treść listu autorstwa Eugeniusza Kubisia, organizatora protestu.
Pigułka oszuka alkomat
W Wielkiej Brytanii można nabyć pigułkę, która pozwala podchmielonym kierowcom bez obaw podejść do badania alkomatem. Jak donosi PAP – sprzedaż kontrowersyjnej pigułki spotkała się już z falą oburzenia.
Nielegalne papierosy w "elce". "Tego jeszcze nie było"
Tysiąc paczek rosyjskich papierosów bez akcyzy znaleźli w pojeździe nauki jazdy olsztyńscy celnicy. 
Najnowszy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 9/2012 (81).
Nowe rozporządzenie. Wzór prawka już znany [dokument]
W Dzienniku Ustaw ogłoszone zostało rozporządzenie do nowej ustawy w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.
Inspekcja rusza na łowy. Będzie robić kierowcom zdjęcia
Już we wrześniu na polskich drogach pojawią się nieoznakowane pojazdy Inspekcji Transportu Drogowego. Kierowcy naruszający przepisy będą w poważnych tarapatach - donosi "Motor".
Drzazga: nie zapominajcie o instrukcji egzaminowania
Nie wyobrażam sobie prowadzenia nauki jazdy bez posiadania przy sobie instrukcji egzaminowania - pisze Władysław Drzazga, szef OSK Driver w Gorzowie Wielkopolskim.
Złodzieje aut coraz sprytniejsi. Mają nową metodę
Policja coraz częściej otrzymuje sygnały o kradzieżach aut kierowców, którzy do zamknięcia samochodu posługują się pilotem. Złodzieje posługują się tzw. zagłuszaczem - ujawnia TVN24. 
Sopot: kierowcy nie pojadą szybciej niż 30 km/h?
Ograniczenie prędkości samochodów w centrum miasta do 30 km/h zapowiedział w Radiu Gdańsk prezydent Sopotu Jacek Karnowski. 
Dealerzy przeciwko "anglikom"
Ministerstwo Transportu przygotowuje projekt zmian w przepisach umożliwiający możliwość rejestrowania w Polsce samochodów z kierownicą po prawej stronie. Nie podoba się to Związkowi Dealerów Samochodów, który skierował do resortu w tej sprawie pismo. Na razie nie ma na nie odpowiedzi.
Coraz więcej kobiet za kółkiem. Jeżdżą bezpiecznie
Po koniec ubiegłego roku prawo jazdy posiadało już blisko 7 mln Polek. Dziesięć lat temu było ich tylko 902 tys. To aż ośmiokrotny wzrost - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". 
Kontrola "elek". Złe oznakowanie, błędy w dokumentacji [zdjęcia]
Cztery mandaty i zatrzymanie dwóch dowodów rejestracyjnych pojazdów - taki jest efekt środowej kontroli, którą przeprowadzili białostoccy policjanci. 
Jedziesz do Francji? Weź ze sobą alkomat [film]
Od 1 lipca na terenie Francji obowiązują nowe przepisy. Kierowcy wszystkich samochodów, motorów, ciężarówek, autobusów, oprócz tych o pojemności silnika poniżej 50 cm3 oraz pojazdów wyposażonych w tzw. blokadę antyalkoholową, muszą mieć przy sobie alkomat.
Zmowa czy przepisy? Kursanci kontra WORD
Niektórzy bydgoszczanie twierdzą, że bardzo niska zdawalność egzaminów na prawo jazdy kategorii B jest skutkiem zmowy pomiędzy szkołami jazdy i WORD-em.  Dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego jest innego zdania. - Musimy się po prostu trzymać przepisów - informuje Tadeusz Kondrusiewicz. O sprawie informuje Express Bydgoski.
Bydgoszcz: na Osiedlu Leśnym mają dość "elek"
Dlaczego? Spowolniają ruch, powodują korki, blokują karetki. Rozwiązaniem problemu ma zająć się tamtejszy WORD - donosi bydgoski oddział "Gazety Wyborczej".
Potrzebny szofer. Szuka... Elżbieta II
Wymagania nie są zbyt wysokie. Praktycznie wystarczy mieć brytyjskie prawo jazdy i nie posiadać punktów karnych - informuje portal Wp.pl
Katowicki WORD kusi młodych kierowców
"Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie" - tak nazywa się nowa kampania społeczna śląskiej policji, katowickiego WORD-u i tamtejszego Związku Motorowego. Niedoświadczeni użytkownicy aut będą mogli przejść specjalne szkolenia. Za darmo.
Nietrzeźwy kursant uderzył w latarnię
Samochód nauki jazdy uderzył w latarnię na jednej z głównych ulic Olsztyna. Siedzący za kierownicą kursant miał pół promila alkoholu w organizmie.
KIEROWCA.PL apeluje: bez OC nie ma jazdy! [film]
- Apelujemy do wszystkich właścicieli samochodów, motocykli, motorowerów – ubezpieczcie się od odpowiedzialności cywilnej - mówi rzecznik prasowy Stowarzyszenia KIEROWCA.PL Rafał Matuszak. - To leży przecież w waszym interesie!
Są uwagi w sprawie kursów doszkalających
9 sierpnia w Warszawie (siedziba Stowarzyszenia KIEROWCA.PL) odbyło się kolejne spotkanie liderów organizacji branży szkoleń kierowców. Do grupy czterech organizacji (OIGOSK, KIEROWCA.PL, PFSSK, PIGOSK) dołączyli LOK oraz PZM. Jednym z punktów zebrania było wypracowanie uwag do projektu rozporządzenia w sprawie kursu dokształcającego.
Będzie bezpieczniej na drogach? Powstanie specjalny program
Jego główne założenia to inżyniera, nadzór, ratownictwo i edukacja. Nowy Narodowy Program Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku.
Więcej zezwoleń na przewozy do Rosji
Dzięki porozumieniu zawartemu w Soczi jeszcze w tym roku Polska otrzyma m.in.  20 tys. dodatkowych zezwoleń na przewozy do i z krajów trzecich i kolejne 50 tys. na przewozy dwustronne i tranzytowe.
Łódź: WORD unieważni przetarg?
Od wtorku w Łodzi egzaminy na prawo jazdy kat. B można zdawać na samochodach suzuki swift. Przedstawiciele ośrodków szkolenia, twierdzą, że nowe auta nie spełniają wymogów przetargu, co jest podstawą do jego unieważnienia.
Czy postój karetki na bramce mógł przyczynić się do zgonu?
Wyjaśnienia sprawy domaga się matka 20-latka, który zmarł w wypadku samochodowym - donosi Gazeta Wyborcza. 
Częstochowa: które szkoły najlepiej uczą jeździć?
Ranking zdawalności opublikował częstochowski oddział Gazety Wyborczej. Dotyczy on egzaminów na prawo jazdy kategorii B przeprowadzonych w 2011 r. Znalazły się tam tylko ośrodki zarejestrowane w częstochowskim magistracie, a liczba egzaminów praktycznych, w których uczestniczyli kursanci danej szkoły wynosiła ponad 100.
Nie masz OC? Możesz zostać namierzony
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykrył już ok. 1,8 tys. kierowców bez ważnej polisy OC. I wysłał do nich wezwania o zapłatę kary lub okazanie aktualnego ubezpieczenia. To tylko początek dużego procesu weryfikacyjnego.
Kursy doszkalające. Jest projekt rozporządzenia [DOKUMENT]
W ramach konsultacji społecznych Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przekazało między innymi Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Kierowca.pl projekt kolejnego aktu wykonawczego do ustawy o kierujących pojazdami.
Kolejni kursanci nabrani na zakupy grupowe?
- Ofertę znalazłam na portalu groupon. Cena była konkurencyjna, więc się skusiłam. Jednak kiedy zaczęłam kurs, szybko okazało się, że nie spełnia oczekiwań moich i siostry – powiedziała dziennikarzom Kuriera Lubelskiego kursantka Magda. - Chętnych na jazdy było tak wielu, że trzeba było dopłacać do wykupionych już godzin, albo czekać dwa tygodnie, żeby pojeździć autem - podkreślała.
Auto za grosz. Przetarg prawidłowy
Krajowa Izba Odwoławcza zadecydowała, że cena za wynajęcie samochodu zaproponowana WORD-om w Przemyślu i Rzeszowie przez firmę Auto-Res jest zgodna z prawem i ekonomiczna - poinformował portal internetowy Nowiny24.
Wrocław: niewybuch na terenie WORD-u
Pocisk pochodzący z czasów II wojny światowej znaleźli w poniedziałek robotnicy budowlani. Ewakuowano 120 osób – poinformował portal TVN 24.
Samochodem OSK na egzamin? Była dyskusja w resorcie
24 lipca 2012 w siedzibie MTB i GM odbyło się trzecie w tym roku spotkanie przedstawicieli organizacji społecznych środowiska OSK. Tym razem wraz z członkami zarządu Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD dyskutowano na temat dopuszczenia możliwości prowadzenia egzaminów państwowych na wszystkie kategorie prawa jazdy również pojazdami OSK.
Posłanka w sprawie systemu dla WORD-ów
Posłanka Dorota Rutkowska zwróciła się do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z interpelacją w sprawie ujednolicenia systemów informatycznych w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego.  
Nietrzeźwy instruktor szkolił kursanta
We krwi miał ponad 1,3 promila alkoholu. Za swój czyn odpowie przed śadem. Grozi mu do dwóch lat więzienia.
Strażnicy miejscy lubią karać kierowców
Z raportu MSW wynika, że aż 2/3 spraw, którymi zajmują się straże miejskie i gminne dotyczy wykroczeń drogowych - informuje Rzeczpospolita.
Zimówki będą obowiązkowe?
W kodeksie drogowym może pojawić się nakaz jazdy na oponach zimowych w chłodnym sezonie. Taką regulację zaproponowali posłowie z sejmowego zespołu do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego.
KIEROWCA.PL rusza z akcją „Rzetelna cena” [FILM]
Nieprzejrzysta polityka cenowa, którą stosują niektóre szkoły jazdy w Polsce, odbija się zarówno na ich klientach jak i całej branży – alarmuje KIEROWCA.PL. Stowarzyszenie przygotowało akcję „Rzetelna cena”, która ma promować ośrodki szkolenia kierowców uczciwie i sumiennie wykonujące swoje obowiązki.
Szkoły jazdy z kasami fiskalnymi?
Minister finansów zaproponował wprowadzenie obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas do usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Powód? Nagminnie pojawiające się nieprawidłowości.
KIEROWCA.PL. Filmowe zaproszenie na konferencję
Konferencja organizowana przez stowarzyszenie odbędzie się 29 i 30 września w Zegrzu. Jak zwykle bedzie to okazja do spotkań, wymiany poglądów i podzielenia się swoim doświadczeniem. Zapraszani prelegenci to uznani specjaliści w swoich dziedzinach, eksperci prawa drogowego, transportowego, gospodarczego, psychologowie, fachowcy do spraw szkoleń oraz przedstawiciele branż pokrewnych.
Ustawa o kierujących: Branżowcy uzgodnili propozycje zmian [ZOBACZ DOKUMENT]
20 lipca w Łowiczu - staraniem wiceprezesa PFSSK Krzysztofa Bandosa - odbyło się trzecie już spotkanie liderów organizacji społecznych środowiska OSK. Efektem są propozycje zmian części zapisów Ustawy o kierujących.
Polacy popierają deregulację zawodów. Ale...
W sondażu przeprowadzonym przez CBOS za projektem Jarosława Gowina opowiedziało się 65 proc. respondentów - informuje PAP. Stosunkowo najwięcej kontrowersji budzi jednak pomysł ograniczenia wymogów dla zawodu marynarza (popiera go 38 proc. badanych), komornika (36 proc.) oraz instruktora nauki jazdy (35 proc.) - informuje PAP.
Wypożyczasz łódkę? Nie zastawiaj prawa jazdy
Dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport nie powinny być zostawiane jako gwarancja zwrotu wypożyczonego sprzętu np. wodnego.
WORD Rzeszów. Hyundai za grosz miesięcznie
Kandydaci na kierowców w Rzeszowie i Przemyślu będą zdawać egzaminy na koreańskich hyundaiach i20 . WORD za użytkowanie każdego będzie płacił… grosz miesięcznie.
Podrożeją mandaty i grzywny. Aż o 100 procent
Projekt zmian, zlecony przez parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest już gotowy i niebawem trafi do Sejmu - informuje Rzeczpospolita.
Autogaz: będzie samoobsługa i niższe ceny?
Już w sierpniu rozpoczną się konsultacje ministerstw dotyczące umożliwienia klientom stacji benzynowych samodzielnego tankowania LPG - informuje portal Wyborcza.biz.
WORD Łódź: Na egzamin można przyjść z osobą towarzyszącą
Za kilka dni WORD w Łodzi umożliwi osobom towarzyszącym obserwowanie egzaminu na prawo jazdy – donosi portal „Nasze miasto”. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi przygotowuje teren dla osób, które chcą towarzyszyć kursantom.
Za mało godzin jazdy
- Minimum godzin jazdy proponowane przez ośrodki szkolenia, to zdecydowanie zbyt mało, aby w pełni bezpiecznie i pewnie poruszać się po drodze – powiedział „Dziennikowi Polskiemu” Bernard Karasiewicz, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie.
Polskę zalewa nielegalne paliwo
Od 5 do 6 proc. oleju napędowego sprzedawanego w naszym kraju może pochodzić z przemytu – ujawnia Gazeta Wyborcza. Dzieje się tak  daltego, że mocno wzrosły ceny paliwa pochodzącego z legalnego źródła.
Dzisiaj spoko, jutro ko, ko
Na trzy dni przed Euro 2012 zapanowała cisza, jak przed burzą. Wszyscy się wyciszyli. Nawet przycichł zwycięski zespół Jarzębin i coraz rzadziej słychać piosnkę „Koko, Euro spoko” - pisze Janusz Ujma.
Motory, snowboard i polityka
– Kiedyś bardziej interesowałam się motoryzacją. Jedną z moich pasji były motocykle. Jeździłam na skuterze, motocyklu enduro, później nawet na ścigaczach – mówi Jagna Marczułajtis-Walczak.
Dość smutnych jubileuszy!
Już 20 lat domagamy się prowadzenia egzaminów na prawo jazdy kat. A i B również samochodami OSK - pisze prezes OIGOSK Roman Stencel.
ITD do likwidacji?
Od 1 stycznia 2013 r. zlikwidowanych zostanie 16 wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego – takie rozwiązanie zakłada nowy projekt zmiany ustawy o transporcie drogowym.
Bez gotówki do bramki
Ułatwienie dla kierowców korzystających z autostrad zarządzanych przez GDDKiA.
OSK z systemem czy bez?
Pomimo że w projekcie rozporządzenia 7 maja zrezygnowano z nakładania na OSK obowiązku posiadania systemu teleinformatycznego, to wielu innych przepisach projektu jest nadal mowa o tym systemie.
Jak walczyć z nieuczciwą konkurencją?
Nieprzejrzysta polityka cenowa, którą stosują niektóre OSK w Polsce, odbija się zarówno na klientach szkół jazdy, jak i całej branży – alarmuje KIEROWCA.PL. Stowarzyszenie przygotowuje akcję „Rzetelna cena”, która ma promować ośrodki, które uczciwie i sumiennie wykonują swoje obowiązki.
Szczecin: nie zdał egzaminu, chciał wręczyć łapówkę
- 27-latek zaproponował egzaminatorowi 5 tys. zł. Zawiadomiliśmy o tym prokuraturę. Mężczyzna zostanie przesłuchany - mówi Cezary Tkaczyk, dyrektor szczecińskiego WORD-u.
Resort obiecuje zmiany w Ustawie o kierujących!
Takie wieści uzyskali szkoleniowcy podczas wizyty w resorcie, która miała miejsce 5 lipca. Zapowiedziano spotkanie w sprawie samochodów OSK na egzaminie.
Elka wjechała pod pociąg. 18-letnia kursantka zginęła na miejscu
Instruktor z urazem twarzoczaszki został przetransportowany śmigłowcem do szpitala. Jego stan jest ciężki.
Małopolskie. Właściciel OSK pomagał załatwić prawo jazdy
Jeden z właścicieli OSK z gminy Trzyciąż w Małopolskiem usłyszał zarzuty płatnej protekcji – informuje Polska Agencja Prasowa.
Nowy egzamin: wspólny przetarg przygotuje WORD Lublin
Tak zdecydowali w Zegrzu członkowie Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD-ów.
ITS ma 60 lat! [wideo, zdjęcia]
Obchody jubileuszu odbyły się w piątek. W imprezie uczestniczyło ponad 500 osób.
Wakacyjny numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 7-8/2012 (79-80).
„Metodyka punktowa egzaminu praktycznego”
To tytuł broszury, którą kilka dni temu wydał WORD Zielona Góra wraz z Krajowym Stowarzyszeniem Egzaminatorów. Zawiera ona koncepcję zmiany systemu oceniania podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy na punktowy.
Oznakowanie strefy parkowania [nowe projekty rozporządzeń]
Pod koniec czerwca pojawiły się dwa projekty dotyczące oznakowania strefy parkowania. 
Umowa o dzieło nie dla instruktora nauki jazdy
Szkoleniowiec może być zatrudniony na podstawie umowy-zlecenia. Tak orzekł Sąd Najwyższy, rozpatrując sprawę przedsiębiorcy. Ten swojemu pracownikowi przedkładał do podpisania umowy o dzieło - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Galimatias w egzaminatorskiej deregulacji. Sześć, cztery, na koniec pięć.
Ile lat trzeba będzie posiadać prawo jazdy, żeby uzyskać uprawnienia do egzaminowania kierowców? Pierwotnie projekt ustawy deregulacyjnej przewidywał, że wystarczą zaledwie trzy lata. Jednak teraz się to zmieniło...
Przyszłość tachografów
3 lipca Parlament Europejski zgodził się na nowe wymogi techniczne dla tachografów w ciężarówkach. Przepisy zwiększą skuteczność urządzeń rejestrujących m.in. przebytą drogę i czas pracy kierowcy – informuje za Polską Agencją Prasową „Dziennik Gazeta Prawna”.
Tarnobrzeg: Kupiłeś fałszywe prawo jazdy? Zgłoś to na policję
Świętokrzyska policja apeluje o zgłaszanie się osób, które za łapówkę uzyskały prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu. Przypomina, że kto sam ujawni przestępstwo, nie podlega karze.
Kolejne wspólne postulaty szkoleniowców
Już po raz drugi liderzy czterech organizacji branży szkolenia kierowców spotkali się, aby przedyskutować najbardziej palące problemy środowiska OSK.
Łodzianie będą jeździli suzuki swift
WORD rozstrzygnął przetarg na samochody służące egzaminowaniu przyszłych kierowców. Za miesięczny wynajem jednego auta Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi będzie płacił tylko 57,81 zł. 
Rozporządzenia. Wersje ostateczne [zobacz dokumenty]
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej poinformowało o zakończeniu prac legislacyjnych nad projektami rozporządzeń w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców.
Francja: alkomat w każdym samochodzie
Od niedzieli każdy samochód poruszający się po Francji musi być wyposażony w alkomat chemiczny lub elektroniczny – informuje Polska Agencja Prasowa. To element walki z pijanymi kierowcami.
Co to jest czterokołowiec? Są wątpliwości
Ustawa o kierujących pojazdami w istotny sposób modyfikuje kategorie uprawnień. Poważne zmiany dotyczą m. in. kategorii B1.  Budzą one jednak duże wątpliwości.
Nowak podpisał rozporządzenia
Minister TBiGM Sławomir Nowak podpisał rozporządzenia wykonawcze do ustawy o kierujących pojazdami
RPO: karetki i wozy strażackie są za głośne!
Rzeczniczka Praw Obywatelskich Irena Lipowicz chce, żeby maksymalny poziom hałasu emitowanego przez pojazdy uprzywilejowane był regulowany przez akt prawny. I wystąpiła w tej sprawie do ministra transportu - informuje olsztyński oddział "Gazety Wyborczej".
Wakacyjne ograniczenia w ruchu ciężarówek
Od piątku 29 czerwca do końca sierpnia (do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem roku szkolnego), w piątki i weekendy będą obowiązywać ograniczenia w ruchu ciężarówek. Zakazy dotyczą pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, ale z wyjątkiem autobusów.
Sąd: Skarb Państwa nie będzie płacił odszkodowania za łosia
Rodzina kierowcy, który zginął w wypadku samochodowym spowodowanym przez łosia nie dostanie od państwa pieniędzy. Tak zadecydował Sąd Apelacyjny w Białystoku. Wyrok jest prawomocny - informuje Rzeczpospolita.
Zachodniopomorskie: Bezpieczniej na motocyklu
Doskonalenie techniki jazdy na motocyklu, zasady udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków z udziałem kierowców jednośladów, dużo kampania medialna – to założenia projektu „Motocyklowe Lato 2012”, który ruszył w Zachodniopomorskiem. Projekt przy udziale Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego realizuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie KIEROWCA.PL.
Przedsiębiorcy będą rejestrowani. Jak? Trwają uzgodnienia
Chodzi o nowelizację dostosowującą ustawę o transporcie drogowym do przepisów unijnych. Wymagają one utworzenia i prowadzenia krajowego rejestru elektronicznego przedsiębiorców transportu drogowego.
Kwalifikację i okresówkę możesz zrobić tanio
Pracowników przedsiębiorstw branży transportowej z terenu Dolnego Śląska, zainteresowanych podniesieniem swoich kwalifikacji zawodowych serdecznie zapraszamy do udziału w Kursach Kwalifikacji Wstępnej Przyspieszonej kat. C lub kat. D. Szkolenia będą odbywały się we Wrocławiu i są w 80% dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.
Tymczasowa baza zastąpi CEPiK?
Groźba kar finansowych, które na Polskę ma prawo nałożyć Bruksela może spowodować, że 19 stycznia zacznie funkcjonować alternatywna wobec CEPiK baza danych o kierowcach - informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Plastikowe Prawo Jazdy
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano właśnie projekt nowego rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.
Lublin: nabrani na zakupy grupowe
To już kolejna historia, w której klienci ośrodka szkolenia oferującego promocyjne kursy prawa jazdy w serwisie zakupów grupowych poczuli się oszukani. Szkoła jazdy „Ator” z Lublina nie była w stanie zrealizować szkoleń. Teraz kursanci nie mogą odzyskać pieniędzy. O sprawie informuje Dziennik Wschodni.
Portugalia: Bankomaty ułatwią życie zagranicznym kierowcom?
W lipcu, przy granicy z Hiszpanią pojawią się cztery maszyny. Dzięki nim będzie można zapłacić za korzystanie z portugalskich autostrad, na których personel zastępują systemy elektroniczne rejestrujące numery pojazdów - informuje Polska Agencja Prasowa.
Saudyjki nie rezygnują z walki o prawo jazdy
Grupa aktywistek przygotowuje drugą odsłonę zeszłorocznej kampanii, która miała sprawić, że kobiety w Arabii Saudyjskiej będą mogły bez problemów wsiąść za kierownicę samochodu - donosi Wprost.
ITD szykuje rewolucję. Żaden kierowca nie uniknie kary
Inspekcja Transportu Drogowego przygotowuje ustawę, która będzie wymierzona w kierujących uchylających się od płacenia mandatów za szybką jazdę. Nowe prawo powinno wejść w życie jeszcze w tym roku - informuje RMF FM.
W senacie o nowym egzaminie
Wdrożenia systemu teleinformatycznego w zakresie przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy – to jeden z głównych tematów posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej Senatu RP, które odbyło się 12 czerwca.
Branża naciska, resort milczy
Już po raz czwarty największe organizacje branżowe piszą do ministerstwa z prośbą o przyjrzenie się zapisom ustawy o kierujących oraz projektów rozporządzeń. Tym razem wniosek trafił do sekretarza stanu w MTBiG Tadeusza Jarmuziewicza.
Matka zdała teorię, córka chciała praktykę
34-latce, która próbowała na państwowym egzaminie na prawo jazdy podszyć się za swojego rodzica grozi do trzech lat więzienia.
BHP w szkołach jazdy
Praca po 12 – 14 godzin na dobę w stresującym zawodzie instruktora nauki jazdy jest zagrożeniem dla kursanta i niego samego. To tylko jeden z przykładów łamania przepisów BHP w szkoleniu kierowców. Czy ktoś się tym jednak przejmuje?
Profilowany kierowca
Felieton Janusza Ujmy.
Bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych
Od wielu lat ponad 1/3 ogólnej liczby ofiar śmiertelnych na polskich drogach stanowią piesi. Niestety, w wielu przypadkach giną w zdarzeniach drogowych w obrębie stworzonych dla nich przejść.
Dowód rejestracyjny zamiast biletu
Masz prawo jazdy i dowód rejestracyjny z ważnymi badaniami technicznymi auta? Decyzją nyskich radnych na terenie miasta i 26 ościennych sołectw możesz za darmo jeździć komunikacją publiczną.
Rajdy ma w genach
– Już podczas kursu na prawo jazdy miałem ciągotki rajdowe. W czasie szkolenia w ogóle nie patrzyłem na prędkościomierz. Instruktor ciągle zwracał mi uwagę – opowiada kierowca rajdowy Leszek Kuzaj.
Niebezpieczna luka w edukacji młodych kierowców
W obecnym programie nauczania jazda pozamiejska występuje za wcześnie i jest zbyt krótka, aby przyniosła wymierne efekty szkolenia.
Ludzie czekają, bo nie ma kasy
Ponad 50 osób z Opola i okolic nie może zapisać się na kolejny termin państwowego egzaminu na instruktora nauki jazdy, ponieważ nie wiadomo, kiedy się odbędzie… Wszystko przez to, że Urząd Wojewódzki ma problemy z zorganizowaniem na ten cel pieniędzy.
Nadchodzi rewolucja w egzaminowaniu
Krajowe Stowarzyszenie Egzaminatorów przygotowało koncepcję zmiany systemu oceniania podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy na punktowy. O szczegóły pytamy Władysława Drozda, który jest autorem projektu.
Kubiś apeluje: walczcie o zniesienie Super OSK
"Apeluję do prezesów: Jana Domasika (PIGOSK), Krzysztofa Szymańskiego (PFSSK), Romana Stencla (OIGOSK) oraz Włodzimierza Zientarskiego (KIEROWCA.PL) – doprowadźcie panowie do usunięcia z ustawy o kierujących pojazdami zapisów o Super OSK, których treść jest pomnikiem Aleksandra Wielkiego ufundowanym w dniu 21 Lipca 2010 r. Zdjęcie portretu niczego nie załatwia" - pisze Eugeniusz Kubiś, właściciel OSK Motorex z Zielonej Góry.
Nowy taryfikator już obowiązuje. Za co punkty karne?
Zarobią je m.in. kierowcy, którzy zaparkują na miejscu dla niepełnosprawnych i rozmawiają przez telefon komórkowy.
Tragiczna droga na egzamin
Tragiczny wypadek na krajowej „9”. Osiem osób trafiło do szpitala. Samochód wiózł kursantów na egzamin prawa jazdy.
Szkoleniowcy ponaglają resort
Chodzi o opieszałość resortu w sprawie organizacji obiecanego jeszcze w kwietniu przez dyrektora departamentu transportu Andrzeja Bogdanowicza spotkania organizacji szkoleniowych z przedstawicielami WORD-ów.
WORD Kielce: egzaminy jeszcze nie na toyotach?
Dealer, który wygrał przetarg na dostarczenie nowych samochodów do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, musi poczekać. Jak informuje Gazeta.pl - do ośrodka przyszło pismo odwoławcze jednego z uczestników przetargu.
Walne w Gorzowie. Prezesem ponownie Władysław Drzazga
Zastępcą szefa Gorzowskiego Stowarzyszenia Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Kierowców został Janusz Badura. Funkcję sekretarza objął Krzysztof Witczak, skarbnika – Jacek Pomorski, przewodniczącego komisji rewizyjnej – Rafał Nowosielski.
ViaTOLL również dla osobówek
Kierowcy samochodów osobowych mogą już (od 1 czerwca) korzystać z systemu viaTOLL. Można dzięki niemu bezgotówkowo rozliczyć się za przejazd przez autostrady A2 Konin-Stryków lub A4 Wrocław-Gliwice. Jedyny wymóg, to posiadanie urządzenia pokładowego viaAUTO. Jeżeli samochód jesty wyposażony w to urządzenie, kierowca może zapomnieć o zatrzymywaniu się w Miejscach Poboru Opłat.
Białystok: 67-latka nie może zdać egzaminu
Pani Krystyna ma 67 lat i bardzo chciałaby mieć prawo jazdy. Zdawała egzamin już 13 razy, aż w końcu została skierowana na dodatkowe badania ruchowe jak i psychologiczne. Twierdzi, że było to złośliwe działanie egzaminatorki. O sprawie pisze Gazeta Wyborcza w Białymstoku.
Są nowe projekty rozporządzeń
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji 23 i 24 maja pojawiły się najnowsze wersje projektów rozporządzeń wykonawczych do Ustawy o kierujących. Są one datowane na 7 maja. Jak twierdzi resort - prace nad dokumentami mogą potrwać jeszcze do końca czerwca.
Suwałki: WORD się rozbudowuje
Zarząd województwa wyraził zgodę na przeprowadzenie II etapu rozbudowy i modernizacji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach – informuje portal Bialystokonline.pl
Kursant na podwójnym gazie
Nietrzeźwy 22-latek przewoził w samochodzie pięć osób – informuje Gazeta Olsztyńska. Mężczyzna nie miał przy sobie prawa jazdy, bo jeszcze ich nie zdobył.
Będzie więcej płatnych dróg
Od 1 lipca zwiększy się liczba odcinków dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat.
WORD Rzeszów zabiega o miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży
O wyznaczenie na parkingach specjalnych miejsca dla kobiet w ciąży apeluje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie.
Ustawa o kierujących znowu przesunięta?
Nowe egzaminy na prawo jazdy być może będą obowiązywały dopiero od 2014 r. – straszy Dziennik Gazeta Prawna. To oznaczałoby nałożenie kar przez Brukselę.
Wywiad z Instruktorem Roku 2012
O swoim sukcesie i planach na przyszłość opowiada Tomasz Zimnoch zwycięzca tegorocznego konkursu Instruktora Roku.
Wiosenne przesilenie
Felieton Janusza Ujmy.
WORD Katowice: instruktorka zdobyła puchar dyrektora
Już po raz trzeci wręczono Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach. Po raz pierwszy wygrała pani instruktor.
Dobre obyczaje - etykieta za kierownicą
Felieton Janusza Ujmy.
Puszczanie bąków
Felieton Janusza Ujmy.
Chaos
Felieton Janusza Ujmy.
Powrót do cen
Felieton Janusza Ujmy.
Chore prawo jazdy
Felieton Janusza Ujmy.
Z motoryzacji czerpię to, co najpiękniejsze
– Jeżeli ktoś ma możliwości finansowe, to zwykle doradzam od razu zakup mocniejszych, szybszych i nowocześniejszych samochodów – opowiada Adam Kornacki, prowadzący program „Zakup kontrolowany” na antenie TVN Turbo.
Po pierwsze – muzyka, po drugie – Renault
Kolumny do wieży i trabant czy opel ascona? Renault czy porsche? Dla Hirka Wrony, znanego dziennikarza muzycznego i DJ-a, pierwszorzędne znaczenie ma duży bagażnik, w którym zmieści się sprzęt muzyczny.
Zwycięstwa można sobie wymarzyć
Krzysztof Hołowczyc już od najmłodszych lat kochał wyścigi i samochody. Opowiada nam, jak wspaniale jest, gdy życiową pasję można połączyć z zawodem.
Kolbowicz: uwielbiam prowadzić
- Ja jak jeżdżę samochodem, zawsze muszę być przygotowany, że zza zakrętu ktoś może wyjechać. I muszę być czujny, dwie rączki na kierownicy. Jeżeli nie ja, to ktoś może zrobić mi krzywdę - opowiada wioślarz Marek Kolbowicz.
Wenus i Mars za kierownicą
Prześledziłam kilka losowo wybranych forów internetowych i wniosek, jaki mi się nasuwa, jest taki, że Polki za kierownicą są bardziej kulturalne, jeżdżą bezpieczniej i przepisowo, ale… są gorszymi kierowcami od panów - pisze psycholog Monika Urbańska-Bulas.
Holenderskie inspiracje
Różnorodność ciekawych rozwiązań, które stosuje się w Holandii w zakresie ruchu drogowego, może spowodować prawdziwy zawrót głowy. Cechą wspólną jest pełna czytelność i konsekwencja w dążeniu do realizacji założeń.
Bez podpisu ani rusz
Z powodu poważnej choroby właściciela ośrodka szkolenia kierowców jego klienci mogą stracić po kilkaset złotych. Niewykluczone, że będą musieli zaczynać swoją edukację od początku, a wszystkiemu są winne mało precyzyjne przepisy.
Mniej dni z zakazem ruchu dla najcięższych [film]
Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej 22 maja opublikowało rozporządzenie w sprawie czasowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych pojazdów.
Instruktor Roku 2012: gospodarze pokonani
W 2010 roku zdobył tytuł najlepszego instruktora w rodzinnym Białymstoku. W tym roku znów pokazał, że nie ma sobie równych. Tomasz Zimnoch, uzyskując łącznie 207 punktów zdobył w Krakowie tytuł Instruktora Roku 2012.
Białostoccy policjanci przyjrzeli się elkom. Były mandaty [foto]
Ponad 30 skontrolowanych pojazdów nauki jazdy, trzech instruktorów ukaranych mandatami, zatrzymane czterydowody rejestracyjne - to efekt jednodniowych działań „Elka” przeprowadzonych w czwartek przez policjantów białostockiej drogówki.
Prawo jazdy za łapówkę. Sześć osób stanie przed sądem
To tylko wierzchołek góry lodowej. Materiały dotyczące kolejnych 30 osób zostały włączone do innych postępowań, które jeszcze trwają – informuje PAP.
Po prawko do centrum handlowego
Rzeszowski magistart uruchomił już nowy punkt obsługi mieszkańców. Znajduje się w galerii handlowej Nowy Świat - informuje PAP. 
Prawo jazdy dla auta bez kierowcy
Otrzymała je zmodyfikowana przez inżynierów Google Toyota Prius. Licencję wydał amerykański stan Nevada – informuje Rzeczpospolita.
Z promilem na egzaminie
41-letni mieszkaniec powiatu słupskiego postanowił w piątek zdać egzamin na prawo jazdy mimo tego, że był nietrzeźwy. Jakie będą tego konsekwencje? Zakaz kierowania pojazdami i sprawa w sądzie.
Prędkość za progiem: Jest odpowiedź ministerstwa
MTBiGM nie zamieści w nowelizowanym rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych regulacji sankcjonującej jednoznaczne stwierdzenie Andrzeja Bogdanowicza, dyrektora departamentu DTD, że prędkość wskazana znakiem B-33 zastosowanym łącznie z A-11a odnosi się jedynie do miejsca umieszczenia progu zwalniającego.
W ministerstwie o deregulacjach
W środę 9 maja w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się spotkanie ministra Jarosława Gowina z przedstawicielami: środowiska taksówkarzy, branży szkoleń kierowców i egzaminatorów WORD. Tematem był projekt deregulacji zawodów.
Prędkość za progiem
Czy znak ograniczenia prędkości ustawiony przed progiem zwalniającym obowiązuje tylko do miejsca ustawienia spowalniacza? Właściciele OSK, eksperci i zwykli kierowcy mają duże wątpliwości. Dlatego OIGOSK chce, żeby w nowelizowanym rozporządzeniu znalazł się zapis sankcjonujący taką zasadę?
Agresywni kierowcy nie tolerują "elek"
W zamyśle ustawodawcy, Art. 55 Prawa o Ruchu Drogowym ma zapewniać samochodom nauki jazdy szczególną ochronę w ruchu drogowym. Czy jednak udaje się osiągnąć ten cel w praktyce?
Jak się robi rankingi?
Czym kierują się kursanci przy wyborze szkoły nauki jazdy? Rankingami zdawalności – odpowie większość szkoleniowców. Niektóre ośrodki opracowały już nawet metodę utrzymania się na wysokiej pozycji.
Nowy taryfikator zacznie obowiązywać już w czerwcu!
Punktami karnymi zostaną ukarani m.in. kierowcy, którzy zaparkują na miejscu dla niepełnosprawnych i rozmawiają przez telefon komórkowy.
Straciłeś prawo jazdy? Możesz mieć nowe
Osoba z zakazem kierowania pojazdem bez większych problemów nowe prawo jazdy wyrobi w innym starostwie. O sprawie donosi "Dziennik Gazeta Prawna".
Fotoradary przynoszą małe zyski
Od początku roku udało się na nich zarobić tylko 7 mln zł – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Ranking WORD: najlepsze ośrodki szkoleniowe w Bydgoszczy
Na pierwszym miejscu znalazła się Szkoła Jazdy Arka-Plus. Egzamin na prawo jazdy zdało za pierwszym razem aż 54,5 proc. ich kursantów – informuje Gazeta Pomorska.
KIEROWCA.PL ma nowe biuro regionalne. Tym razem w Radomiu
- Chcemy wspierać ośrodki szkolenia kierowców z całego regionu. Reprezentować ich przed władzami, starać się rozwiązywać różne problemy – tłumaczy dyrektor biura Marzena Bogatek.
Kielecki WORD będzie kupował nowe auta
Do przetargu zgłosiło się czterech dealerów samochodowych. Firmy oferują WORD-owi toyotę yaris, suzuki swift i hyundai i20 – informuje kielecki oddział Gazety Wyborczej.
Gorzów: walne bez wyborów [foto]
Gorzowskie Stowarzyszenie Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Kierowców nie wybrało władz. Powód? Na sali nie było kworum. Kolejne walne zgromadzenie odbędzie się pod koniec maja.
Mamy wspólne cele [Film, zdjęcia]
26 kwietnia w siedzibie Polskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców w Piastowie odbyło się robocze spotkanie zarządów czterech organizacji społecznych zrzeszających ośrodki szkolenia kierowców i instruktorów nauki jazdy.
Ciężarowa "elka" w ogniu [foto]
Do niecodziennego zdarzenia drogowego doszło we wtorek w Rzeszowie. W samochodzie ciężarowym nauki jazdy pojawił się ogień. Spaleniu uległa kabina pojazdu. Na szczęście nikt z jadących ciężarówką nie odniósł obrażeń. Nie wiadomo co było przyczyną pożaru.
Tarnobrzeg: Hyundai zamiast peugeota
Hyundai i20 ma być nowym samochodem egzaminacyjnym w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu. Jeżeli nikt się nie odwoła od wyników przetargu, to egzaminy na nowych samochodach rozpoczną się 1 lipca.
Poznań: mieszkańcy Winograd mają dość "elek"
Niektórzy z nich tarasują kamieniami wjazd do swoich posesji. Zdarza się, że ustawiają znaki zakazujące wjazdu pojazdów szkoleniowych. Jest jednak szansa, że ich problem zostanie rozwiązany. Poznański WORD mysli o przeprowadzce - donosi poznański oddział Gazety Wyborczej. 
Artur Rogulski najlepszym radomskim instruktorem [foto]
W I Konkursie Instruktora Roku Ziemi Radomskiej uczestniczyło 17 osób. Zawody odbyły się na terenie tamtejszego WORD-u.
Nowe projekty rozporządzeń
W ministerstwie odpowiedzialnym za transport wciąż trwają prace nad projektami rozporządzeń wykonujących ustawę o kierujących pojazdami. Poniżej prezentujemy niektóre zmiany z ostatnich wersji projektów, które trafiły właśnie do konsultacji międzyresortowych. 
Slalomy, ósemki. Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
Dwie szkoły będą reprezentowały Szczecin w wojewódzkich eliminacjach ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Są to: SP nr 20 i Gimnazjum nr 7.
EURO 2012: Wolontariusze na szkoleniu z bezpiecznej jazdy
W sobotę 21 kwietnia odbędzie się oficjalna inauguracja szkoleń wolontariuszy, którzy zakwalifikowani zostali przez UEFA do pracy przy organizacji turnieju Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Część z nich szkolić się będzie z bezpiecznej jazdy.
Stop deregulacji! [wideo]
Zmniejszanie wymagań stawianych przyszłym instruktorom nauki jazdy i egzaminatorem to krok w złym kierunku – taką opinię na temat proponowanej ustawy deregulacyjnej zgodnie wyrażają podmioty uczestniczące w konsultacjach społecznych, które przeprowadziło Ministerstwo Sprawiedliwości.
OIGOSK: Jubileusz w ciężkich czasach
- Choć rocznica mogłaby się odbyć w lepszych czasach niż kryzys, to cieszymy się, że już po raz piaty spotykamy się na walnym zebraniu - tymi słowami prezes OIGOSK Roman Stencel rozpoczął jubileuszowy zjazd delegatów tej organizacji.
Bezpieczeństwo na przejazdach. Konkurs dla dzieci
Z okazji Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa na Przejazdach Kolejowo-Drogowych (International Level Crossing Awareness Day – ILCAD), który odbędzie się 7 czerwca organizowany jest międzynarodowy konkurs plastyczny dla dzieci.
Przełom w śledztwie dotyczącym afery łapówkarskiej
Józef P., były szef nowosądeckiego MORD, któremu postawiono siedem zarzutów korupcyjnych przyznał się do winy – powiedział PAP Piotr Kosmaty, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.
Włodzimierz Zientarski prezesem KIEROWCA.PL!
Taka sensacyjna informacja została ogłoszona na VIII ogólnopolskiej konferencji stowarzyszenia, która odbyła się 14 i 15 kwietnia w Tarnowie Podgórnym. Do zarządu KIEROWCA.PL weszli także: Jerzy Kociszewski, Michał Łydka i Rafał Matuszak.
Kraków: Sprawdzą się z wiedzy o BRD
Motoryzacja we współczesnym świecie jest zjawiskiem, bez którego nie sposób funkcjonować. Aby jednak służyła ludziom w sposób prawidłowy musimy wszyscy postępować według określonych reguł. Mamy nadzieje, że tego właśnie młodzież i dzieci dowiadują się biorąc udział w naszych turniejach.
Instruktor - oszust oskarżony. Grozi mu więzienie
Prokuratura Rejonowa w Gdyni wystąpiła do sądu z aktem oskarżenia przeciwko instruktorowi, który podając się za osobę egzaminowaną próbował w gdyńskim oddziale PORD wyłudzić prawo jazdy. 47-latkowi grozi za to do trzech lat więzienia - informuje Dziennik Bałtycki. 
Prawko za łapówkę
Policja i prokuratura ujawniają kolejne układy korupcyjne, w które zamieszani byli kursanci, instruktorzy i pracownicy WORD-ów. Dlaczego Polacy decydują się załatwiać prawko na lewo? Grażyna Czubek z Fundacji im. Stefana Batorego: – To dobro powszechnie pożądane, egzamin jest dosyć trudny i poprzedzony dosyć długim procesem przygotowania.
EURO 2012 tuż-tuż…
Czas pokaże, czy w praktyce założenia przyjęte przez poszczególne samorządy w zakresie obsługi komunikacyjnej turnieju są poprawne.
WORD-y nad przepaścią finansową
Dyrektorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego chcą, żeby egzaminowani przez nie kandydaci na kierowców płacili więcej. Ministerstwo Transportu rozwiewa ich nadzieje.
Ewa gotuje, jeździ i… śpiewa
– Znajomość polskich piosenek bardzo pomaga mi podczas jazdy nocą. Wtedy, żeby nie zasnąć – śpiewam. To jedna z lepszych form dotlenienia organizmu. Uchylam jeszcze wtedy szybę – zdradza Ewa Wachowicz.
Rodzaje decyzji w zarządzaniu OSK
Dla początkującego mendżera, czy nawet tego już doświadczonego, podejmowanie decyzji wymaga dużej roztropności, umiejętności wyważenia emocji oraz przewidywalności.
List otwarty do ministra: Akcja trwa
Akcja zbierania podpisów pod listem otwartym do ministra Sławomira Nowaka przeniosła się z Trójmiasta na obszar całego kraju. O szczegóły pytamy Janusza Chmielowca, koordynatora akcji.
Pierwszy podręcznik do nauki jazdy?
„Droga jest otwarta dla wszystkich, z tego powodu należy być grzecznym, oględnym i prowadzić zawsze samochód, jak na poważnego człowieka przystało” – to jeden ze zwyczajów drogowych opisanych w „Sztuce prowadzenia samochodu” – książce wydanej w Warszawie w 1911 roku.
Szkoła jazdy przeszarżowała, kursanci na lodzie
Ok. 300 osób skorzystało z promocji lubelskiego OSK Ator, który wystawił kurs na prawo jazdy na popularnym portalu zakupów grupowych. Problem w tym, że ośrodkowi zostało odebrane prawo do prowadzenia zajęć - donosi "Dziennik Wschodni".
Wypił i wiózł trzech kursantów
25-latkowi z Suwałk grozi za to do dwóch lat więzienia.
Instruktor Roku poza MORD-em
Ostatecznie finał konkursu odbędzie się na parkingu przed krakowskim hotelem, znajdującym się w sąsiedztwie Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Decyzja zapadła po tym, jak MORD odwołał zgodę na przeprowadzenie imprezy na swoim terenie.
Będą zmiany w ustawie i kierujących?
4 kwietnia w Warszawie odbyło się spotkanie leaderów organizacji społecznych środowiska OSK. Tematem była wzmożona aktywność organizacji branżowych i przedstawicieli środowiska OSK w zakresie konieczności zmian ustawy o kierujących pojazdami.
Gorzów, Kostrzyn: Niemcy wyrabiali prawko na lewo
Około 40 niemieckich obywateli zdało egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, choć nie zaczęło nawet kursu na prawo jazdy. Sprawą zajmuje się prokuratura - ujawniła Gazeta Lubuska.
Nowy taryfikator podpisany przez szefa MSW
4 kwietnia br. Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych podpisał rozporządzenie, które wprowadza nowy taryfikator punktów. Rozporządzenie muszą podpisać jeszcze dwaj ministrowie: transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz minister sprawiedliwości.
Wojciech Szemetyłło w sprawie samochodów OSK na egzaminie
Swój głos w sprawie udziału samochodu szkoleniowego w egzaminie państwowym zabiera tym razem Wojciech Szemetyłło, prezes Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie.
Pijana kursantka uderzyła w metalową barierę ochronną
We krwi miała 1,2 promila alkoholu. Kursantkę oraz nadzorującego jej szkolenie instruktora czeka postępowanie karne.
CBA wzięło pod lupę CEPiK
Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński poinformował PAP, że sprawdzane są zamówienia publiczne związane z budową, wdrożeniem i utrzymaniem systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w latach 2000-2010, za które odpowiedzialne było MSWiA.
Igielski nie jest już prezesem PIGOSK
Swoją rezygnację Aleksander Igielski złożył podczas Walnego Zgromadzenia Polskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szklenia Kierowców. Nastąpiło zaraz przed rozpatrzeniem pięciu wniosków o jego odwołanie.
Pojazdy OSK na egzaminie to brnięcie w ślepą uliczkę?
Zastanawia się nad tym Władysław Drzazga, właściciel ośrodka szkolenia w Gorzowie Wlkp.
Będzie podwyżka obowiązkowych badań technicznych?
Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów chce, żeby ministerstwo transportu podniosło stawki za okresowe badania techniczne. Sprawdzenie samochodu miałoby np. kosztować 150 zł, motocykla - 100 zł - donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Amerykańscy radni przeciwko telefonom w samochodzie. Są jednak wyjątki
Rajcy 50-tysięcznego miasta Chapel Hill w Pólnocnej Karolinie zabronili podczas jazdy autem korzystać nawet z zestawów głośnomówiących - informuje portal Wirtualna Polska.
Nowy egzamin: Sygnity partnerem ITS-u
W WORD-ach trwa właśnie program pilotażowy oprogramowania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Instytut Transportu Samochodowego jednak nie daje za wygraną i pozyskuje mocnego partnera w walce o nowy egzamin – firmę Sygnity. O szczegółach rozmawiamy z dr. inż. Marcinem Ślęzakiem, koordynatorem prac nad nowym egzaminem teoretycznym na prawo jazdy.
Najlepsze szkoły jazdy na Śląsku i w Zagłębiu w 2011 r. Ranking
Wedłuch danych WORD Katowice najlepszą zdawalność w pierwszym terminie (41,8 proc.) miał OSK Start. W Dąbrowie Górniczej zwyciężył OSK Expert 1 (43,3 proc.), Bytomiu - OSK Rajnard Gacki (47,5 proc.), Tychach - OSK Kaskader (47,3 proc.), Rybniku - PUH "R1" (51,4 proc.), Jastrzębiu Zdroju - OSK Iskra i OSK Leszek (50 proc.) - informuje katowicki oddział Gazety Wyborczej.
Delegaci stowarzyszeń obradowali w Kosinie [FOTO]
Zmiany w składzie zarządu oraz dalsze kierunki działań przeciwko niekorzystnym zapisom ustawy o kierujących – to główne tematy XIV Walnego Zjazdu Delegatów Stowarzyszeń zrzeszonych w Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców
Delegaci stowarzyszeń obradowali w Kosinie [FOTO]
Zmiany w składzie zarządu oraz dalsze kierunki działań przeciwko niekorzystnym zapisom ustawy o kierujących – to główne tematy XIV Walnego Zjazdu Delegatów Stowarzyszeń zrzeszonych w Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców
Koniec handlu częściami samochodowymi bez homologacji?
Ministerstwo transportu chce znowelizować artykuł. 68 kodeksu drogowego, z którego wynika, że sprawdzanie pojazdu pod kątem bezpieczeństwa nie jest potrzebne, gdy importuje się jedną sztukę rocznie. Gdyby zmiana weszła w życie, nawet sprowadzenie pojedynczego auta będzie wymagało homologacji - donosi Dziennik Gazeta Prawna.
PFSSK: Kociszewski ustąpił z funkcji wiceprezesa
Jerzy Kociszewski swoją oficjalną rezygnację złożył podczas XIV Zjazdu Delgatów Stowarzyszeń PFSSK, które odbyło się w dniach 23-24.03.2012 r. w Ośrodku Turystyki i Rekreacji Jeździeckiej w Kosinie k/Drezdenka.  Przedstawiamy treść listu z podziekowaniami skierowanymi do wszystkich członków PFSSK. 
Ruszył protest przeciwko ustawie o kierujących pojazdami!
Członkowie Małopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Kształcących Kierowców w Krakowie podjęli uchwałę o wejściu w spór zbiorowy z projektodawcą ustawy o kierujących pojazdami. Jeszcze w tym tygodniu do ministra Sławomira Nowaka zostanie wysłana petycja protestacyjna. MSNKK domaga się m.in. dopuszczenia możliwości zdawania egzaminu państwowego wybranym pojazdem zapewnionym przez osobę egzaminowaną oraz wyznaczenia i wprowadzenia kwoty urzędowej za godzinę szkolenia na poszczególne kategorie prawa jazdy, od której będzie konieczność odprowadzania podatku.  
Zmiana czasu nie służy kierowcom. Jest więcej wypadków
Według brytyjskich statystyk w poniedziałek po zmianie czasu jest aż o 23 proc. więcej wypadków niż tydzień wcześniej - informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Będzie zakaz jazdy w szpilkach i kapciach?
Brytyjska organizacja Brake, która zajmuje się bezpieczeństwem na drogach apeluje, żeby do jazdy samochodem używać odpowiedniego obuwia i chce zmian przepisów - donosi portal Wirtualna Polska.
Polacy chętnie kupują motory i skutery
W Centralnej Ewidencji Pojazdów jest zarejestrownych już milion motocykli i tyle samo skuterów. Jeszcze sześć lat temu było ich o połowę mniej. Dlaczego Polacy coraz częściej korzystają z jednośladów? Powód jest prosty: palą mniej niż samochody - pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Co mamy? Tylko galimatias...
Dostosowanie polskiego prawa do dyrektywy unijnej w sprawie praw jazdy oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego wydaje się zadaniem dość prostym. Tym bardziej jeżeli ma się na to co najmniej pięć lat.  W lutym na wniosek ministra transportu przesuniętowejście w życie ustawy o kolejny rok - pisze Eugeniusz Kubiś, właściciel zielonogórskiego OSK Motorex.
Testy, filmy, trasy egzaminacyjne. Winfor współpracuje z Rzeczpospolitą
Firma Winfor, wydawca miesięcznika "Szkoła Jazdy" przygotowała dla czytelników Rzeczpospolitej dwuczęściowy cykl "Akademia Prawa Jazdy". Pierwsza, dołączona do dziennika płyta CD pojawiła się w sprzedaży już dzisiaj!
Rewolucja na pendrivie [FILM]
Już  w sprzedaży najnowsza wersja Vademecum Wykładowcy SPS. Program znajduje się na pendrivie. Aplikacja będzie na bieżąco aktualizowana i udoskonalana przez Internet.
Instruktorskie dylematy, czyli przyjęcie mandatu nie zawsze popłaca
Czy instruktor, którego sąd uznał za winnego spowodowania kolizji, traci prawo do wykonywania zawodu? Nie, bo wedle przepisów nie jest to przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Jednak część instruktorów o tym nie wie. Dlatego ze strachu przyjmuje od policji mandaty. Nawet wtedy, gdy jest przekonana o swojej niewinności.
Czy szkoły jazdy próbują oszukiwać kursantów?
Część przyszłych kierowców skarży się, że instruktorzy rozmyślnie nie zaliczają im egzaminu wewnętrznego na prawo jazdy kategorii B. – Chodzi o pieniądze. Przecież musimy wtedy dokupować co najmniej kilka godzin jazd doszkalających – żali się anonimowo kursant. Właściciele OSK twierdzą jednak, że to problem marginalny. Tłumaczą, że egzamin wewnętrzny jest potrzebny, bo przygotowuje do państwowego.
Niebezpieczne zawracanie – czy można inaczej?
W artykule szkoleniowcy ze Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie omawiają odmienny sposób szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców w zakresie manewru zawracania.
Sądy nad instruktorami. Czy molestowanie to margines?
Zamojski sąd zajmuje się sprawą instruktora nauki jazdy, którego kursantka oskarżyła o molestowanie seksualne. To nie pierwszy taki incydent. Dwa lata temu częstochowski instruktor został skazany za to samo przewinienie. 58-letni mężczyzna molestował aż osiem kobiet. W tym samym czasie suwalski sąd skazał instruktora za gwałt na swojej kursantce. Czy takie przypadki można uznać za marginalne?
Więcej kursantów – niższa jakość
Rozbite „elki”, zniszczone płoty i połamane drzewa – to efekt trwającego do stycznia boomu na robienie prawa jazdy. Na egzaminy trafiały tabuny nieprzygotowanych i zestresowanych kursantów.
Raport o korkach: państwo straciło 3,1 mld zł
Przez utrudnienia w ruchu drogowym w największych polskich miastach, państwo traci rocznie 3,1 mld zł. W porównaniu z rokiem 2010 widoczna jest jednak poprawa – straty kierowców zmniejszyły się o prawie 96 mln zł. Z „Raportu o korkach w 7 największych miastach Polski” przygotowanego przez Deloitte i Targeo.pl wynika, że najłatwiej podróżuje się po Katowicach, a najtrudniej po Warszawie.
Policjanci i urzędnicy stawiają na bezpieczeństwo młodych kierowców
Do szkół samochodowych, ośrodków szkolenia kierowców i Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego trafi wkrótce płyta CD z ciekawymi materiałami profilaktyczno-instruktażowymi. W ten sposób przyszli kierowcy będą mogli zobaczyć, w jaki sposób nie należy się zachowywać na drodze.
VIII Ogólnopolska Konferencja Stowarzyszenia KIEROWCA.PL
W dniach 14-15.04.2012 roku w „Hotelu 500” w Tarnowie Podgórnym k. Poznania odbędzie kolejna konferencja dedykowana dla branży szkoleniowej kandydatów na kierowców i kierowców zawodowych.
Nietrzeźwy mężczyzna na egzaminie
We krwi miał ok. 0,72 promila alkoholu. Charakterystyczną woń wyczuł od niego egzaminator szczecińskiego WORD-u.
Kielecki WORD będzie miał nowe auta
Przetarg został już ogłoszony. Rozstrzygnięcia można się spodziewać za kilka miesięcy. 22 nowe auta mają wyjechać na ulice jeszcze w tym roku - informuje kielecki oddział Gazety Wyborczej.
Policjanci skontrolowali "elki"
Najwięcej zastrzeżeń szczecińska drogówka miała do stanu aut szkół nauki jazdy. Zatrzymanych zostało sześć dowodów rejestracyjnych. Chodziło o zużyty bieżnik ogumienia i usterki techniczne pojazdu.
Nowy egzamin: ITS ma podwykonawcę?
Sygnity – nie jest nowym oferentem w walce o przygotowanie nowego egzaminu, jak podały niektóre media, ale kandydatem na podwykonawcę w zakresie prac informatycznych dla Instytutu Transportu Samochodowego.
600 zł za prawo jazdy
Tyle chciała zaoferować egzaminatorowi kursantka za zmianę wyniku egzaminu. Grozi jej za to 8 lat więzienia. O sprawie informuje portal www.kronikatygodnia.pl.
Nowy egzamin na prawko z jeszcze większym poślizgiem?
Problemy z oprogramowaniem i podwyżka kosztów sprawiają, że przesunięty przez ministra Sławomira Nowaka termin obowiązywania nowych egzaminów na prawo jazdy może nie zostać dotrzymany - alarmuje Dziennik Gazeta Prawna.
Zabójstwo w szkole jazdy. Jest wyrok w sprawie
Na 15 lat więzienia wymierzył poznański sąd Bartoszowi P. za zaduszenie pracownicy szkoły jazdy.
Biała Podlaska: Egzamin z promilami
Półtora promila alkoholu miał w organizmie mężczyzna, który przystąpił do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD w Białej Podlaskiej – informuje Kurier Lubelski.
List otwarty do ministra: akcja trwa
Akcja zbierania podpisów pod Listem otwartym do ministra przeniosła się z Trójmiasta na obszar całego kraju. Przeczytaj informację, którą przekazał nam koordynator akcji Janusz Chmielowiec - prezes OIGOSK 6 oddział Gdańsk
Gdynia: Instruktor chciał zdawać egzamin za kursanta
47-letni instruktor z Gdyni próbował zdawać egzamin za swojego kursanta. Grozi mu do dwóch lat więzienia.    
Deregulacja zawodów: "Minister nie ma racji!"
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin chce uwolnić ok. 230 zawodów, z czego w pierwszej transzy - 49. Wśród nich znajdują się zawody instruktora nauki jazdy i egzaminatora. Dyrektorzy WORD-ów i przedstawiciele środowiska związanego ze szkoleniem kierowców uważają, że proponowane zmiany nie są krokiem w dobrym kierunku.
Gowin chce uwolnić zawody. Przybędzie instruktorów i egzaminatorów?
- Tam gdzie jest regulacja tam są wysokie ceny, niska jakość, wysokie bezrobocie i rozrost biurokracji - powiedział w sobotę na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przedstawiając projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.
Masz polskie prawo jazdy? Muszą ci je uznać w całej UE
Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że unijne prawo przewiduje wzajemne uznawanie praw jazdy wydawanych przez państwa członkowskie - informuje Rzeczpospolita.
Skręcił na zakazie, sąd go uniewinnił
Kierowcy się upiekło, ponieważ skrzyżowanie, na którym dopuścił się naruszenia przepisów było źle oznakowane - donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Nie dokończyli szkolenia, nie zwrócili pieniedzy
Bydgoszczanie, którzy zapisali się na kurs nauki jazdy w ośrodku Moc są oburzeni. Szkoła jazdy została zamknięta, a oni nie mogą odzyskać zainwestowanych w szkolenie pieniędzy. Sprawą zajmowała się prokuratura, ale ją umorzyła - donosi Express Bydgoski.
Najnowszy numer "Szkoły Jazdy" już w sprzedaży!
Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 3/2012 (75).
WORD: poznaj oprogramowanie PWPW
W części wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego rozpoczął się tzw. program pilotażowy oprogramowania autorstwa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W jednym z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego udało nam się zobaczyć, jak wygląda oprogramowanie na bieżącym etapie prac.
Tusk odwołał wiceministra transportu
Może mieć to związek z oceną rządu przez premiera. Donald Tusk niedawno spotkał się ze Sławomirem Nowakiem i dokonał podsumowania dotychczasowych osiągnięć ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej - poinformował Rynekinfrastruktury.pl. Decyzja o odwołaniu Radosława Stępnia, który odpowiadał za rozbudowę infrastruktury drogowej została podjęta 28 lutego.
Rośnie liczba pijanych kierowców. Kary są za niskie?
W zeszłym roku polska policja zatrzymała aż 183 tys. nietrzeźwych kierowców. Spowodowali 2717 wypadków, zabili 300 osób, kolejne 3753 zostały ranne - donosi Rzeczpospolita.
USA: Polacy załatwiali nielegalnie prawo jazdy
Kończy się proces 38-letniego Pawła S., który załatwiał rodakom nielegalnie przebywającym w USA, prawa jazdy. Polak czeka na ogłoszenie wyroku, może trafić do więzienia nawet na 10 lat. Jego wspólnika, 28-letni Łukasz K., wciąż poszukuje FBI. O sprawie informuje Wirtualna Polska.    
Szczecin: przewoźnicy protestują."Miasto utrudnia nam transport"
Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego jedynie w nocy zezwala przewozić na terenie Szczecina ładunki nienormatywne. Przewoźnicy proponują, żeby ten wymóg został ograniczony. Domagają się także wyznaczenia w mieście stałych tras kontenerowych - informuje Polskie Radio Szczecin.
"Elki" korkują ulice. Poseł chce zmian w prawie
- W Lesznie występuje problem z nadmiarem samochodów nauki jazdy. Czy ministerstwo przewiduje wprowadzenie rozwiązań prawnych, które przyczynią się do zmniejszenia korków powodowanych przez "elki"? - pyta się poseł PO Łukasz Borowiak. Wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Tomasz Jarmuziewicz odpowiada: takie rozwiązania mogą wypracować władze miejskie i wojewódzkie, jednak ja ich nie polecam. Poinformowała o tym Rzeczpospolita.
Paliwo za drogie. Do łask wraca komunikacja miejska
Wysokie ceny paliw sprawiły, że aż 58 proc. ankietowanych przez ING Bank w ostatnich miesiącach ograniczyło jazdę samochodem. Z kolei 5 proc. przesiadło się do pojazdów komunikacji miejskiej - podaje portal Wyborcza.biz.
Jak wykorzystać ten rok?
Ustawa przesunięta o rok. Jak ten czas mają zamiar wykorzystać organizacje branżowe? O komentarz poprosiliśmy kilku przedstawicieli organizacji branżowych.
Kierowca bez barier – start 2012
Pomysł programu „Kierowca bez barier” jest pierwszym w Polsce projektem rozwiązania systemowego, mającego za cel zwiększenie dostępu do kursów nauki jazdy dla osób z różnymi dysfunkcjami i stworzenie im tym samym realnej szansy na aktywizację społeczną i zawodową.
Łódź: Winny egzaminator czy system?
Prokuratura Rejonowa Łódź-Bałuty wyjaśnia czy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi doszło do przekroczenia uprawnień podczas egzaminu teoretycznego. Według kursanta, który zdawał egzamin na prawo jazdy, w czasie testu zawiódł system informatyczny. O sprawie donosi Dziennik Łódzki.
NIK: kuleje nadzór nad przewozem niebezpiecznych substancji
Materiały łatwopalne, wybuchowe, żrące, a nawet promieniotwórcze przewożone są w Polsce często w godzinach największego ruchu, w pobliżu budynków użyteczności publicznej oraz terenów ekologicznych. Przy ich transporcie dochodzi do coraz częstszych wypadków i awarii. Wojewodowie i marszałkowie województw nie zdają sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń, a osoby bezpośrednio odpowiedzialne za przewóz takich materiałów są do tego źle przygotowane. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu NIK.
OIGOSK zbulwersowana stanowiskiem ministra
- Domagamy się, żeby państwo nie krępowało swoich obywateli i dało im prawo wyboru, które od lat jest standardem w państwach demokratycznych - tak prezes OIGOSK Roman Stencel skomentował stanowisko ministra Jarmuziewicza dotyczące postulatów wykorzystania pojazdów OSK w egzaminie praktycznym na prawo jazdy kategorii A, A1 i B.    
Auta OSK na egzaminach? "To byłoby za drogie"
Wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz uważa, że wykorzystywanie w trakcie egzaminu praktycznego na prawo jazdy samochodów będących własnością OSK mogłoby przyczynić się do znacznego wzrostu kosztów uzyskania uprawnienia do kierowania pojazdami. Jest to odpowiedź na poselską interpelację Dariusza Piontkowskiego (PiS).
Poznaj historię prawa jazdy
Już od 24 lutego portal Szkola-jazdy.pl udostępnia aplikację „Historia prawa jazdy”.
Skandal korupcyjny w dwóch śląskich WORD-ach
Prokuratura Apelacyjna w Rzeszowie wystąpiła do sądu z aktem oskarżenia w stosunku do dziesięciu podejrzanych zamieszanych w kupowanie prawa jazdy. Przesłuchanych zostało już ponad 150 świadków.
Instruktorskie dylematy: niewiedza kosztuje
Czy instruktor, którego sąd uznał za winnego spowodowania kolizji, traci prawo do wykonywania zawodu? Nie, bo wedle przepisów nie jest to przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
Niebezpieczne zawracanie - czy można inaczej?
Szkoleniowcy ze Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie omawiają odmienny sposób szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców w zakresie manewru zawracania.
Rejestrujesz auto? Jest już łatwiej
1 stycznia wprowadzono zmiany pozwalające osobom sprowadzającym samochody osobowe z zagranicy na szybsze zarejestrowanie takich pojazdów.
Jak odkorkować centra dużych miast?
Można wprowadzić tzw. opłatę za zatłoczenie. Jako pierwsze wprowadziły ją w 1975 r. władze Singapuru. Chciały zapanować nad niekontrolowanym rozwojem motoryzacji. Teraz taki pomysł z powodzeniem stosują miasta europejskie.
Kursanci skargi piszą...
W 2011 r. do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi wpłynęło 177 skarg na przebieg egzaminu na prawo jazdy. 15 proc. z nich zostało uznanych za zasadne - ujawnia Dziennik Łódzki.
Nowy Targ: kary za ukraińskie prawa jazdy
Grzywny i wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu - w taki sposób sąd w Nowym Targu zdecydował się ukarać trzech pośredników, którzy pomagali Polakom w nielegalny sposób uzyskać prawa jazdy na Ukrainie - informuje Gazeta Krakowska.
Toyoty zastępują fiaty. Kursanci są zadowoleni
Wygląda na to, że wymiana floty w gdańskim PORD-zie była dobrym rozwiązaniem. Toyoty yaris, które powoli zastępują fiaty punto cieszą się wśród kursantów dużą popularnością - informuje Dziennik Bałtycki.
Ile kosztowały darmowe kursy na prawko? 115 tys. zł
Taką kwotę zebrało od swoich uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem. Białostockie RIO uważa, że jest to niezgodne z prawem, bo młodzież miała się nauczyć prowadzić pojazdy w ramach zdobywanego w szkole zawodu. Sprawą zajmuje się prokuratura - donosi portal internetowy Poranny.pl.
System ewidencji kierowców szwankuje
Wydziały komunikacji w całym kraju nie mogą sprawdzić, czy kierowcy ciężarówek rzeczywiście ukończyli niezbędne kursy kwalifikacji – informuje portal Interia.pl.
Walne zebranie koszalińskiego oddziału OIGOSK
18 Lutego w sali konferencyjnej koszalińskiego ratusza odbyło się Walne Zebranie Członków oddziału macierzystego OIGOSK-u. Wybrano delegatów, rozmawiano o problemach branży oraz przywitano oficjalnie nowego członka izby - Jerzego Kociszewskiego.
Jest rozporządzanie w sprawie ADR
Z datą 20 lutego br. ukazał się Dziennik Ustaw z rozporządzeniem w sprawie egzaminów ADR.
Warszawscy szkoleniowcy dyskutowali o branży
Omówienie problemów pojawiających się w procesie szkolenia kierowców oraz wyników podjętych inicjatyw w zakresie wprowadzania w życie drugiej części Ustawy o kierujących pojazdami, która miała obowiązywać od 11 lutego - to główne tematy lutowego spotkania organizowanego przez Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie.
Afera łapówkarska w pilskim WORD-zie
Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi postępowanie, którego przedmiotem jest wręczanie korzyści majątkowych egzaminatorom Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile. Pośrednikami byli instruktorzy nauki jazdy. Akt oskarżenia obejmuje aż 21 osób.
Nietrzeźwy instruktor trafi przed sąd
Sześć mandatów, dziesięć zatrzymanych dowodów rejestracyjnych oraz instruktor na "podwójnym gazie" – to efekt weekendowych działań zachodniopomorskiej drogówki pod nazwą „Nauki Jazdy".
Polacy jeżdżą za szybko
Nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości przez kierowców – to przyczyna jednej trzeciej wypadków. Taką ocenę przedstawili podczas spotkania w Sejmie policjanci i specjaliści BRD.
Instruktorzy oburzeni. Chcą zmiany prawa
Pomorskie Stowarzyszenie Instruktorów Nauki Jazdy chce wysłać do Ministerstwa Transportu pismo wzywające do zmiany przepisów. Chodzi o to, żeby kursanci mogli na egzaminach kategorii B skorzystać z samochodów, na których się uczą – informuje Dziennik Bałtycki. Podobne postulaty wysuwają OIGOSK i SSSK w Białymstoku.
Jeden dał twarz, drugi nazwisko
Dwaj mieszkańcy Bytomia odpowiedzą za wyłudzenie poświadczenia nieprawdy przy wyrabianiu prawa jazdy. Starszemu z nich, za jazdę w stanie nietrzeźwości, został ten dokument odebrany. Namówił więc kolegę, żeby ten złożył wniosek o nowe prawko, ale z jego zdjęciem. Złapała ich policja. Mężczyznom grozi do trzech lat więzienia.
Czy kierowcy zawodowi powinni pracować dłużej?
To zły pomysł - uważają zgodnie eksperci zapytani o to w najnowszym wydaniu Gazety Transportowej.
MMM: Materna, Mann i Maluch
Poróżniła nas sprawa temperatur. Jemu było za gorąco, a mnie było zimno. On wystawał z „malucha” w zimie, a ja miałem wszystkie wyloty powietrza nastawione na siebie, żeby mnie ogrzewało - wspomina Krzysztof Materna.
Instruktor powinien być menedżerem
Zapraszamy Czytelników do zgłębiania problematyki zarządzania ośrodkiem szkolenia kierowców.
Sprzedawał bilety, pieniędzy nie oddawał
Prokuratora  w Zielonej Górze skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 53-letniemu mężczyźnie, który był zatrudniony jako kierowca jednej z firm przewozowych. Oskarżony pobierał od pasażerów pieniądze za bilet normalny, a wydawał im bezpłatny, przeznaczony dla małych dzieci.
Temat rond stale aktualny
Wiele razy na łamach miesięcznika Szkoła Jazdy poruszany był temat rond. Wiele zagadnień ciągle pozostaje nierozstrzygniętych. Tym razem nad tematem pochylili się Wojciech Szemetyłło i Dariusz Gil, branżowcy ze Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie.
WORD-y też chcą doskonalić
Już w 2013 roku każdy młody kierowca będzie miał obowiązek odbyć praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. To może być świetny biznes, który zwęszyły także wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. I budują ośrodki doskonalenia techniki jazdy.
Rybnik: pasażerowie wybiorą najlepszego kierowcę autobusu
Wyróżnieni kierowcy dostaną tzw. "Certyfikat Zaufania Podróżnych". Będzie on podstawą do negocjowania podwyżek. Konkurs organizuje Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku - informuje katowicki oddział Gazety Wyborczej.
Gaz zamiast hamulca. Tak oblewa się egzamin na prawo jazdy
Lista błędów, które na państwowym egzaminie popełniają kursanci jest długa. Zdarza się im mylic pedał gazu z hamulcem, nie włączają świateł mijania, nie potrafią skręcać w lewo - podaje portal Onet.pl
Poznański WORD boi się kolejek. Będzie wydawał numerki
Do końca marca ogłoszony zostanie przetarg na wprowadzenie specjalnego systemu kolejkowego. Ma zacząć działać jeszcze w tym roku - informuje poznański oddział Gazety Wyborczej.
Wyższe opłaty za egzamin? Tego chcą WORD-y
Szefowie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego z lubelskiego tłumaczą, że ledwo wiążą koniec z końcem. Wszystko przed podwyżki cen paliw. Ośrodek z Zamościa zastanawia się nawet, czy nie wejść na rynek z nową usługą, czyli malowaniem na ulicach pasów poziomych - donosi lubelski oddział Gazety Wyborczej.
Korupcja w Wadowicach: szef szkoły jazdy za kratkami
Znany i szanowany obywatel Wadowic, właściciel jednej ze szkół jazdy z ul. Lwowskiej, trafił za kratki. Zatrzymali go policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie. Prócz niego wpadły jeszcze dwie osoby. O sprawie donosi dziennik Polska The Times.
Chiny: najpierw staż w drogówce, potem prawo jazdy
Władze wschodniochińskiej prowincji Jiangsu wpadły na bardzo osobliwy pomysł. Od grudnia każda osoba, jeszcze przed egzaminem na prawo jazdy będzie musiała odbyć staż w tamtejszej drogówce - donosi chinadaily.com.cn.
Piciem uczcił odzyskanie prawa jazdy
Policjanci z komisariatu w Grybowie (województwo małopolskie) w poniedziałek wieczorem ujawnili podczas rutynowej kontroli, że 44-letni kierowca mitsubishi jest pijany. O sprawie donosi jest Dziennik Polski.
Szczecin: powstaje nowa mapa dla ciężarówek
Mapę drogową dla przejeżdżających przez Szczecin i Pomorze Zachodnie samochodów transportowych stworzą naukowcy i studenci Akademii Morskiej w Szczecinie. Celem jest m.in. ograniczenie transportu, a tym samym emisji spalin.
Zdawali egzamin za kursantów. Złapała ich policja
Oskarżonych w sprawie o oszustwo jest na razie siedem osób: właściciel ośrodka szkolenia kierowców w Mysłowicach, jego współpracownicy oraz osoby, które skorzystały z możliwości nielegalnego zdania egzaminu na prawo jazdy.
Poznań: „elki” w tragicznym stanie. Policja zapowiada dalsze kontrole
Zdaniem poznańskich policjantów, na ulice miasta wyjeżdżają elki w coraz gorszym stanie. Od grudnia drogówka skontrolowała już ponad sto samochodów do nauki jazdy. Teraz zapowiada stałe obławy. O sprawie informuje poznański oddział Gazety Wyborczej.
Saudyjki walczą o prawo jazdy
Jeden z najbardziej kuriozalnych i dyskryminujących kobiety przepisów może zostać zniesiony. Kobiety z Arabii Saudyjskiej, którym nie wolno – z powodów religijnych – prowadzić samochodów, przygotowują się do sądowej batalii o zniesienie tego prawa. W sprawę zaangażowane są też grupy prawników. O sprawie informuje Dziennik Polska The Times.
Nowe przepisy ADR - konferencja
Departament Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie zaprasza na Ogólnopolskie Seminarium - Warsztaty pt. „Nowe przepisy o przewozie towarów niebezpiecznych – stan prawny 2012 szanse i zagrożenia”  
Przeładowany autobus. Kierowca wiózł o 15 osób za dużo
Zatrzymała go policja. Nieodpowiedzialny kierowca zapłaci mandat w wysokości 500 zł za każdego nielegalnie przewożonego pasażera.
Egzamin w Suwałkach. Samochodem za kursantem
Egzaminatorzy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach stosują dosyć specyficzną formę nadzorowania jazdy zdającego podczas poruszania się na placu manewrowym. Nie siedzą obok kursanta w samochodzie, nie chodzą po placu, tylko ... jeżdżą za nim w służbowym samochodzie - informuje portal internetowy Wspólczesna.pl.
Autochodzik, czyli BRD dla najmłodszych
16 lutego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Elblągu przy ul. Skrzydlatej o godz. 10 odbędzie się spotkanie promujące Autochodzik - Przedszkolny program edukacji komunikacyjnej. Program ma na celu m.in. przygotowanie dzieci do bezpiecznego i samodzielnego udziału w ruchu drogowym.    
Łódzki WORD chce zlikwidować filię przy Maratońskiej
Umowa dzierżawy gruntu kończy się w czerwcu i najprawdopodobniej nie zostanie przedłużona. Być może filia łódzkiego WORD-u zostanie przeniesiona na Nowy Józefów. Szefowie szkół jazdy są niezadowoleni i nie wykluczają podwyżki cen kursów - donosi Dziennik Łódzki.
Rejestr kandydatów na kierowców – powiaty się buntują
Resort transportu chce, by starostwa weryfikowały dane wszystkich kandydatów na kierowców. Powiaty się buntują. Twierdzą, że projekt jest niekonstytucyjny, a wprowadzenie systemu będzie je kosztować kilkanaście mln zł - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Młodzi kierowcy powodują coraz więcej wypadków. Czy są źle szkoleni?
Na kursach prawa jazdy przyszi kierowcy do znudzenia uczeni są parkowania w zatoczce i cofania po łuku. Tylko teoretycznie wiedzą jak wyjść z poślizgu lub hamować w sytuacji awaryjnej. Z kolei na egzaminach oblewani są za nieznajomość koloru bagnetów do oleju, czy ślamazarne ustawienie lusterek. Dlaczego od przyszłych kierowców wymaga się znajomości spraw mało istotnych? - docieka Głos Wielkopolski.
Brytyjski rząd chce zaostrzyć przepisy. Koniec ze zdawaniem egzaminu po polsku?
Być może już od jesieni obcokrajowcy mieszkający w Wielkiej Brytanii nie będą już mogli zdać egzaminu na prawo jazdy w swoim ojczystym języku. Tamtejsze ministerstwo transportu odkryło, że cudzoziemcy dopuścili się wielu oszustw. Kluczową rolę w całym procederze odgrywali tłumacze.
Nie zdał egzaminu 10 razy. Na kolejny wysłał kolegę
Ten posłużył się podrobionym dowodem osobistym. Jednak misternie uknuta intryga nie zdała egzaminu. Wszystko dzięki czujności... egzaminatora Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koszalinie.
Częstochowa: na egzaminie pomyliła gaz z hamulcem [FILM]
Na egzaminie państwowym Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie zdająca najpierw staranowała rząd pachołków, potem rozbiła betonowy płot, wreszcie wjechała na środek ruchliwej ul. Legionów. Do końca trzymała nogę na gazie.
Blokujesz lewy pas? Licz się z mandatem
Policja coraz częściej decyduje się na wystawienie mandatu kierowcom, którzy nie trzymają się prawej strony jezdni. W 2010 r. mundurowi ukarali za to wykroczenie 1996 osób, rok później już 3144 - informuje portal internetowy Dziennik.pl.
„Kierowca 50+. Pakiet edukacyjny” – spotkanie w ITS
W dniu 24 stycznia 2012 r. w siedzibie ITS odbyło się spotkanie, którego celem było określenie możliwości praktycznego wdrożenia projektu „Kierowca 50+. Pakiet edukacyjny", zrealizowanego w 2011 roku w Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.
Zamość: WORD wybuduje nową siedzibę
Jak informuje portal „Kronika tygodnia.pl” - Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zamościu chce sprzedać swoją obecną siedzibę i wybudować nową, bardziej funkcjonalną.
Łódź: państowy egzamin oblewa aż 75 proc. kursantów
To najgorszy wynik za 2011 r. w całym województwie. W Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach jest niewiele lepiej. Za pierwszym razem egzamin zdaje odpowiednio 30 i 31 proc. kursantów - donosi Dziennik Łódzki.
Tarnów: prawo jazdy odbierzesz w galerii handlowej?
Tarnowski magistrat rozważa uruchomienie tzw. "wysuniętej placówki" w największej galerii handlowej w regionie - Gemini Park. Będzie tam można m.in. złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, a potem zrobić zakupy. O sprawie poinformowała Gazeta Krakowska.
Wrocławski WORD ewakuowany. Policja szukała bomby
Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego otrzymali informację, że w budynku znajduje się bomba - informuje Gazeta Wrocławska. Alarm okazał się fałszywy. Policja zatrzymała już sprawcę zamieszania. Okazał się nim 18-latek.
Czy ośrodki szkoleniowe oszukują kursantów?
Wiele szkół jazdy stara się wyciągnąć od przyszłych kierowców pieniądze. W jaki sposób? W nieskończoność przedłużając kurs na prawo jazdy kategorii B. Chodzi nawet o kilkaset złotych - donosi portal internetowy Bankier.pl.
Nowy numer miesięcznika "Szkoła jazdy" już w sprzedaży
Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 2/2012 (74):
Zamość: lubieżny instruktor
Dotykał piersi i kolan, głaskał po rękach, prawił erotyczne komplementy – tak wyglądała pierwsza lekcja jazdy 19-latki z Tomaszowa Lubelskiego. Instruktor tłumaczył potem, że pierwsza jazda jest zawsze stresująca i chciał w ten sposób rozładować napięcie. Teraz trafi przed sąd.
Mniej dni z zakazem ruchu dla najcięższych
Resort planuje ograniczenie liczby dni, w które na drogi nie będą mogły wyjechać pojazdy powyżej 12 ton.
Jazda w warunkach fikcyjnych
Wszyscy żyjemy w przekonaniu, że doszkalanie kierowców w Polsce jest na europejskim poziomie.
Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Bronisław Komorowski 24 stycznia podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, zgodnie z którą zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy zmienią się dopiero w przyszłym roku.
Pijana instruktorka nauki jazdy wiozła wnuki samochodem
Uczyła kierowców jeździć i egzaminowała tych, którzy chcieli dostać prawo jazdy. Policja złapała ją jednak, gdy po pijanemu prowadziła auto. W samochodzie było też dwoje dzieci. O sprawie poinformowała Polska Agencja Prasowa.
15 lat temu spowodował śmiertelny wypadek, teraz nadzoruje szkolenie kierowców
W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krośnie nadzór na szkoleniem kierowców sprawuje człowiek, który kiedyś usłyszał wyrok za spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego donosi TVP Rzeszów. Taka informacja trafiła do wielu instytucji miedzy innymi do Urzędu Marszałkowskiego. Dziennikarze TVP zbadali sprawę - okazało się, że to prawda. Zastępca dyrektora krośnieńskiego WORD-u w latach 90. spowodował wypadek , w którym zginęły dwie osoby w tym kobieta w ciąży.
Senat: zmiany w egzaminach na prawo jazdy - bez poprawek
Senat w czwartek wieczorem bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, zgodnie z którą zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy zmienią się dopiero w przyszłym roku - poinformowała Polska Agencja Prasowa.    
Prawko bez faktury
Starostwo powiatowe nie może wystawiać faktur osobom wnoszącym opłaty za wydanie dokumentów związanych z pojazdami i uprawnieniami do kierowania – donosi „Rzeczpospolita”.
Afera korupcyjna w PORD. Wreszcie ruszył proces
Po roku prób udało się w końcu rozpocząć główny proces w aferze korupcyjnej w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gdańsku - donosi Gazeta.pl.
Małopolska: Korupcja w Ośrodku Ruchu Drogowego, zatrzymany dyrektor
Ponad tysiąc osób mogło zdobyć "lewe" prawo jazdy w Ośrodku Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. Dyrektor placówki został już zatrzymany. Jest podejrzany o korupcję. Wśród zatrzymanych są również instruktorzy nauki jazdy oraz właściciele szkół nauki jazdy. O sprawie donosi RMF FM.
Nietrzeźwy kursant wjechał w forda. Instruktor: "nic nie wyczułem"
Jeszcze nie skończył kursu na prawo jazdy, a już odpowie za spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu i narkotyków. O sprawie donosi portal Gazeta.pl
Nowela ustawy uchwalona
W piątek 13 stycznia Sejm uchwalił w III czytaniu ustawę o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz ustawy – Prawo o ruchu drogowym, która wydłuża vacatio legis ustawy o kierujących pojazdami do 19 stycznia 2013 roku.
Sejm: kluby za przesunięciem zmian w egzaminach na prawo jazdy
Wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, która przesuwa o rok termin wejścia w życie nowych zasad w egzaminach na prawo jazdy – podała Polska Agencja Prasowa. Zdaniem posłów należy dać egzaminatorom i kandydatom na kierowców więcej czasu na przygotowanie się do zmian.
Cała ustawa przesunięta o rok!
WORD-y nie są gotowe, a społeczeństwo zaniepokojone – tak minister Sławomir Nowak uzasadnia przesunięcie o rok daty wejścia w życie Ustawy o kierujących (na 19 stycznia 2013 r). Gotowy projekt nowelizacji ustawy trafił wczoraj do Komisji Infrastruktury.
Władysław Drzazga: czy OSK to chłopiec do bicia?
Po przeczytaniu artykułu zamieszczonego w styczniowym numerze „Szkoły Jazdy” zatytułowanego „OSK – chłopiec do bicia”, postanowiłem napisać kilka refleksji oraz moich spostrzeżeń dotyczących funkcjonowania OSK w naszym kraju.    
List do Tuska w sprawie ustawy [przeczytaj]
Eugeniusz Kubiś, szef OSK MOTOREX, wystosował list otwarty do premiera Donalda Tuska. Liczy na to, że przy okazji odsunięcia w czasie zmian w egzaminie teoretycznym na prawo jazdy, uda się także zmienić treść Ustawy o kierujących pojazdami.
Mannowi było gorąco, Maternie ciągle zimno… w maluchu
Już w lutowym numerze Szkoły Jazdy Krzysztof Materna zdradzi nam kulisy swojego kursu na prawo jazdy oraz opowie prześmieszną historię o tym, dlaczego ciężko było mu podróżować maluchem z Wojciechem Mannem.
Szok! Nowy egzamin dopiero za rok
Taki komunikat przedstawił podczas specjalnej konferencji Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak.
Reporter zdawał nowy egzamin
We wtorek 3 stycznia, jeden z reporterów „Gazety Pomorskiej” udał się do ośrodka szkolenia kierowców „Modraczek” w Bydgoszczy, aby na własnej skórze przekonać się, jak będzie wyglądał wewnętrzny egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii „B”.
Więcej ludzi ginie na drogach. Rok 2011 był gorszy niż 2010
Po raz pierwszy od czterech lat wzrosła liczba zabitych na drogach. To podniesienie maksymalnej prędkości na drogach przyniosło wyraźny wzrost liczby śmiertelnych ofiar wypadków - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Jerzy Iwaszkiewicz: "W Polsce szkoli się w sposób idiotyczny"
Skuterem można śmiało jeździć po górach, ford focus może uratować życie, a żeby Polak nauczył się jeździć, muszą minąć pokolenia – o tym wszystkim opowiada nam dziennikarz motoryzacyjny Jerzy Iwaszkiewicz.
Ustawa to urzędniczy horror
Po wejściu w życie ustawy o kierujących rewolucje przeżyją nie tylko ośrodki szkoleniowe i kursanci, ale również urzędnicy prowadzący nadzór nad szkoleniami. Coroczne kontrole, karty kursanta, zbieranie informacji o miejscu i czasie szkolenia – to tylko niektóre obowiązki, jakie od lutego spadną na urzędnicze barki.
Strażnik miejski zatrzyma cię z samochodu
Jadący oznakowanym autem patrol straży miejskiej, tak jak policyjny, będzie mógł zatrzymać kierowcę, rowerzystę czy motocyklistę – donosi „Rzeczpospolita”.
Styczniowa "Szkoła Jazdy". Zamów już dziś
W styczniowym numerze przeczytasz:
Egzamin dopiero za pół roku?
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej rozważa przesunięcie terminu wprowadzenia nowego egzaminu teoretycznego na prawo jazdy.
Bezpiecznie w święta na drodze - apel policji
Okres świąt Bożego Narodzenia to czas kiedy wielu z nas będzie chciało je spędzić z najbliższą rodziną. To z kolei wiąże się z pokonaniem niekiedy wielu kilometrów, żeby do niej dojechać. Dlatego każdy z nas siadając za kierownicę powinien pamiętać o bezpieczeństwie swoim i osób, które wiezie. Policjanci apelują o spokojną i przemyślaną jazdę – aby te święta były dla nas radosnym czasem i nie skończyły się tragedią.
Trzecia strona szkolenia
Pierwsza lekcja, druga lekcja i też trzecia leci… Prawie rok temu pisałem o planie na początkowe godziny i dostałem kilka pytań z cyklu: a co dalej? Co dalej? Patrz niżej.
Z życia forum: Jak obejść zmiany w egzaminie na prawo jazdy
Luty 2012 zbliża się dużymi krokami a wraz z nim coraz bardziej rosną obawy kursantów.
Czym się różni jazda służbowa od prywatnej?
Lekarz medycyny pracy zezwala na kierowanie samochodem prywatnym, ale służbowym już nie. A wszystko przez bałagan w przepisach.
Kupił fałszywe prawo jazdy. Było nie takie, jak chciał - zgłosił się na policję
Na komisariat policji w Alwerni (woj. małopolskie) zgłosił się mężczyzna z zawiadomieniem o oszustwie. Jak mówił, został oszukany, bo kupił fałszywe prawo jazdy, które nie spełniło jego oczekiwań. Został zatrzymany.
Poprawki do ustawy już nie w tym roku
Wbrew informacjom, które 16 grudnia podczas spotkania z przedstawicielami branży szkoleniowej przekazał Andrzej Bogdanowicz - Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego - 21 grudnia nie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o kierujących.
Gorzki apel kierownika OSK
Zaniżanie cen za szkolenia, kontrole skarbówki i ciężka sytuacja polskiego instruktora - o tym wszystkim w przedświątecznym apelu pisze Tadeusz Stępniak, instruktor, kierownik ośrodka i skarbnik WSOSKiI
Nowe obowiązki dla ośrodków szkolenia
Od 1 stycznia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Sprawdź, jakimi nowymi obowiązkami będą obarczone ośrodki szkolenia.
Szybka łatka do ustawy
Zgodnie z przewidywaniami podjęto już działania mające na celu „załatanie” ustawy o kierujących pojazdami zanim mleko się rozleje to znaczy zanim w życie wejdą wadliwe regulacje.
Uwagi do rozporządzeń – zobacz co przeszło
Pomimo braku współpracy ze strony pozostałych organizacji, przedstawicielom OIGOSK oraz stowarzyszenia KIEROWCA.PL udało się wypracować wspólny pakiet uwag, który został przekazany do MI. Wiele z nich zostało pozytywnie zaopiniowanych.
Uwagi do rozporządzeń po konsultacjach w ministerstwie
Dziś (16 grudnia) odbyło się spotkanie przedstwicieli Ministerstwa Transportu z reprezentantami organizacji branżowych, które zgłosiły swoje uwagi do projektów rozporządzeń do ustawy o kierujących.
Śląscy policjanci rozbili gang, który "ułatwiał" zdobycie prawa jazdy
Grupę przestępczą, która zajmowała się na Podbeskidziu pośredniczeniem w uzyskaniu praw jazdy na podstawie fałszywych dokumentów, rozbili śląscy policjanci. Zatrzymano trzech mężczyzn, którzy usłyszeli ponad 120 zarzutów - podała w czwartek śląska policja.
Strzelce Opolskie: wjechała elką do rowu [film]
Do kolizji doszło na drodze krajowej nr 94 pod Strzelcami Opolskimi. Kursantka jechała z instruktorem w kierunku Opola. O sprawie poinformowała "Nowa Trybuna Opolska".
Lublin: fabia zastępuje yarisa
Od czwartku kandydaci na kierowców będą zdawali egzamin na skodach fabiach. Większość szkół nauki zdążyła już wymienić tabor
Skarbówka uratuje branżę?
Pętla wokół OSK zaciska się – skarbówka sprawdza każdą złotówkę. Urzędnicy nie ukrywają, że trafili na żyłę złota. Dopłaty i kary liczone są w milionach. Paradoksalnie – kontrole skarbowe mogą uratować rynek szkolenia kierowców.
Górnoślązacy zawiązali stowarzyszenie
O idei powołania Górnośląskiego Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia rozmawiamy z jego prezesem Piotrem Drapą*.
Prawo drogowe surowsze od lutego
Za kierownicą będzie zupełnie inaczej niż do tej pory. Nie ma przebacz - rewolucja w przepisach obejmuje wszystkich bez wyjątku. Nowy, surowszy sposób naliczania punktów karnych ma obowiązywać już w lutym.
Stencel o środowisku: PIEKIEŁKO
Roman Stencel w mocnych słowach ocenia branżowe organizacje i ich przedstawicieli. To efekt spotkania (odbyło się 2 grudnia w Ciechocinku), na którym branżowcy mieli wypracować wspólne uwagi do projektów rozporządzeń do Ustawy o kierujących pojazdami.
Są uwagi do rozporządzeń [zobacz dokumenty]
Minął termin na zgłaszanie uwag do rozporządzeń wykonawczych do ustawy o kierujących. Nie było jednak szans na wspólne stanowisko całej branży.    
Instruktor Uniwersal - III edycja
Wręczenie nagród dla najlepszych instruktorów w regionie koszalińskim (Oddziału Terenowego 1 Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców) odbyło się 26 listopada w Centrum Wypoczynkowo-Konferencyjnym Solaris w Łazach.
Z 3 promilami na egzamin
Pijany 39-latek chciał zdawać egzamin na prawo jazdy. Po dwóch godzinach policja złapała go, kiedy będąc kompletnie pijanym prowadził auto.  
Ostatnie godziny na uwagi do rozporządzeń - branżowcy debatują
W Ciechocinku trwa właśnie spotkanie przedstawicieli najważniejszych organizacji branży szkolenia kierowców. Dziś (2 grudnia) mija termin zgłaszania uwag do rozporządzeń wykonawczych do ustawy o kierujących.
Niemcy: KIEROWCA.PL o nowoczesnych technologiach w szkoleniu
W dniach od 23 do 24 listopada 2011 roku odbywała się III Międzynarodowa Konferencja TTD (Technology based Training for Drivers - Nowe technologie w szkoleniu kierowców zawodowych) w Dreźnie. Polskę reprezentowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie KIEROWCA.PL.
Biała Podlaska: wypił i poszedł na egzamin
Prawie trzy promile alkoholu miał we krwi mężczyzna, który we czwartek po południu przystąpił w Białej Podlaskiej do egzaminu na prawo jazdy. Ale to był dopiero początek kłopotów 39-letniego mieszkańca gminy Kąkolewnica    
Ciężarówka uderzyła w "elkę"
W czwartek ok. godz. 10.00 na drodze nr 27 na wysokości miejscowości Piaski zderzył się ciężarowy mercedes z samochodem nauki jazdy.
Grudniowa "Szkoła Jazdy". Zamów już dziś
W grudniowym numerze przeczytasz:
Kraków: właściciel szkoły jazdy z zarzutami
Blisko 70 zarzutów postawiła krakowska prokuratura właścicielowi krakowskiej szkoły nauki jazdy, który za łapówki umożliwiał zdobycie prawa jazdy. Razem z nim podejrzanymi w sprawie są lekarz oraz mężczyzna, który wyszukiwał kursantów.
Obejrzyj nowy WORD. Piękny! (galeria)
Nową siedzibę oddziału toruńskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) otwarto w poniedziałek w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie). Koszt inwestycji to 14 mln zł.
ZORD: samochody zmienią przed czasem?
Na uroczystości wręczania wyróżnień instruktorom nauki jazdy, dyrektor ZORD-u Eugeniusz Romanów wspomniał o zamiarze ogłoszenia we wrześniu 2012 roku przetargu na zakup samochodów do egzaminowania na prawo jazdy kat. B. – Dyrektor zapewniał, że o eksploatowaniu samochodów do 2014 roku, jesteśmy oburzeni zmianą decyzji – protestuje Roman Stencel, prezes OIGOSK-u.
Wal po osobówce: zapadł wyrok!
Sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata – taki wyrok usłyszał instruktor szkoleń kierowców zawodowych OZPTD, który fałszował dokumenty kursów.
Egzamin ze zmiany biegów
Przeczytaj, jak zmieniać biegi i hamować, by zdać egzamin na prawko.
Drugi raz Radka Majdana
Były reprezentacyjny goalkeeper i pierwszy w Polsce piłkarz–celebryta przyznaje, że stracił prawko, bo przekroczył limit punktów karnych. – Ciśnienie mi się lekko podniosło – wspomina dziś powtórny egzamin.
Kierowco na badania!
Samo szkolenie nie wystarczy. Potrzebane są jeszcze orzeczenia lekarskie i psychologa
UWAGA! Policja sprawdza kategorię B1
Na kierowców, egzaminatorów i instruktorów padł blady strach. Policja w całej Polsce kontroluje osoby, które w ostatnich latach uzyskały prawo jazdy. Afera ujrzała światło dzienne przez... warsztat. O sprawie donosi Dziennik Gazeta Prawna
B1 tylko na quady?
Zamieszanie wokół kategorii B1. Miała dać młodym kierowcom możliwość prowadzenia niewielkich samochodów i zdobycia bezcennego doświadczenia, a może okazać się bezużyteczna. Co na to resort?
Rozporządzenia: OIGOSK zaprasza na konsultacje
W ramach konsultacji społecznych Ogólnopolska Izba Gospodarcza OSK zaprasza na spotkanie przedstawicieli organizacji branżowych.
Rozporządzenia przekazane do konsultacji [ZOBACZ DOKUMENTY]
21 listopada 2011 roku, w ramach konsultacji społecznych, organizacje branżowe otrzymały z Ministerstwa Infrastruktury trzy projekty rozporządzeń.
Poznań: WORD zawiesił egzaminy na kat. A
Poznaniacy chcący zdawać na prawo jazdy kategorii A (czyli motocykl) muszą poczekać do marca 2012 roku. Decyzję o zawieszeniu egzaminu praktycznego do końca lutego podjął we wtorek Aleksander Kowalewicz, dyrektor poznańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
Nie będzie 5 godzin jazd doszkalających!
Kandydat na kierowcę, który trzy razy nie zdał egzaminu na prawo jazdy kat. B, nie będzie musiał już wykupować dodatkowych pięciu godzin jazd z instruktorem.
Nowak nowym ministrem
Sławomir Nowak (l.37), były szef gabinetu Donalda Tuska, szef pomorskiej platformy Obywatelskiej został ministrem jednego z najważniejszych resortów w kraju – ministerstwa transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w nowym rządzie.
Każdą godzinę szkolenia zgłosisz w urzędzie [zobacz dokumenty]
Dotarliśmy do dokumentów, które urząd miasta Warszawy przekazał właścicielom ośrodków podczas szkolenia, którego tematem były zmiany wynikające z wejścia w życie ustawy o kierujących. Z formularzy wynika, że kierownik ośrodka będzie musiał rozpisać z góry każdą godzinę kursu.
Jaki jest dzisiejszy kursant
Felieton Janusza Ujmy
Problem z wewnętrznym
Kursanci, którzy obecnie realizują kurs prawa jazdy, mogą czuć się względnie bezpiecznie, ale co z kursantami, którzy rozpoczną kurs w grudniu? Jaki egzamin wewnętrzny powinni oni zdawać?
Gdańsk: Sąd odroczył proces ws. praw jazdy za łapówkę w PORD
Afera łapówkarska w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego na razie nie znajduje swojego finału w sądzie. We wtorek po raz kolejny odwołano pierwszą rozprawę, na której oskarżenie miało przedstawić swoją argumentację. Po raz kolejny z tego samego powodu - choroby głównego oskarżonego Wojciecha K.
NIK: fotoradary tylko dla zarobku
W ciągu dwóch lat z mandatów kierowców do budżetów "radarowych gmin" mógł wpłynąć nawet miliard złotych. Rekordzistą jest Kobylnica pod Słupskiem
NIK: fotoradary tylko dla zarobku
Baza nie powinna być jawna
Jawne testy nie mobilizują do uczestnictwa w wykładach i nauki przepisów. Ten system egzaminowania doprowadził do likwidacji nauczania teoretycznego w wielu OSK, pomimo takiego obowiązku – uważa Krzysztof Szymański, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców
Egzamin to będzie loteria
Zdaniem psychologa Andrzeja Markowskiego, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Psychologów Transportu w Polsce, nowa formuła egzaminu teoretycznego nie sprawdzi wiedzy, a jedynie odporność na stres.
Tak będą wyglądały pytania?
Na pewno: na egzaminie będą klipy wideo z symulacją zdarzenia (w większości nagrane z kabiny samochodu) i dwie odpowiedzi do wyboru. Być może: pytanie będzie zadawał lektor, a odpowiedzi będą punktowane w skali od 1 do 3.
Skarbówka sprawdza w…
Właściciele szkół nauki jazdy na terenie województwa śląskiego nie wykazują wszystkich dochodów
Hit! Mamy projekty rozporządzeń!
Redakcja miesięcznika Szkoła Jazdy dotarła do długo wyczekiwanych projektów rozporządzeń wykonawczych dla Ustawy o kierujących pojazdami.
Hit! Mamy projekty rozporządzeń!
Redakcja miesięcznika Szkoła Jazdy dotarła do długo wyczekiwanych projektów rozporządzeń wykonawczych dla Ustawy o kierujących pojazdami.
Włocławek: WORD pozywa radnego sejmiku
Poszło o informację o rzekomych zaległościach finansowych WORD między innymi wobec ZUS. Dyrektor uważa, że czara goryczy się przelała i kieruje pozew do Sądu Okręgowego we Włocławku. O sprawie informuje portal wloclawek.info.pl.
Lublin: egzaminy na fabiach
Od połowy grudnia toyoty yaris zostaną zastąpione fabiami
Legnica: Instruktor usłyszał wyrok
Utrata prawa jazdy na rok oraz 800 zł grzywny – to kara dla lubińskiego instruktora nauki jazdy, który w kwietniu tego roku prowadził szkolenie praktyczne pod wpływem alkoholu. Mężczyzna został prawomocnie skazany przez legnicki sąd.
Wizyta w ITS, czyli nowy egzamin od kuchni
Za przygotowanie nowego egzaminu teoretycznego odpowiedzialny jest Instytut Transportu Samochodowego. O tym, na jakim etapie są przygotowania oraz jak wyglądać będą nowe pytania, rozmawiamy z koordynującą prace dr inż. Izabellą Mitraszewską.
Od lutego na motocykl nie będzie prawka?
Od lutego przyszłego roku nie będzie możliwe zdobycie prawa jazdy na motocykl. Powód? Niemożliwość przeprowadzenia egzaminu na kategorię A. Wszystko przez lukę w prawie o kierujących pojazdami - informuje "Rzeczpospolita". Resort infrastruktury obiecuje szybko naprawić błąd.
Włocławek: WORD nie płaci zobowiązań
Tak uważają Stanisław Pawlak i Jan Wadoń, radni SLD sejmiku województwa. Jarosław Chmielewski, dyrektor WORD zapewnia, że wszelkie należności finansowe są regulowane systematycznie. O sprawie doniósł portal Włocławek.info.pl
Trzy kursantki i instruktor ranni w wypadku
W dniu 31 października na łuku drogi w Cierzniach (gm. Debrzno) zderzyły się dwa samochody osobowe. W jednym z nich jechały trzy kursantki szkoły jazdy z instruktorem. Auta rozsypały się w drobny mak. Na szczęście nikt nie zginął. O sprawie doniósł TVN24
Zobacz nowe pytania egzaminacyjne 2012
Przedstawiamy kolejną porcję pytań w formie klipów wideo
Brak rozporządzeń – branżowcy stracili cierpliwość!
Pomimo, że do wejścia w życie ustawy o kierujących zostało już tylko 4 miesiące, resort wciąż zwleka z przepisami wykonawczymi. Zaniepokojeni przedstawiciele Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców ślą do ministerstwa wystąpienie      
Skarbówka kontroluje OSK. Dopłaty sięgają 5 mln zł!
Urzędnicy kontroli skarbowej ujawnili, że 98 proc. szkół nauki jazdy zaniżało podatki. W rezultacie kontroli prawie wszystkieOSK złożyły korekty zeznań deklarując do wpłaty prawie 5 milionów złotych z tytułu należnego podatku dochodowego. Kontrole będą kontynuowane.
Niebezpieczna moda na egzaminach
Szpilki, klapki, czy grube podeszwy – to tylko niektóre elementy ubioru, które uniemożliwiają bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Warszawscy egzaminatorzy wypowiadają im walkę.
Celnik nie może żądać prawa jazdy
Właściciele samochodów kempingowych ważących ponad 3,5 tony, by móc prowadzić pojazd, muszą posiadać prawo jazdy kategorii C.
Magistrat szkoli, ośrodki protestują!
Właściciele ośrodków szkolenia kierowców z Warszawy uczestniczyli niedawno w zorganizowanym przez stołeczny magistrat spotkaniu. Jego tematem były zmiany, które niesie ze sobą wejście w życie Ustawy o kierujących. Oburzenie wielu szkoleniowców wywołała informacja, że po 11 lutego 2012 r. ośrodki będą musiały z góry ustalać wszystkie godziny szkolenia (w tym także praktycznego)!
Testy na iPhone’a
Ściągnij darmową aplikację pozwalającą rozwiązywać testy egzaminacyjne na smartfonach iPhone.
81 egzaminatorów i instruktorów podejrzanych
Do sądu w Siedlcach trafił ostatni akt oskarżenia dotyczący korupcji podczas egzaminów na prawo jazdy. W tej sprawie 200 zarzutów usłyszało już 81 osób - m.in. egzaminatorzy i instruktorzy
Jest akt oskarżenia przeciw wykładowcy z OZPTD
Prokuratura Rejonowa w Kościerzynie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Piotrowi W., wykładowcy prowadzącemu szkolenia dla kierowców tirów w Kościerzynie
Zmarł szef autoszkoły i kursanci muszą powtarzać kurs
Paweł Szczepania zapłacił z góry 1.100 zł za zajęcia teoretyczne i praktyczne. Kiedy wyjeździł 15 godzin z wymaganych 30, w wypadku motocyklowym zginął właściciel auto-szkoły. I zaczęły się problemy.
Pytanie o pytania, czyli kto pyta – nie błądzi
Felieton Janusza Ujmy
Gdzie oblewają „na mieście”
Kursanci przygotowujący się do egzaminu na prawko znaleźli w sieci sposób na przechytrzenie egzaminatorów. Ci, którzy egzamin mają już za sobą, na mapach Google odtwarzają zapamiętane trasy, którymi „jeżdżą” poszczególni egzaminatorzy i zaznaczają miejsca, w których najczęściej „oblewają” kandydatów na kierowców.
Marcin Daniec: Skecze rodzą się na drodze
Czy ktokolwiek inny, niż on odważyłby się zaśpiewać do kontrolującego go policjanta: „Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest by brać”?
Strefa ruchu – nowe oznakowanie, nowe zasady ruchu
Wprowadzona z dniem 22 lipca 2010 r. nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. nr 152, poz. 1018) spowodowała formalną możliwość egzekwowania zasad ruchu funkcjonujących na drogach wewnętrznych, jednak tylko w odniesieniu do obowiązujących znaków i sygnałów drogowych.
Nowe pytania egzaminacyjne
Obejrzyj nowe pytania egzaminacyjne.
AM i A2 niezgodne z konwencją wiedeńską?
Komisja Europejska rozpatrzy w najbliższym czasie protest Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczący nowych praw jazdy kat. AM i A2
Obejrzyj nowe pytania egzaminacyjne.
Tak od lutego 2012 roku może wyglądać egzamin teoretyczny na kat. B. Obejrzyj klipy wideo i podziel się swoją opinią
Słupski WORD w sobotę sprawdzi samochody
W sobotę 29 października w godz. 8 - 14 w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego przy ul. Mierosławskiego w Słupsku można będzie bezpłatnie dokonać jesiennego przeglądu aut na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.
W 2012 roku właściciele elektrycznych aut mają uzyskać prawo do jazdy po buspasach
Nad ekologicznymi rozwiązaniami w stolicy pracuje już magistracki zespół. W jego skład wchodzą przedstawiciele stołecznego biura infrastruktury, Zarządu Dróg Miejskich oraz miejski inżynier ruchu. O sprawie informuje „Dziennik Gazeta Prawna”
Gorzów podsumował półrocze
Gorzowskie Stowarzyszenie Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Kierowców, podsumowało I półrocze 2011 r. w szkoleniu i egzaminowaniu kierowców.
Czy legalnie tracą prawko za punkty?
Kierowca z kompletem punktów nie może zmniejszyć ich liczby uczestnicząc w szkoleniu z bezpieczeństwa na drodze. Wg Rzecznika Praw Obywatelskich niesłusznie.
Wielka Brytania: Przekręt instruktorki jazdy z Polski
46-letnia Ewa P. z Peterborough bardzo chciała uczyć jazdy samochodem. Do tego stopnia, że bez uprawnień i ubezpieczenia przez prawie pół roku szkoliła młodych kierowców. Wcześniej bezskutecznie próbowała zdać egzamin na instruktora nauki jazdy. O sprawie poinformował portal MojaWyspa.co.uk
Zatrzymano Meksykanina z 11 fałszywymi prawami jazdy
27-letniego obywatela Meksyku zatrzymali na warszawskim lotnisku Chopina stołeczni policjanci i celnicy. Cudzoziemiec miał przy sobie jedenaście kompletów podrobionych praw jazdy i karty kredytowe.
Łódź: kolejne rewolucyjne pomysły na egzamin
"Polska Dziennik Łódzki": Szykuje się rewolucja w egzaminach praktycznych na prawo jazdy. Zgodnie z decyzją urzędu marszałkowskiego egzaminatorzy łódzkiego WORD mogą sprawdzać kursanta na drogach niepublicznych.
Załatwiali prawka i wpadli
Świętokrzyscy policjanci zatrzymali dwóch kielczan w wieku 42 i 60 lat, którym zarzucają przyjmowanie korzyści majątkowych za załatwienie pozytywnych wyników egzaminu na prawo jazdy. Grozi im za to do ośmiu lat pozbawienia wolności. Obaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na okres jednego miesiąca.
Pomorze: OSK narzekają na wymianę samochodów
Ośrodki szkolenia kierowców z Pomorza, aby mieć klientów, będą musiały wymienić fiaty punto na toyoty yaris. Taki jest bowiem wynik przetargu Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego na nowe samochody do egzaminowania przyszłych kierowców.
Październikowa "Szkoła Jazdy". Zamów już dziś
W najnowszym numerem "Szkoły Jazdy" przeczytasz:
Konferencja ADR – relacja
Dwudniowe seminarium odbyło się w dniach 22–23 września w Tęgoborzu pod Nowym Sączem.
Rewolucja! 30 km/h w mieście!
Obowiązkowe blokady antyalkoholowe w nowych autach, ograniczenie prędkości do 30 km/h na terenie zabudowanym oraz zakaz urządzeń ostrzegających o kontrolach drogowych, np. w GPS-ach - to pomysły europosłów zawarte w rezolucji PE.
Uwaga: nowe obowiązki OSK
Poniżej przedstawiamy zmiany z ostatniej nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, dotyczące szkolenia kierowców.
Kolejne zmiany w prawie jazdy
Szykują się kolejne zmiany w przepisach dotyczących prawa jazdy. Tym razem chodzi o prowadzenie samochodów osobowych z przyczepą – donosi "Dziennik Gazeta Prawna"
Marność nad marnościami i wszystko zdawalność
„Jeśli mój sąsiad codziennie bije swoją żonę, ja zaś nie biję jej nigdy, to w świetle statystyki obaj bijemy je co drugi dzień” tak powiedział kiedyś irlandzki pisarz i noblista George Bernard Shaw, idealnie charakteryzując sens statystyki, do której z pewnością zalicza się jedno z brzydkich słów z –ość, czyli zdawalność.
Niesłyszący chcą kierować
Ministerstwo Zdrowia zmieni przepis, który uniemożliwił osobom niesłyszącym ubieganie się o prawo jazdy. Czy także zawodowe?
Co zrobili posłowie, a czego nie?
Sprawdzamy, czy cztery lata to wystarczająco dużo czasu, żeby rozwiązać wszystkie bolączki branży.
Chorzy nie dostaną prawka?
Od 29 czerwca 2011 r. zmieniły się zasady badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, przez co znacznie utrudniony jest dostęp do tego dokumentu. A wszystko przez proces dostosowania polskiego prawa do dyrektyw Unii Europejskiej.
Więcej punktów karnych
Po podwyższeniu wysokości mandatów w 2008 r. przyszedł czas na zwiększenie liczby punktów karnych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma gotowy projekt nowego taryfikatora. Będzie dużo bardziej surowy – donosi „Rzeczpospolita”
15-lecie Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców
Piętnaste urodziny świętowano w jednym z gospodarstw agroturystycznych na Warmii, a obecny na nich wojewoda żartował, że dawno nie brał udziału spotkaniu w tak zakonspirowanym miejscu.
PORD przesiadł się na toyoty
W dniu 1 września br. Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku podpisał z ANRO-TRADE S.J. EXPORT-IMPORT R.WALDER i T.WALDER z siedzibą w Chwaszczynie umowę na dostawę 20 sztuk samochodów toyota yaris (XP 13M (A)) przeznaczonych do egzaminowania kandydatów na prawo jazdy kategorii B. Tym samym, użytkowane do tej pory fiaty punto, odchodzą powoli do lamusa.
Z życia forum: Wczasy z prawem jazdy
Wakacje za nami. Jak co roku ośrodki prześcigały się w pomysłach na edukację kierowców, a tym samym na przyciągnięcie jak największej liczby klientów.
Na planie „Jazdy Polskiej” (fotorelacja)
Coraz bliżej do rewolucji w egzaminie teoretycznym na prawo jazdy. Czy system szkolenia jest gotowy na takie zmiany? Jak wygląda lekcja teorii na miarę XXI wieku? Wszystko to będzie tematem przygotowywanego właśnie przez TVN Turbo odcinka programu „Jazda Polska” poświęconego szkoleniom kierowców.    
OIGOSK: spotkanie integracyjno-szkoleniowe (relacja i foto)
W dniach 2-4 września br. odbyło się spotkanie integracyjno-szkoleniowe Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej OSK.  
Głupia prędkość zabija?
Felieton Janusza Ujmy
„Instruktor Roku” 2012: będą zmiany
Już oficjalnie wiadomo, że przyszłoroczna edycja konkursu „Instruktor Roku” odbędzie się w Krakowie. Organizatorzy, oprócz wielu atrakcji towarzyszących, zapowiadają również zmiany w regulaminie.
Marszałek wrzucił na luz i zaciągnął ręczny
Marszałek województwa łódzkiego sam zmienił zasady egzaminowania kierowców w Łódzkiem. Wprowadzone 1 lipca nowe zasady wywołały śmiech i protesty instruktorów. Okazało się, że pomysł wyszedł od urzędników i egzaminatorów nadzorujących.
Marszałek wrzucił na luz i zaciągnął ręczny
Marszałek województwa łódzkiego sam zmienił zasady egzaminowania kierowców w Łódzkiem. Wprowadzone 1 lipca nowe zasady wywołały śmiech i protesty instruktorów. Okazało się, że pomysł wyszedł od urzędników i egzaminatorów nadzorujących.
Uwaga: ruszyła strona systemu SPS
Jesteś zainteresowany najnowszymi trendami w szkoleniu kierowców? Koniecznie odwiedź stronę systemu SPS.
Już w sprzedaży: ADR dla wykładowców
Vademecum Wykładowcy SPS ADR to kompleksowe rozwiązanie dla ośrodków szkolących kierowców zawodowych w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych.
Wrześniowa „Szkoła Jazdy”. Zamów już dziś!
Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 9/2011 (69):
Opłaty za korzystanie z przystanków i kary za wykroczenia popełnione za granicą
W dniu 1 września wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o drogach publicznych,  dotyczące korzystania z przystanków położonych w granicach administracyjnych miast i obiektów dworcowych.
Nowe zaświadczenia dla kierowców zawodowych
Z dniem 31 sierpnia w życie weszły zmiany ustawy o czasie pracy kierowców i ustawy o transporcie drogowym.
Uwaga! Jest nowy formularz wniosku o prawo jazdy
Od 7 sierpnia bieżącego roku obowiązują nowe wzory formularzy wniosków o wydanie prawa jazdy. Wspomniane wzory stanowią załączniki nr 1 i nr 3a do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz.U.04.24.215).
SMS-em poinformują o odbiorze prawa jazdy
Od września br. wydział komunikacji gorzowskiego magistratu uruchomi usługę powiadamiania petentów SMS-em lub e-mailem o możliwości odbioru dokumentów - poinformowała PAP rzecznik Urzędu Miasta Gorzów Wlkp. Anna Zaleska.
Olsztyn: Pijany 18-latek jeździł "elką" po mieście
Ponad promil miał 18-letni mieszkaniec Olsztyna, który ulicami miasta jeździł "elką". Nastolatek twierdził, że dzień wcześniej wypił kilka piw i widocznie nie zdążył wytrzeźwieć. Zdziwiony okazał się również instruktor, który przez cały czas myślał, że chłopak jest zmęczony.
Konferencja ADR – zapraszamy
Dwudniowe seminarium odbędzie się w dniach 22–23 września w Tęgoborzu pod Nowym Sączem.
Najpopularniejszy OSK w Zachodniopomorskiem
W plebiscycie „Głosu Szczecińskiego” zwyciężyła szczecińska Nauka Jazdy Tyrakowscy otrzymując 746 głosów.
Najpopularniejszy OSK w Lubuskiem
Od wtorku trwa plebiscyt „Gazety Lubuskiej” na najpopularniejszą szkołę nauki jazdy.
Prawo jazdy miał po zmarłym bracie
Policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej mieszkańca Elbląga. Mężczyzna wyprzedzał na skrzyżowaniach i na podwójnej linii ciągłej. Ponadto w trakcie kontroli drogowej okazał prawo jazdy, które należało do zmarłego brata. Sam nie posiadał uprawnień.      
"Twoje prawo jazdy" dziś z GW
Twoje prawo jazdy - płyta CD-ROM w środę 24 sierpnia w "Gazecie Wyborczej". Na płycie znajdziesz m.in. bezpłatny dostęp do kursu on line.    
Nowy egzamin: system tworzą eksperci
O tym, jak będzie wyglądał egzamin na prawo jazdy i jak postępują prace przy jego tworzeniu, rozmawiamy z Izabellą Mitraszewską, koordynatorem do spraw inteligentnych systemów w Instytucie Transportu Samochodowego, koordynatorką zespołów roboczych do spraw bazy pytań oraz systemów teleinformatycznych.
Nowy egzamin: system tworzą eksperci
O tym, jak będzie wyglądał egzamin i jak postępują prace przy jego tworzeniu, rozmawiamy z Izabellą Mitraszewską, koordynatorem do spraw inteligentnych systemów w Instytucie Transportu Samochodowego, koordynatorką zespołów roboczych do spraw bazy pytań oraz systemów teleinformatycznych.
Przebadać kierowców seniorów?
Po ukończeniu 70. roku życia kierowcy powinni co rok zdawać bezpłatne testy psychotechniczne. To pomysł z interpelacji posła Johna Godsona z PO skierowanej do ministra infrastruktury – donosi Rzeczpospolita.
Kogo boli e-myto?
Od 1 lipca winiety zastąpione zostały nowocześniejszym środkiem technologicznym, który otrzymał nazwę Elektronicznego Poboru Opłat (e-myto). Okazuje się jednak, że wielu użytkownikom dróg pomysł ten nie przypadł do gustu.
Lublin: WORD chce wybudować ośrodek doskonalenia techniki jazdy
Lubelski WORD ma zamiar wybudować niebawem ODTJ. Obecnie trwają poszukiwania odpowiedniej lokalizacji. Wszystko przez nadchodzące zmiany w przepisach, według których młodzi kierowcy, którzy po 1 stycznia 2013 roku uzyskają prawo jazdy, będą przechodzić dwuletni okres próbny. O sprawie donosi Dzienni Lubelski.
Ruszyła strona WINFOR FLOTA
Jeżeli jesteś zainteresowany wprowadzeniem systemu do zarządzania flotą pojazdów w swoim ośrodku, koniecznie odwiedź stronę www.flota.winfor.pl
Długi weekend: policja apeluje do kierowców o ostrożność
jeszcze w piątek po południu wiele osób będzie chciało wyjechać na wydłużony weekend sierpniowy; na trasach wyjazdowych z miast i drogach krajowych może być tłoczno - ostrzega policja i apeluje do kierowców o ostrożność, rozwagę i trzeźwość.
Adam Małysz ma rajdowe prawo jazdy
9 sierpnia 2011 roku – najmłodszy kierowca RMF Caroline Team – Adam Małysz przystąpił do egzaminu na certyfikat i licencję stopnia „R” Cross-Country. Test został zaliczony!
Efekt trzęsącej się nogi
Moi kursanci oraz moi klienci (pacjenci) niejednokrotnie opowiadają o koszmarnym efekcie trzęsącej się nogi podczas egzaminu na prawo jazdy. Któż tego nie przerabiał?  
Jerzy Kryszak: też jestem instruktorem
Jerzy Kryszak jest satyrykiem z temperamentem za kółkiem. Kierowcy, którzy mu się narażą na drodze, mogą spodziewać się srogiej lekcji nauki jazdy.
Częstochowa przesiadła się na swifty
Od 1 sierpnia egzaminy na prawo jazdy w WORD Częstochowa przeprowadzone są na samochodach marki Suzuki Swift.
Mandaty 100 procent w górę!
Za jazdę po spożyciu alkoholu, a nawet brak dokumentów kierowcy zapłacą znacznie więcej.
Nowelizacja ustawy dot. czasu pracy kierowców
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców i o transporcie drogowym. Kierowca będzie uzupełniał listę danych, zapisywanych automatycznie na tachografach, o czas jazdy.
Dopłaty dla niepełnosprawnych
Do 22 sierpnia można składać wnioski o dofinansowanie na zakup i montaż oprzyrządowania samochodu, kupno wózka elektrycznego oraz pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B.
PORD kupuje samochody
Spośród pięciu modeli samochodów Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku wybierze auta, na których kursanci będą zdawali egzaminy na prawo jazdy. Te same modele kupią później szkoły nauki jazdy.
Krótko ujmując: Gdzie jest Henio?
Felieton Janusza Ujmy
Wakacje na drogach
Według statystyk policyjnych lipiec i sierpień to dwa miesiące w roku, w których dochodzi do największej liczby wypadków drogowych. Dlatego warto zadbać o to, by wakacje na drogach były bezpieczne.
Roman Stencel: teoria wreszcie doceniona!
Rewolucyjne zmiany przebiegu państwowego egzaminu teoretycznego na prawo jazdy po 11 lutego 2012 r.
35 godzin w kulminacyjnej fazie
Już tylko niespełna dwa miesiące pozostały, by przedłużyć uprawnienia do wykonywania pracy kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów. 91 ośrodków uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „35 godzin w dowolnym tempie”
System egzaminacyjny tworzą eksperci
Rozmowa z Izabellą Mitraszewską, koordynatorem do spraw inteligentnych systemów w Instytucie Transportu Samochodowego, koordynatorką zespołów roboczych do spraw bazy pytań oraz systemów teleinformatycznych.
Żonglowanie nowelą
Posłowie PO z Komisji Infrastruktury nie chcieli zająć się projektem zmian w ustawie o kierujących pojazdami i podrzucili nowelę do podkomisji. To oznacza, że obecny Sejm najprawdopodobniej nie zdąży przyjąć oczekiwanych przez branżowców zmian.
Dłużnik alimentacyjny odwoła się od decyzji o odebraniu prawa jazdy
Samorządy będą mogły zgodnie z prawem odbierać prawa jazdy rodzicom uchylającym się od płacenia alimentów. Nowelizacja ustawy wprowadza również tryb odwoławczy dla dłużników alimentacyjnych.
Kobiety jeżdżą lepiej – są dowody!
Kobiety w roli kierowcy wykazują więcej cierpliwości na drodze, mniej się spieszą i zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni łamią przepisy ruchu drogowego. Panowie natomiast częściej decydują się na wyprzedzanie innych pojazdów, czują się też za kierownicą zdecydowanie pewniej niż kobiety.
Ustawa o kierujących: w środę pierwsze czytanie
Pierwsze czytanie zgłoszonego przez klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości projektu nowelizacji Ustawy o kierujących ma się odbyć już w środę 27 lipca o godz. 8 rano.
Ustawa o kierujących: nowelizacja w Komisji Infrastruktury
Podpisany przez 59 posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt nowelizacji Ustawy o kierujących trafił do Komisji Infrastruktury.
Zarządzanie flotą nie tylko dla krezusów
Systemy GPS służące do monitorowania pojazdów wkrótce mogą stać się standardem w wyposażeniu większości ośrodków szkoleniowych.
Elka stuknęła pana. Co na to straż miejska?
Wiele mówi się w Olsztynie o tzw. "elkach", czyli samochodach nauki jazdy. Sposób nauki jazdy realizowany przez instruktorów to kwestia osobowości, wiedzy i doświadczenia. Co kiedy dochodzi do stłuczek?    
Uwaga: Komunikat w sprawie kursów dla instruktorów techniki jazdy
Przestrzegamy przed firmami podszywającymi się pod prowadzoną przez nas działalność i wprowadzającymi w błąd potencjalnych uczestników szkoleń oraz egzaminów państwowych.
Przybywa trenerów-wykładowców
Już szósta edycja Akademii Trenera Wykładowcy dobiegła końca. Jak donosi organizator, czyli Ogólnopolskie Stowarzyszenie KIEROWCA.PL, łącznie przeszkoliło się już 120 osób, a chętnych na kolejne edycje stale przybywa. O korzyściach z uczestnictwa w szkoleniu rozmawiamy z Moniką Witek, zastępcą kierownika OSK Auto Test w Krakowie, która certyfikat trenera-wykładowcy ma już w kieszeni.
Uwaga na oszustów!
Wydawnictwo Winfor ostrzega: W ostatnim czasie na rynku pojawili się oszuści, którzy podszywając się pod naszą firmę, oferowali produkty po bardzo zawyżonych cenach.
Uwaga: elki również zapłacą e-myto!
W odpowiedzi na liczne pytania ze strony czytelników, informujemy, że od 1 lipca system elektronicznego poboru opłat viaTOLL obowiązuje również pojazdy nauki jazdy, których DMC przekracza 3,5 tony.
Inspekcja drogowa okleja fotoradary żółtą taśmą
Inspekcja drogowa rozpoczęła oznaczanie czynnych fotoradarów – poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
Porozmawiajmy o branży
Pierwsze spotkanie z branżowcami odbędzie się  22-23 lipca w Zbeninach k. Chojnic.
Schetyna zamrozi nowelę ustawy?
Projekt nowelizacji Ustawy o kierujących pojazdami wpłynął do kancelarii marszałka sejmu Grzegorza Schetyny. To od niego zależy, czy i kiedy projekt trafi pod obrady sejmu lub do Komisji Infrastruktury.
Teoria na nowych zasadach
Klipy wideo z symulacją zdarzenia, które będą lepiej odzwierciedlać realne sytuacje na drodze – tak ma wyglądać egzamin teoretyczny na prawo jazdy już w przyszłym roku. Ministerstwo zapowiada, że nie zmieni się za to zakres tematyczny.
Teoria na nowych zasadach
Klipy wideo z symulacją zdarzenia, które będą lepiej odzwierciedlać realne sytuacje na drodze – tak ma wyglądać egzamin teoretyczny na prawo jazdy już w przyszłym roku. Ministerstwo zapowiada, że nie zmieni się za to zakres tematyczny.
Zmiany dot. zakazów ruchu
1 lipca br. weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (Dz. U. Nr 135, poz. 793).
E-learning wkroczy do szkół
Ta nowoczesna metoda kształcenia, wykorzystywana w szkoleniu kierowców, ma szansę stać się powszechna. Jak donosi „Rzeczpospolita”, e-learning trafi do szkół prawdopodobnie już w przyszłym roku. Obowiązkowe zajęcia nauczyciel poprowadzi w sieci. Skorzystają z tego np. uczniowie chorzy i ci za granicą. Nauczanie przez Internet ma wspierać to tradycyjne.
Słupsk: zdawał prawko po pijaku
Prawie półtora promila alkoholu miał we krwi kursant, który przyszedł w poniedziałek zdawać egzamin na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.Słupsk: zdawał prawko po pijaku
Toruń: skorumpowani przed sąd
Nawet do dziesięciu lat więzienia może grozić pracownikom toruńskiego WORD-u. Zdaniem prokuratury brali pieniądze od kursantów, choć nie mieli wpływu na wynik egzaminu – donosi „Gazeta Pomorska”.
WORD Ostrołęka: 53 osoby oskarżone o korupcję
53 osoby oskarżone, w tym trzech byłych egzaminatorów. Wśród tych osób siedem już skazanych i ponad trzydzieści, którzy przyznali się do winy i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. O sprawie informuje Tygodnik Ostrołęcki.
Fotoradary – dobrze czy źle?
Analiza porównawcza stanu bezpieczeństwa pierwszych kwartałów lat 2010 i 2011 wskazuje zauważalny wzrost liczby wypadków drogowych w roku 2011 o 173, spadek liczby ofiar rannych o 100 i niestety wzrost w najcięższej kategorii, czyli ofiar śmiertelnych – o 134.
ITD wlepi mandat
Inspekcja Transportu Drogowego 1 lipca przejęła wystawianie mandatów kierowcom złapanym przez fotoradar.
E-myto już obowiązuje!
Z dniem 1 lipca 2011 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o drogach publicznych, która zmienia zasady uiszczania opłat za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych.
Stres na egzaminie
Pracując od ponad roku w Gdyńskiej Szkole Jazdy „ Elcar” na stanowisku psychologa oraz wykładowcy teorii o przepisach w ruchu drogowym, poczyniłem sporo obserwacji typowo psychologicznych na temat zdawania egzaminów oraz podejścia zdających i egzaminatorów do egzaminów.  
Lekcja udawana, ale czy udana?
Przed nami długa prosta. Rondo? Spokojnie pojedziemy pierwszą w prawo. A jeżeli w lewo, to tylko na sygnalizacji bezkolizyjnej… Oto przepis na udawaną lekcję w sosie własnym.
Mity o egzaminach i egzaminatorach
Nie da się ukryć, że egzamin na prawo jazdy jest powszechnie uważany za jeden z najtrudniejszych egzaminów, do których przystępujemy. I rzeczywiście tak jest. Przyczyn niezdawania egzaminów jak już wiemy jest wiele, ale nie da się też ukryć, że zagadnienie związane z egzaminem na prawo jazdy przez lata obrosło w mity, które krążą pomiędzy kandydatami na kierowców.
Każdy może się odwoływać
Co może zrobić kursant, który nie zgadza z wynikiem egzaminu? Odwoływać się, a niektórzy próbują skarżyć się nawet do prokuratury.
Nowe zasady badań lekarskich
Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy określające zasady przeprowadzania badań lekarskich u kierowców i osób ubiegających się o prawo jazdy.
Eksperyment będzie powtarzany
Druga edycja Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa została zakończona. Idee bezpieczeństwa drogowego poparło 400 tys. osób - siedmiokrotnie więcej niż przed rokiem.
Korupcja w WORD-zie: skazano pięć osób
W środę poznański Sąd Rejonowy skazał pięć z jedenastu osób oskarżonych o korupcję w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Poznaniu
Długi weekend na drogach - podsumowanie
71 osób zginęło, a 650 zostało rannych – to bilans 525 wypadków, do których doszło na polskich drogach podczas długiego weekendu czerwcowego. Policjanci zatrzymali aż 2794 nietrzeźwych kierowców.Te statystyki pokazują, że nadal, mimo apeli, nie kierujemy się na drodze zdrowym rozsądkiem. To zbyt duża liczba wypadków, osób zabitych, rannych. Polakom wydaje się, że są dobrymi kierowcami, ale tak nie jest, jeśli prędkość, brawura zwyciężają nad zdrowym rozsądkiem.
Fałszywy instruktor nauki jazdy złapany
Policja zatrzymała mężczyznę, który podając się za instruktora, uprowadził auto jednej z ostrołęckich szkół jazdy. Z kursantką w środku – donosi „Tygodnik Ostrołęcki”
Boże Ciało: wyłączenia z ruchu
Przypominamy o konieczności respektowania przez kierujących samochodami ciężarowymi i zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton ograniczeń w ruchu wynikających ze zbliżającego się święta Bożego Ciała:
Boże Ciało: policja ostrzega kierowców
Wzmożonych kontroli prędkości i trzeźwości mogą spodziewać się kierowcy w zbliżający się długi weekend czerwcowy. Więcej patroli policyjnych na trasach krajowych, a także wyjazdowych z dużych miast i miejscowości turystycznych, będzie już od czwartku. Warto też pamiętać o zabezpieczeniu mieszkań, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka.
Roman Stencel: Zwalczajmy hochsztaplerów
Zdawalność praktycznych egzaminów państwowych na prawo jazdy kat. B - od lat żenująco niska. Dlaczego?
Floty stoją GPS-em
Coraz więcej firm stosuje systemy GPS do zarządzania flotami swoich pojazdów. Czy ta rewolucja dotknie również rynek szkół jazdy?
Po raz drugi rusza Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa
60 tys. osób poparło w 2010 r. ideę bezpiecznych zachowań na polskich drogach. W tym roku walczymy, by poprawić ten wynik! Od 30 maja br. na stronie www.weekendbezofiar.pl będzie można zadeklarować bezpieczną jazdę i włączyć się w ten sposób w Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa.
Uwaga! Od 1 lipca ITD wlepi mandat
Inspekcja Transportu Drogowego przejmie od 1 lipca wystawianie mandatów kierowcom złapanym przez fotoradar – przypomina „Rzeczpospolita”.
Prawko na lewo
Policjanci Wydziału Kryminalnego KPP w Olkuszu zakończyli pracę nad sprawą, której owocem jest 357 zarzutów dla dziewięciu osób, które za łapówki załatwiały egzaminy na prawo jazdy – donosi „Przegląd Olkuski”
Korupcja: prawko na lewo
Policjanci Wydziału Kryminalnego KPP w Olkuszu zakończyli pracę nad sprawą, której owocem jest 357 zarzutów dla dziewięciu osób, które za łapówki załatwiały egzaminy na prawo jazdy – donosi „Przegląd Olkuski”
Style uczenia się, czyli jak uczyć jeździć
Halina – 54 lata, wdowa, brak doświadczenia w prowadzeniu auta. Małgosia – 32 lata, mężatka, dwójka dzieci, mąż bez prawa jazdy, pierwsze próby kierowania autem już za nią. Jurek – 18 lat, wirtuoz kierownicy w swoim mniemaniu, w wolnym czasie stały bywalec wiejskich dyskotek i… stały kierowca. Karolina – 20 lat, „córeczka tatusia”, tatuś Karoliny wie zatem najlepiej, czego potrzeba córce, a ostatnio potrzebne jest jej prawo jazdy…
W łodzi i samochodzie
Marek Kolbowicz, mistrz olimpijski z Pekinu w łódce wioślarskiej spędza więcej czasu niż w samochodzie. A gdy już zasiądzie za kółkiem, to obowiązkowo przy muzyce.
Egzaminatorzy też mają swój kodeks
W poprzednich numerach „Szkoły Jazdy” dokładnie zaprezentowano Kodeks etyki instruktora nauki jazdy. Własny kodeks etyczny posiadają również egzaminatorzy. Kodeks został opracowany przez Krajowe Stowarzyszenie Egzaminatorów. Normy w nim zawarte sformułowane są następująco:
Uprowadził „elkę” z kursantką
Bardzo nietypową przygodę przeżyła kursantka jednej z ostrołęckich szkół nauki jazdy. Odbyła jazdę z... fałszywym instruktorem – donosi „Tygodnik Ostrołęcki”.
Rozmowa z Instruktorem Roku 2011
O swoim sukcesie, karierze i planach opowiada Robert Adamczewski – Instruktor Roku 2011
Instruktor Roku 2011 - relacja i zdjęcia
Robert Adamczewski, pokonując rywali w większości konkurencji, okazał się najlepszym instruktorem 2011 roku
Tytuł Instruktora Roku 2011 zdobyty!
Robert Adamczewski z Piły zdobył tytuł Instruktora Roku 2011
Egzaminy na „yariskach” – najczęściej
Najpopularniejszym samochodem egzaminacyjnym w Polsce jest toyota yaris. Na „yariskach” egzaminy zdają kursanci w 14 miastach. Z danych statystycznych wynika, że WORD-y wymieniają flotę średnio co trzy lata.
Symulator tylko dla bogatych
Długo oczekiwane rozporządzenie w sprawie urządzenia do symulowania jazdy w warunkach specjalnych zostało podpisane 8 kwietnia. Przyjęte rozwiązania doprowadzą do ograniczenia dostępu przedsiębiorców prowadzących OSK do nowoczesnych technologii kształcenia kierowców. Zapisy są zbyt są rygorystyczne i preferują najdroższe rozwiązania dostępne na rynku.
Kto najlepszym instruktorem?
Instruktorzy i instruktorki z całej Polski walczą o tytuł "Instruktora Roku 2011". Impreza odbywa się w WORD-zie w Pile. Zwycięzcę poznamy w sobotę.
Od dziś wymienisz prawko przez Internet
Wchodzące dzisiaj w życie trzy rozporządzenia wykonawcze do ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne umożliwią każdemu obywatelowi załatwienie sprawy urzędowej za pomocą komputera podłączonego do Internetu.
Mierniki prędkości od szczecińskiego WORD-u
Jedenaście mierników prędkości o łącznej wartości ponad 100 tys. zł zostanie przekazanych w środę 8 czerwca Wojewódzkiej Komendzie Policji oraz Wojewódzkiemu Inspektoratowi Transportu Drogowego w Szczecinie.
Festyn w WORD-zie Lublin
Jak manewrować samochodem podczas poślizgu - m.in. tego mogli się nauczyć kierowcy podczas festynu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Tym, którzy z racji wieku o prawie jazdy kategorii B mogą na razie tylko pomarzyć musiały wystarczyć egzaminy na karty rowerową i motorowerową. A wszystkim egzaminatorzy wspólnie z policją i ratownikami medycznymi przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Janusz Ujma: Wypadki - bo los tak chciał
Jeden się wiesza, drugi skacze do wody i łamie kark, a często potem przywiązany na całe życie do łóżka prosi o eutanazję, inny jeszcze rzuca się pod pociąg, a jeżdżący na jednym kółku motocykla zakłada sobie stalową linkę na szyję i mknie z szybkością ponad dwieście kilometrów na godzinę na oczach kolegów - którzy potem na krótko ze spuszczonymi głowami uczestniczą w jego pogrzebie.
35 razy podchodził do egzaminu... bez rezultatu
W Sieradzkim WORD-zie znają go wszyscy kursanci, egzaminatorzy i dyrektor ośrodka donosi radiowa „Jedynka”. Nic dziwnego, pan Marian, mieszkaniec gminy Łask, aż 35 razy podchodził do egzaminu na prawo jazdy.
Targi Moto Nostalgia - relacja
28 i 29 maja 2011 r. w Warszawie odbyły się Pierwsze Targi Pojazdów Zabytkowych Moto Nostalgia. Oprócz syrenek i innych legend rodzimej motoryzacji, można było zobaczyć jeden z najstarszych, zarejestrowanych w Polsce samochodów.
Kuba Bielak zareklamuje twoją szkołę
Jak pisaliśmy w majowym numerze „Szkoły Jazdy”, Kubie Bielakowi bardzo spodobał się SPS – jego idea i wykonanie, dlatego zdecydował się wesprzeć swoim wizerunkiem promocję systemu. W ramach tych działań pojawiła się również zachęta dla właścicieli ośrodków pt. „Pozwól Kubie Bielakowi reklamować twoją szkołę!”. O szczegółach rozmawiamy z Sylwią Zawadzką, kierownikiem działu handlowego wydawnictwa Winfor.
Szkolenia okresowe: Wymień stare na nowe
Stowarzyszenie KIEROWCA.PL informuje o wycofywaniu z rynku rekomendowanych przez nie dotąd płyt DVD z materiałami do szkoleń okresowych.
Próbny egzamin w Rzeszowie
Od 5 czerwca przyszli kierowcy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności tydzień przed egzaminem właściwym, czyli skorzystać z 15-minutowej jazdy próbnej.
Po raz drugi rusza Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa
60 tys. osób poparło w 2010 r. ideę bezpiecznych zachowań na polskich drogach. W tym roku toczy się walka, by poprawić ten wynik. Od 30 maja br. na stronie www.weekendbezofiar.pl będzie można zadeklarować bezpieczną jazdę i włączyć się w ten sposób w Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa.
Apel Władysława Drzazgi
Jestem zaniepokojony sprawą dalszych działań, dotyczących protestów przeciwko wprowadzeniu Ustawy o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 r.